Neler Yeni

DA-G4 sistemim bugün 2 kez dondu,takıldı sebebi ne olabilir ?

FIRTlNA

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
Korhan KÖROĞLU
Merhaba, DA-G4 sistemim takılma yapıyor ve bunu bügün yaptı 2 kez.

Tamamen takılıp görüntü donuk kalıyor ve o anda sesli bir şey izliyorsam o sesde donuyor ve bir cızırtı şekline dönüşüyor. klavye mouse ışıkları yanıor ancak hiç bir şekilde müdale edilmiyor tıklanmıyor yani. mouse ekranda hareket etmiyor. Siyah yada mavi ekranda vermiyor son ne varsa ekranda o donup kalıyor.

aldıktan sonra lisanslı win11pro kurdum ramleri hazır profiline çektim. biosuda güncelledim. işlemcinin 1.11V e alıp 4ghz ye sabitledim 2 haftadır sıkıntısız kullanıyorum.

Bugün ne yaptımda bu sorunla karşılaştım derseniz; kasanın kablolamasıyla upraştım ve içine bozuk bir harddisk (içinden verilerimi kurtarmaya çalışıyrum) taktım . kabloları tıkıştırdım.

yani sistemin donması için RAM/İŞLEMCİ/EKRAN KARTI sağlam olduğunu düşünerek.

KIOXIA ssd den mi şüphelenmeli ? (win onda kurulu)
yoksa bozuk hdd mi işi bozuyor. (3 gündür pc açık dosya transfer yapıyorum bozuk hdden sağlamına ondan mı bilemedim yani)
ayretten ben kasanın kablolrıyla oynadım içindeki fanların rengini değiştiren devreyi kasanın dışına aldım ve psu dan gelen güç kablolarını filanda elleştim tıkıştırdım güç kaynağının arkadsındaki boşluğa, birbirine değen olabilir.

ve düşününce bügün farklılık olarak bilgisayarda NETFLİXin windows mağaza sı üzerinde olan uygulamasını kurdum. bozuk hdd den veri trasnferi yapılırken netflix uygulamasından dizi izliyordum bu bahsettiğim takılmalar oldu tam o zaman oldu 2 kez. ve tek çözüm bilgisayarı restart atmak.

beyin fırtınası yapalım sorun ne olabilir.

vonaleee

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
526
İsim
Gozalak
Bence bütün veriler hdd yi gösteriyor

Mesela yarın bozuk hdd yi sistemden söküp kullanın bakalım ne olacak

FIRTlNA

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
Korhan KÖROĞLU
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
bahsettiğim o hdd bağlı değil. 2 haftadır denemiş oldum ama yine oluyor ;

@vonaleee bugün 2kez yine takıldı, 1. kısa süreli 10 saniye takıldı ve düzeldi. 2. uzun süreli 5dk bekledim düzelmedi pc resetledim.
ve bu NETFLİX(microsoft store üzerinden kurulan) açıkken oldu yine. bu takılma olduğunda kasa+sistem aynı stabilitede çalışmaya devam ediyor .

ve bu güne kadarda, arasıra chorme üzerinden video izlerken ses tarafında anladığım takılmalar oluyor ama bunlar gibi bilgisayarı kitleyen değil anlık 0,5saniyelik droplar gibi.

potansiyel sorun nerededir acaba donaımsal mı yazılımsal mı çözemedim ? win11pro dan dolayı mı acaba ( orjinal iso ve para verip aldığım retail lisanskey ile kurdum.)

acaba elektiriksel birşeymi çünkü bundan önceki kasamı taktığım 6senelik akım koruma prize taktım. ve eski kasamda statik elektrik yüklenmesi oluyordu herhal ki pc açılmıyordu güç kaynağını kapat aç fişi çek tak vb. bişeyler yaparak açıyordum.(hatta eski sistemi sattığım kişide de bu sorun oldu yönlendirdiim çözdük, yani o sorun o pcyle alakalıda olabilir.)

işlemci ve ramler oc li daha doğrusu önerilen ayarlarında
ram 3200mhz
işlemci 1.10 V 4 GhZ , stock soğutucu boşta 45-54 , orta yükte 55-60 , render-grafikli oyun 70-75 derecede (yani gayet normal diye düşünyüorum)

ekran kartı zaten standart ayarlarında ve serin oyun dışında fanları zaten dönmüyor.

hdmi kablosu mu acaba yada ekrankartı/monitörün hdmi portu mu ? (önceki sistemlede aynı monitörü kullandım bu takılma yoktu)

Top Bottom