Neler Yeni

DisplayPort çıkışı olmayan laptopta ne yapılmalı?

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Beytullah Çağlayan
Merhaba arkadaşlar. Yeni monitör aldım ve alana kadar hep laptopumda DisplayPort girişi vardı diye biliyordum ama DisplayPort yok, HDMI 2.1 girişi mevcut. Monitörüm 2K 260 Hz tam performans almak için DisplayPort kablosu kullanmam lazım ya da HDMI 2.1 kullanmam lazım fakat laptopum 2.1 destekliyor. Bir tane mevcut ama monitörümde 2.0 desteği var ne yapmalıyım? Fotoğraflara bakarak anlayabilirsiniz. Yardımcı olursanız sevinirim. HDMI 2.1 DisplayPort 1.4 dönüştürücü vs. almam mı lazım yoksa direkt bu tarz kablolar mı var? Resimde gördüğünüz Thunderbolt girişini ben USB 3.2 hub olarak kullanıyorum. Resimde koyduğum hub takılı thunderbolta DisplayPort takılınca MUX Switch açılmaz vs. diyorlar ne yapmalıyım? HDMI 2.1 girişi laptoptaki kullanamaz mıyım monitör için?

Ekler

• usb c thunderbolt.png
    usb c thunderbolt.png
    175.4 KB · Hit: 32
  • laptop.png
    laptop.png
    139.5 KB · Hit: 29
  • asus TUF Gaming VG27AQML1A.png
    asus TUF Gaming VG27AQML1A.png
    21.1 KB · Hit: 33
  • 1709735085761.png
    1709735085761.png
    13 KB · Hit: 30
En İyi Cevap
3
En mantıklısı Type-C den çıkış almak, ben de öyle yapıyorum. Direkt Type-C to DP kablolarınada bakabilirsiniz ya da attığınız türde bir çevirici.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Beytullah Çağlayan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
En mantıklısı Type-C den çıkış almak, ben de öyle yapıyorum. Direkt Type-C to DP kablolarınada bakabilirsiniz ya da attığınız türde bir çevirici.
hocam önceden monitör yoktu. Type-C den usb çoğaltıcı olarak kullanıyordum. Type-C yeri thunderbolt oradan monitör bağlantısı yaparsam eğer mux switch 3070 ti ekran kartımı kullanabilir miyim ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu iki üründen hangisini almalıyım UGREEN'den yanayım. Kullandığım usb hub için usb type c dönüştürcü içinde bunu alsam olur mu ? yukarıdaki usb hub için bu ürün : https://www.amazon.com.tr/Baseus-Ingenuity-Mini-Adaptör-Type-C-Siyah/dp/B0B2VXQ8ZP/ref=pd_sbs_d_sccl_3_7/257-2600056-4214315?pd_rd_w=B8h3E&content-id=amzn1.sym.d9eb5010-4e9a-4ab1-814a-0fd12713d3bf&pf_rd_p=d9eb5010-4e9a-4ab1-814a-0fd12713d3bf&pf_rd_r=KZRFFS9CA2941G1HCHH9&pd_rd_wg=uEDcs&pd_rd_r=0028ba86-26c5-4952-baee-ecc91e8d51a7&pd_rd_i=B0B2VXQ8ZP&psc=1

En İyi Cevap
3
Hocam sorun sizde mi ben de mi bilmiyorum ama anlamakta zorlandım :D Anladığım kadarıyla söyleyeyim. Laptop ekranını kapatıp sadece harici monitörü kullanırsanız evet MUX mantığıyla çalışır. İkinci olarak ben usb hubda araya bir ürün sokmayı sevmiyorum keza ugreenin usb hubıyla arasında makul bir fiyat farkı varsa direkt onu almanızı öneririm elinizde 2 adet hub olmasının zararı olmaz bende böyle var. Yok illa dönüştürücü alıcam derseniz ikiside kaliteli markalar özelliği yüksek veya fiyatı düşük olanı alın geçin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Beytullah Çağlayan
Hocam sorun sizde mi ben de mi bilmiyorum ama anlamakta zorlandım :D Anladığım kadarıyla söyleyeyim. Laptop ekranını kapatıp sadece harici monitörü kullanırsanız evet MUX mantığıyla çalışır. İkinci olarak ben usb hubda araya bir ürün sokmayı sevmiyorum keza ugreenin usb hubıyla arasında makul bir fiyat farkı varsa direkt onu almanızı öneririm elinizde 2 adet hub olmasının zararı olmaz bende böyle var. Yok illa dönüştürücü alıcam derseniz ikiside kaliteli markalar özelliği yüksek veya fiyatı düşük olanı alın geçin.
hocam benim kafama takılan soruyu sorayım size fazla kafanızı karıştırmayayım kusura bakmayın. Demek istediğim USB-C Thunderbolt4 girişine size attığım USB-C kablosunu takıp monitöre DP kablosunu takarsam monitörüm çalışır mı ? buna ek olarak mux switch açık olunca thunderbolttan yanıt alamazsın diyorlar mux kapalı olması lazım diyorlar mux kapalı olursa 3070 ti değil dahili gpu çalışacak performansım düşecek böyle bir durum olur mu ?

En İyi Cevap
3
hocam benim kafama takılan soruyu sorayım size fazla kafanızı karıştırmayayım kusura bakmayın. Demek istediğim USB-C Thunderbolt4 girişine size attığım USB-C kablosunu takıp monitöre DP kablosunu takarsam monitörüm çalışır mı ? buna ek olarak mux switch açık olunca thunderbolttan yanıt alamazsın diyorlar mux kapalı olması lazım diyorlar mux kapalı olursa 3070 ti değil dahili gpu çalışacak performansım düşecek böyle bir durum olur mu ?
Öyle bir durum olacağını sanmıyorum ama dediği şeyde çok saçma geldi açıkçası

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Beytullah Çağlayan
Öyle bir durum olacağını sanmıyorum ama dediği şeyde çok saçma geldi açıkçası
ürünü aldım geliyor bakalım. Benimde kafam çok karıştı. Kabloyu zor buluyoruz harici ekran kartı sadece hdmi bağlantısı ile destekler diyorlar thunderbolt sadece intel gpu ile çalışır diyorlar. peki monitörüm hdmi 2.0 laptopum hdmi 2.1 ben monitörü bu şekilde kullansam 2k 240 hz kullanabilir miiym ?

En İyi Cevap
3
ürünü aldım geliyor bakalım. Benimde kafam çok karıştı. Kabloyu zor buluyoruz harici ekran kartı sadece hdmi bağlantısı ile destekler diyorlar thunderbolt sadece intel gpu ile çalışır diyorlar. peki monitörüm hdmi 2.0 laptopum hdmi 2.1 ben monitörü bu şekilde kullansam 2k 240 hz kullanabilir miiym ?
Ben şuan type c den 1080p 270hz alabiliyorum, laptopa bağlı ayrıca harici ekran kartı sadece hdmi destekler ne nerden geliyo bu bilgiler :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Beytullah Çağlayan
Ben şuan type c den 1080p 270hz alabiliyorum, laptopa bağlı ayrıca harici ekran kartı sadece hdmi destekler ne nerden geliyo bu bilgiler :D
Forumlardan gördüm hocam bende ekran kartının bir tek hdmi dan çıkışı var diyorlar thunderbolt kullanamazsın o intelin yani işlemcinin igpuya bağlı diyorlar ne yapacağımı şaşırdım

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
947,793
Üyeler
149,274
Son üye
menemenci
Top Bottom