Neler Yeni

Darboğaz tam olarak ne demek

Crustieyy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
samet demiray
darboğaz tam olarak ne demek bilmiyorum işlemci yeterince güçlü olmadığında ekran kartına binen yük mü artmış oluyor? ya da power ın güçsüz olmasından dolayı ekran kartı tam verimli çalışmıyor mu?
genelde darboğaz muhabbetleri ekran kartı üzerinden açılıyor peki ya işlemci darboğaz yaşar mı? darboğaz yaşamamak için ne yapmalıyız donanımı birbirine yakın seviyede olan parçalardan mı oluşturmalıyız?

Dahası  
Reaksiyon skoru
262
İsim
Attila Alpaslan
darboğaz tam olarak ne demek bilmiyorum işlemci yeterince güçlü olmadığında ekran kartına binen yük mü artmış oluyor? ya da power ın güçsüz olmasından dolayı ekran kartı tam verimli çalışmıyor mu?
genelde darboğaz muhabbetleri ekran kartı üzerinden açılıyor peki ya işlemci darboğaz yaşar mı? darboğaz yaşamamak için ne yapmalıyız donanımı birbirine yakın seviyede olan parçalardan mı oluşturmalıyız?
İşlemcinin verebileceği potansiyel FPS 100, ekran kartının 1000 ise, o iki parçayı birleştirince 100FPS almış olursun. 900FPS'lik bir kaybın vardır değil mi? Daha güçlü bir işlemcin olsa 1000 FPS alabilirsin, işte bu darboğazdır.

Crustieyy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
samet demiray
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İşlemcinin verebileceği potansiyel FPS 100, ekran kartının 1000 ise, o iki parçayı birleştirince 100FPS almış olursun. 900FPS'lik bir kaybın vardır değil mi? Daha güçlü bir işlemcin olsa 1000 FPS alabilirsin, işte bu darboğazdır.
peki ekran kartım işlemcime istinaden güçsüz ise ve ben işlemciyi çok tüketen bir oyun oynuyorsam örneğin lol cs2 gibi aynı problemi işlemci için yaşarım değil mi

Danke

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
263
İsim
Yunus
Birinin yüzde 100 kullanıp diğerinin Kullanımı az ise darboğaz diyorlar mantık bu kullanıma engel değil hiç bir sorun olmaz fakat perfamans fps kaybı olur şey düşün araba 150 basabilir sorunsuz sen 120 de gidiyorsun

TyShame

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
401
İsim
Halil Karagöz
peki ekran kartım işlemcime istinaden güçsüz ise ve ben işlemciyi çok tüketen bir oyun oynuyorsam örneğin lol cs2 gibi aynı problemi işlemci için yaşarım değil mi
İşlemcinin ekran kartını besleyememesi ile olur. ryzen 5 3600 e RTX 4080 taktığını düşün.

Crustieyy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
samet demiray

Birinin yüzde 100 kullanıp diğerinin Kullanımı az ise darboğaz diyorlar mantık bu kullanıma engel değil hiç bir sorun olmaz fakat perfamans fps kaybı olur şey düşün araba 150 basabilir sorunsuz sen 120 de gidiyorsun
anladım bu konu sanırsam en çok 2k ve 4k oynayan insanları rahatsız ediyor olmalı ya da 1080p ultra takıntısı olanları ben genelde yüksek ayarlarda oynuyorum ve çok yükseğe çekmiyorum böyle bi problemle karşılaşmadım o yüzden yine de bilgileneyim dedim ileride pcyi update edesem rihtiyacım olur bu bilgilere

Danke

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
263
İsim
Yunus
anladım bu konu sanırsam en çok 2k ve 4k oynayan insanları rahatsız ediyor olmalı ya da 1080p ultra takıntısı olanları ben genelde yüksek ayarlarda oynuyorum ve çok yükseğe çekmiyorum böyle bi problemle karşılaşmadım o yüzden yine de bilgileneyim dedim ileride pcyi update edesem rihtiyacım olur bu bilgilere
Sistem özelliklerini söyler misin?

NoctuaFanBoyu

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,367
İsim
Hamza Ziya Üstün
İşlemci ekran kartına oranla güçsüzse olur. Çözünürlük arttıkça işlemci üzerindeki yük azalır o yüzden 2k ve 4k da varsa darboğaz azalır. İşlemci güçlü kart güçsüzse darboğaz olmaz. Cs valorantta darboğaz anlaşılmaz

Crustieyy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
samet demiray
Sistem özelliklerini söyler misin?
ben darboğaz yaşamıyorum sistemim ile çoğu oyunda yüksek 60 fps oynuyabiliyorum ama ileride 2k ya da 4k oynama isteğim oluşursa ve sistem toplarsam darboğaz yaşayacak bir sistem toplamaktan alıkoyucak beni bu verdiğiniz bilgiler o yüzden açtım konuyu. sistemim r5 3600-rtx2060 gayet uyumlu çalışıyorlar witcher 3 de 60fps stabil rahat oynadım elden ring,ghost of tsushima,god of war gibi oyunlarda da 60fps sabit alıyorum tabii ben çok yüksekte değil yüksek de oynuyorum bundan dolayı da olabilir

Danke

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
263
İsim
Yunus
Bir şey olmaz kullan öyle herkes çok abartıyor AAA+ oyunda iken zaten o tam gücü kullancan oradaki fps seni tatmin ediyor ise boşver, yeni sistem alacağın zaman direkt ddr5 geçersin update yapmak yerine

shaco27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
717
İsim
eyyüb

Crustieyy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
samet demiray
İşlemci ekran kartına oranla güçsüzse olur. Çözünürlük arttıkça işlemci üzerindeki yük azalır o yüzden 2k ve 4k da varsa darboğaz azalır. İşlemci güçlü kart güçsüzse darboğaz olmaz. Cs valorantta darboğaz anlaşılmaz
çözünürlük artınca işlemci nin yükü nasıl azalıyor tam olarak. örneğin mortal kombat 1 önerilen sistem özelliklerinde işlemci olarak 3600x öneriyor oyunu 2k a çekersem 3100 yeterli hale mi gelir

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,496
İsim
Yusuf
teknolojik veya elektroinik olarak, bir bileşenin yeterli beslenememesi, yetmemesi demek oluyor. biz günümüzde işlemci ekran kartı kısmında kullanıyoruz ama diğer bileşenlerde de kulllanılabiliyor.

Top Bottom