Neler Yeni

DRAM ne kadar önemli? HMB aynı işlevi görür mü?

wruno

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
51
İsim
Onur Dogan
Merhaba Prime A320M-E anakartım var. 2TB M.2 bakıyorum. Bu D-RAM muhabbeti nedir? Günlük kullanımda ne işimize yarar? HMB denilen şey DRAM'in yerini tutuyor mu? Bir farkı var mı işleyiş olarak? Alırken D-RAM olmazsa olmaz mı?

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Hakan Yılmaz
dram önemli diye biliyorum, bende kingston kc3000 olanı aldım 7000 okuma yazması olan

eren28tr

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
639
İsim
eren kılıçoğlu
DRAM SSD'lerde geçici verilerin depolandığı bir bölümdür. İşletim sisteminden gelen geçici veriler orada depolanarak hem NAND yongalarına yük bindirilmez hem de SSD daha kararlı çalışır. Aynı şekilde dosya transferlerinde DRAM sayesinde SSD'nin hızı düşmez veya dalgalanmaz. Kararlı bir dosya aktarımı sağlanır. Ömrü de uzun olur SSD'nin.

Bu DRAM'den yoksun SSD'lerde geçici veriler NAND yongalarında depolanır. Bu hem SSD'ye zarar verir hem de hızları düşer. Dosya transferlerinde de sık sık hız düşüşleri yaşanır. DRAM olmadığı için ömrü de kısa

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,356
İsim
Hakanbey
Merhaba Prime A320M-E anakartım var. 2TB M.2 bakıyorum. Bu D-RAM muhabbeti nedir? Günlük kullanımda ne işimize yarar? HMB denilen şey DRAM'in yerini tutuyor mu? Bir farkı var mı işleyiş olarak? Alırken D-RAM olmazsa olmaz mı?
HMB destekli SSD ler ile DRAMli ssd ler arasında hemen hemen normal kullanımda performans farkı yok Hatta DDR5 destekli Platformanlarda HMB li SSD ler Samsung 980 gibi, DRAMli SSDlere oranla daha sağlıklı ve hızlı çalıştığı söylenebilir.

1717452659477.png

Top Bottom