Neler Yeni

Mavi Ekran Driver kurarken sistem kapandı daha sonra anakart logosunda takılı kaldı

Hydranoid

80+ Bronze
İyi akşamlar arkadaşlar WWE 2K22 oynuyordum 3-4 gün önce saatlerce oynadım sorun olmadı bugün açtım biraz maç yaptım attı. Daha sonra tekrar girdim neredeyse hemen attı internette çözüm arayıp bulamadım. Driver güncelleyeyim belki düzelir dedim sanki Amd Radeon kullanmıyormuşum gibi benimki de saflık. Driverı indirdim AMD Clean Up Utiliy ile driverı kaldıracakken sistem güvenli modda açılsın dedim kapandı ve bir daha ekran gelmedi. Güç kaynağından kapattım tekrardan açtım mavi ekran verdi. Yeniden başlayınca diskler taranıyor bir saat sürebilir gibi bir şey demişti sanırım. Daha sonra fotoğrafta göreceğiniz gibi anakart logosu dönmeye başladı yarım saat kırk dakikadır da dönüyor boş boş. Anakarttaki ledlerden hiçbirisi yanmıyor. @Emre Zengin belki tekrar yardımcı olabilirsiniz
IMG_1100.jpeg

Mesaj otomatik birleştirildi:

Sistem
Ryzen 3600
Msi A520m Pro
1 Team T force 8 gb 3200 mhz ram
1 Team T force Tuf Rgb 8 gb 3200 mhz ram
500gb Kingston A2000 ssd 512gb Hilevel
Asus Dual RX 6600
Güç kaynağı 500w Aerocool

Ekler

• IMG_1101.jpeg
    IMG_1101.jpeg
    2 MB · Hit: 67

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,735
İsim
Emre Zengin
Öyle yaptım hocam elimde hazır W8.1 vardı onu kurdum daha sonra w10 a yükselttim simdilik düz kullanıyorum sorun yok. Oyuna girmedim sadece internete bağlandım. Ama söyle bir sorun var diğer bilgisayarımda ikinci el güç kaynağı vardı bir sata seyinin ucunda bant vardı onu çıkarttım hdd ye taktım ve diğer sistem ne mouse klavyeye elektrik veriyor ne de görüntü veriyor. Bütün fanlar dönüyor sadece.
SATA Power kablosunda sorun olabilir belki. Diğer SATA Power çalışmıyor mu? HDD'yi taktıktan sonra böyle yapmaya başladı di mi?

Hydranoid

80+ Bronze
SATA Power kablosunda sorun olabilir belki. Diğer SATA Power çalışmıyor mu? HDD'yi taktıktan sonra böyle yapmaya başladı di mi?
Evet hddyi taktıktan sonra böyle oldu. Sata kablosunun ucu kırıktı dolayısıyla bantlıydı. çıkartıp takınca sistem görüntü vermedi klavye ve mouse u görmedi ekran kartı fanı normalde bir yerden sonra duruyordu o da komple dönmeye basladı. Sistem çalısıyor dediğim gibi ama görüntü ve çevre birimlerine tepki yok. yarın baska güç kaynağıyla deneyeceğim ramlerin yerini değistim hddleri çıkarıp taktım. devam ediyordu tüm sistemi söküp taktım. Acaba sıfır olan diğer güç kaynağına zararı olur mu?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,735
İsim
Emre Zengin
Evet hddyi taktıktan sonra böyle oldu. Sata kablosunun ucu kırıktı dolayısıyla bantlıydı. çıkartıp takınca sistem görüntü vermedi klavye ve mouse u görmedi ekran kartı fanı normalde bir yerden sonra duruyordu o da komple dönmeye basladı. Sistem çalısıyor dediğim gibi ama görüntü ve çevre birimlerine tepki yok. yarın baska güç kaynağıyla deneyeceğim ramlerin yerini değistim hddleri çıkarıp taktım. devam ediyordu tüm sistemi söküp taktım. Acaba sıfır olan diğer güç kaynağına zararı olur mu?
BIOS'u bir sıfırlamayı dene bakalım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
185
İsim
Ghost Rilley
İlgilendiği Kategoriler
Elektronik, Bilgisayar Teknik Servis
Sata power kablosunda herhangi bir kısadevre olabilir mi

Hydranoid

80+ Bronze
BIOS'u bir sıfırlamayı dene bakalım.
Hocam bios pilini çıkarttım taktım düzeltmedi devamını yazacağım
Sata power kablosunda herhangi bir kısadevre olabilir mi
Merhaba büyük ihtimalle öyle. Farklı güç kaynağı ile denedim değişiklik olmadı. Ekran kartını başka anakart ve işlemciyle denedim sistem normaldi açıldı mouse klavyenin ışığı yandı. Ramleri denedim yine aynı şekilde sorun olmadı. Acaba sorun anakartta mı işlemcide midir? İşlemciyi de söküp çıkarttım yine değişiklik olmamıştı. Büyük ihtimalle kısa devreden bozmuşumdur diye düşünüyorum. Anakart kendini korumaya alsa başlattığımda hiç tepki vermez ya da bir anlık tepki verir kapanır diye düşünüyorum tabi bilmiyorum sadece tahmin. Bardağın şimdilik dolu tarafı anakart 2-3 haftalık acaba garantiyle hallolur mu? O sistem
Ryzen 1300x
A320m pro anakart
8 gb ram Longline
8 gb ram Kingston
400w Xigmatek psu
Rx570 4 gb ekran kartı var ( ekran kartı ramler hdd Ryzen 5 3600 ve A520m pro sistem ile denendi denediklerim sağlamdı masaüstüne geldim) anakartı ve işlemciyi yani bu sistemi farklı güç kaynağıyla açmaya çalışınca yine ekran ve bileşenlere elektrik gelmedi

Dahası  
Reaksiyon skoru
185
İsim
Ghost Rilley
İlgilendiği Kategoriler

Merhaba büyük ihtimalle öyle. Farklı güç kaynağı ile denedim değişiklik olmadı. Ekran kartını başka anakart ve işlemciyle denedim sistem normaldi açıldı mouse klavyenin ışığı yandı. Ramleri denedim yine aynı şekilde sorun olmadı. Acaba sorun anakartta mı işlemcide midir? İşlemciyi de söküp çıkarttım yine değişiklik olmamıştı. Büyük ihtimalle kısa devreden bozmuşumdur diye düşünüyorum. Anakart kendini korumaya alsa başlattığımda hiç tepki vermez ya da bir anlık tepki verir kapanır diye düşünüyorum tabi bilmiyorum sadece tahmin. Bardağın şimdilik dolu tarafı anakart 2-3 haftalık acaba garantiyle hallolur mu? O sistem
Ryzen 1300x
A320m pro anakart
8 gb ram Longline
8 gb ram Kingston
400w Xigmatek psu
Rx570 4 gb ekran kartı var ( ekran kartı ramler hdd Ryzen 5 3600 ve A520m pro sistem ile denendi denediklerim sağlamdı masaüstüne geldim) anakartı ve işlemciyi yani bu sistemi farklı güç kaynağıyla açmaya çalışınca yine ekran ve bileşenlere elektrik gelmedi
Garantiye gönderebilirsin iyi olur. Sorun yaşadım v.s diye falan belirt

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,735
İsim
Emre Zengin

Ryzen 1300x
A320m pro anakart
8 gb ram Longline
8 gb ram Kingston
400w Xigmatek psu
Tek RAM'le bu dediğim şekilde BIOS'u sıfırlayıp tekrardan bir çalıştırmayı dene bakalım.
Bilgisayarı kapat. PSU kablosunu çıkar. Kasanın üstünde USB bellek vb. hiçbir şey takılı olmasın. Ondan sonra RAM'leri çıkar. Çıkardıktan sonra JBAT1 yazan 2 pinli yere tornavida yardımıyla 2 pine aynı anda 5-10 saniye değdir. Ondan sonra RAM'lerden bir tanesini takıp sistemi çalıştır bakalım.
Ekran görüntüsü 2024-04-05 141602.png

Hydranoid

80+ Bronze
Rami çıkartıp tornavidayla dediğiniz yere basıyorum sonra. Bir ram ve ekran kartı takıp sistemi açıyorum doğru anladım değil mi? Tam olarak 1 gündür anakart güç kabloları takılı değildi
IMG_1146.jpeg

Bir de şu tekli olan bükülmüştü
IMG_1147.jpeg

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,735
İsim
Emre Zengin
Rami çıkartıp tornavidayla dediğiniz yere basıyorum sonra. Bir ram ve ekran kartı takıp sistemi açıyorum doğru anladım değil mi? Tam olarak 1 gündür anakart güç kabloları takılı değildi
Alıntıyı görüntüle

Bir de şu tekli olan bükülmüştü
Alıntıyı görüntüle
RAM takılı olmasın. Dediğim yere tornavidayı 5-10 saniye değdir. Ondan sonra tek RAM ve ekran kartını takıp sistemi çalıştır bakalım.

Hydranoid

80+ Bronze
Maalesef değişiklik olmadı bugün garantiye göndereceğim anakartı umarım kullanıcı hatası tarzı bir şey demezler
RAM takılı olmasın. Dediğim yere tornavidayı 5-10 saniye değdir. Ondan sonra tek RAM ve ekran kartını takıp sistemi çalıştır bakalım.

IMG_1148.jpeg

Hocam durum bu termal macun pinlerin girdiği yere ve bazı devrelere girmiş. Amazon iade edebilirsiniz diyor iade mi etsem acaba yoksa garantiye mi göndersem Msi servisi beni suçlu bulur mu acaba

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
185
İsim
Ghost Rilley
İlgilendiği Kategoriler
Maalesef değişiklik olmadı bugün garantiye göndereceğim anakartı umarım kullanıcı hatası tarzı bir şey demezler

Alıntıyı görüntüle
Hocam durum bu termal macun pinlerin girdiği yere ve bazı devrelere girmiş. Amazon iade edebilirsiniz diyor iade mi etsem acaba yoksa garantiye mi göndersem Msi servisi beni suçlu bulur mu acaba
İade edebilirsen et olmazsa

Top Bottom