Neler Yeni

Çözüldü✓ Chipset yazılımı kurdum görüntü gelmiyor

Furkan4x

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Furkan Ak
Merhabalar, a320 sh gigabyte anakartım, ryzen 5 2600x işlemci ve asus rx580li bilgisayarımda arka 3.0 usbler çalışmıyordu ilk günden beri herşeyi sıfır aldım. 2 yıldır böyle kullanıyordum gigabyte ın sitesinden chipset driver buldum usbler ile ilgili olan kısmı indirdim yükledim, yükleme bittikten sonra yeniden başlatma gerekli dedi okeyledim. O kapanıştan beri ekrana görüntü gelmiyor. Sorunu nasıl çözebilirim tam olarak bu konuyla ilgili tecrübe etmiş olan biri varsa çok yardımcı olmuş olur. Şimdiden teşekkür ederim. Chipset yazılımını kurana kadar hiç bir sıkıntım yoktu. Şuan da kasa çalışıyor fakat ekrana görüntü aktarmıyor

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,499
İsim
Emre Zengin
Merhabalar, a320 sh gigabyte anakartım, ryzen 5 2600x işlemci ve asus rx580li bilgisayarımda arka 3.0 usbler çalışmıyordu ilk günden beri herşeyi sıfır aldım. 2 yıldır böyle kullanıyordum gigabyte ın sitesinden chipset driver buldum usbler ile ilgili olan kısmı indirdim yükledim, yükleme bittikten sonra yeniden başlatma gerekli dedi okeyledim. O kapanıştan beri ekrana görüntü gelmiyor. Sorunu nasıl çözebilirim tam olarak bu konuyla ilgili tecrübe etmiş olan biri varsa çok yardımcı olmuş olur. Şimdiden teşekkür ederim. Chipset yazılımını kurana kadar hiç bir sıkıntım yoktu. Şuan da kasa çalışıyor fakat ekrana görüntü aktarmıyor
Kasayı kapatıp açmayı denediysen sistemden gücü kesip RAM'leri ve ekran kartını çıkarıp tekrardan tak bakalım.

Furkan4x

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Furkan Ak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Tek tek denedim hatta bios pilini bile çıkardım taktım. Hyperx 8x2 ram var ayrı ayrı çıkarıp açmayı denedim her seferinde kasa çalışıyor fakat görüntü gelmiyor. Chipset driverını 3.0 arka usbleri çalıştırsın diye kurdum o anda da hiç bir sıkıntı yoktu yeniden başlatma istedi tıkladım ve o tıklayış. Moralmen çöktüm şuan

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,395
İsim
Yusuf
umarım soft brick olmamıştır. normalde resizebarı mıncıklayanlar bu tip görüntü alamamayla karşılaşıyor. kasanın gücünü kesip bios pili ulaşabileceğin noktadaysa pili söküp 10 sn bekledikten sonra tak. yeniden başlat. biosa girmeyi dene. sistemi başlatıktan hemen sonra del tuşuna sürekli bas.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,499
İsim
Emre Zengin
Tek tek denedim hatta bios pilini bile çıkardım taktım. Hyperx 8x2 ram var ayrı ayrı çıkarıp açmayı denedim her seferinde kasa çalışıyor fakat görüntü gelmiyor. Chipset driverını 3.0 arka usbleri çalıştırsın diye kurdum o anda da hiç bir sıkıntı yoktu yeniden başlatma istedi tıkladım ve o tıklayış. Moralmen çöktüm şuan
Bilgisayarı kapat hocam. PSU kablosunu çıkar. Kasanın üstünde USB bellek vb. hiçbir şey takılı olmasın. Ondan sonra RAM'leri ve ekran kartını çıkar. Çıkardıktan sonra CLR_CMOS yazan 2 pinli yere tornavida yardımıyla 2 pine aynı anda 5-10 saniye değdir. Ondan sonra RAM'leri ve ekran kartını geri takıp sistemi çalıştırmayı dene.
Ekran Görüntüsü (44).png

Furkan4x

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Furkan Ak
umarım soft brick olmamıştır. normalde resizebarı mıncıklayanlar bu tip görüntü alamamayla karşılaşıyor. kasanın gücünü kesip bios pili ulaşabileceğin noktadaysa pili söküp 10 sn bekledikten sonra tak. yeniden başlat. biosa girmeyi dene. sistemi başlatıktan hemen sonra del tuşuna sürekli bas.
Eğer soft brick olduysa çözümü nedir? Bir başka forumda soft brick çözümü için ekran kartı ve işlemciyi çıkarıp apu işlemci takın denmiş bu şekilde görüntü alıp geçmiş tarihe kurtarma öneren olmuş. Sizce denenebilir bir çözüm yolu mu? Eski işlemcim var evde apu ryzen 3 2200g deneyim mi dersiniz?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilgisayarı kapat hocam. PSU kablosunu çıkar. Kasanın üstünde USB bellek vb. hiçbir şey takılı olmasın. Ondan sonra RAM'leri ve ekran kartını çıkar. Çıkardıktan sonra CLR_CMOS yazan 2 pinli yere tornavida yardımıyla 2 pine aynı anda 5-10 saniye değdir. Ondan sonra RAM'leri ve ekran kartını geri takıp sistemi çalıştırmayı dene.Alıntıyı görüntüle
Bu sabah işe gitmeden ilk bu dediginizi denedim yine görüntü alamadım. Sadece chipset yazılımı kurup böyle bir sorun almak çok üzücü oldu. Sanırım benim pcde fastboot ayarlı normalde de açılırken gigabyte yazısını görmeden çok hızlı açılıyodu 7-8 saniyede m2 ssdye kurulu windows. Akşama işten çıkınca herşeyi baştan deneyeceğim. Tüm aklım bilgisayarda kaldı

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,499
İsim
Emre Zengin
Eğer soft brick olduysa çözümü nedir? Bir başka forumda soft brick çözümü için ekran kartı ve işlemciyi çıkarıp apu işlemci takın denmiş bu şekilde görüntü alıp geçmiş tarihe kurtarma öneren olmuş. Sizce denenebilir bir çözüm yolu mu? Eski işlemcim var evde apu ryzen 3 2200g deneyim mi dersiniz?

Bu sabah işe gitmeden ilk bu dediginizi denedim yine görüntü alamadım. Sadece chipset yazılımı kurup böyle bir sorun almak çok üzücü oldu. Sanırım benim pcde fastboot ayarlı normalde de açılırken gigabyte yazısını görmeden çok hızlı açılıyodu 7-8 saniyede m2 ssdye kurulu windows. Akşama işten çıkınca herşeyi baştan deneyeceğim. Tüm aklım bilgisayarda kaldı
Hocam başka görüntü kablosu ile dener misin? Mesela HDMI kullanıyorsan DP kablosu ile dene. DP kullanıyorsan HDMI ile dene. Televizyon varsa ona da takıp bir dene bakalım.

Furkan4x

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Furkan Ak
Hocam başka görüntü kablosu ile dener misin? Mesela HDMI kullanıyorsan DP kablosu ile dene. DP kullanıyorsan HDMI ile dene. Televizyon varsa ona da takıp bir dene bakalım.
Ekranı daha 1 ay olmadı alalı lg ultregear24gn650 modeli onun içerisinden çıkan hdmi takılı. Dediğinizi deneyim akşam birde tvde deneyim

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,395
İsim
Yusuf

elinde apu varsa neden bekliyorsunki zaten. olası bütün ihtimalleri dene en son çağre olarak anakartı garantisi varsa servise gönderme olayına girilecek.

Furkan4x

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Furkan Ak
elinde apu varsa neden bekliyorsunki zaten. olası bütün ihtimalleri dene en son çağre olarak anakartı garantisi varsa servise gönderme olayına girilecek
Anakartın garantisi yok alalı 2 seneyi geçti. Bursada bilindik bir teknik servisi aradım anakarta bursada baştan bios atabilcek biryer yok dedi servisine yollamamı önerdi. ( bu son çare ) bir çare de masrafa girip yeni anakart almak. Apuyu denemek aklıma gelmemişti, bu akşam ilk iş onu deneyeceğim. Sonucu yazarım

Furkan4x

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Furkan Ak
Apu işlemciyi taktım ramlerden birini söktüm anca bu görüntüyü alabildim. Şimdi napmam gerek başka bir pcden bios mu indireyim son sürüm usb atayım

elinde apu varsa neden bekliyorsunki zaten. olası bütün ihtimalleri dene en son çağre olarak anakartı garantisi varsa servise gönderme olayına girilecek.
Eski apu işlemci ile görüntü aldım kurtarma seçenegiyle son chipset yazılımı öncesine gittim ve masaüstüne ulaştım. Şimdi yeni işlemcim ve ekran kartını takıcam tekrar.

Ekler

• 2BFD5900-4DCB-4A92-9E93-341E311D6E48.jpeg
    2BFD5900-4DCB-4A92-9E93-341E311D6E48.jpeg
    1.1 MB · Hit: 37
Son düzenleme:

Furkan4x

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Furkan Ak
Görüntüyü aldım çok şükür. Fakat bios resetlemesi yaptığım için ramleri 2400mhz de calıstırıyor. 3200 yapmak icin biosa giriş yapamıyorum. Ekranda gigabyte yazısı çıkmadan masa üstü açılıyor. 7-8 saniyede delete yapsam da biosu açmayı başaramadım

Ekler

• 601FC4B3-CCA7-45FD-A3A0-06A7E8326A17.jpeg
    601FC4B3-CCA7-45FD-A3A0-06A7E8326A17.jpeg
    1.2 MB · Hit: 25

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,499
İsim
Emre Zengin
Görüntüyü aldım çok şükür. Fakat bios resetlemesi yaptığım için ramleri 2400mhz de calıstırıyor. 3200 yapmak icin biosa giriş yapamıyorum. Ekranda gigabyte yazısı çıkmadan masa üstü açılıyor. 7-8 saniyede delete yapsam da biosu açmayı başaramadım
Bilgisayarı shift tuşu basılıyken yeniden başlat. Yeniden başlattıktan sonra Güvenli Mod gelecek. Geldikten sonra Sorun Gider/ Gelişmiş Seçeneklere gir. Orada UEFI Donanım Yazılımı olacak. Eğer olmazsa sana dediğim o başka görüntü kablosuyla ya da televizyona bağlayıp dene. BIOS'a eriştiğin zaman BIOS güncellemesini yap. Ondan sonra https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/a320 buradan AMD Chipset Drivers yazanı indirip kur.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
947,038
Üyeler
149,133
Son üye
mandarta