Neler Yeni

Yardım Düzgün çalışan SSHD ye olanlar, biçimlendirdikten sonra mı oldu?

4ames

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Hüseyin K.
Sevgili arkadaşlar, selamlar. Size şöyle upuzun bir sorum olacak, tüm yaşadıklarımla birlikte sorduğum, şimdiden teşekkürler.

Elimde, beni 8 yıldır idare etmiş bir laptop var. Bu laptopun azcık hızlanması için ona güzel bir SSD (2.5") aldım, taktım. İçindeki Seagate SSHD'yi (2.5") çıkardım attım bi kenara. 3-4 ay sonra, masaüstü bilgisayarımın 500 GB SSD depolaması yetmediği için, aklıma bu SSHD'yi kullanmak geldi. Aldım SSHD'yi, SATA/USB kablosunun bi ucunu buna bi ucunu masaüstüne taktım. Hiç bir sıkıntı yok, PC gördü, içine girdim ve eski windows dosyalarını silmek için, hızlı biçimlendiri bastım bu SSHD'ye. Bilmiyorum doğru mu ettim. Ardından çıkardım bunu PC'den, koydum bi kenara, daha böyle çıplak değil de güzel görünsün diye sabit disk kutusu aldım buna. Ertesi gün geldi, kutuya bağlantısını yaptım, koydum kutunun içine, taktım PC ye fakat her nedense SSHD den tık yok. Ne PC görüyor, ne içinde ki disk dönüyor. Dedim bu kutu bozuk galiba, çıkardım bunu kutudan, benim SATA/USB kablosuna taktım yine. Fakat sonuç yine aynı. Aldım SSHD'yi, laptoptan çıkardım SSD'yi, SSHD'yi eskisi gibi taktım yerine, direkt SATA'dan. Ama maalesef, SSHD'den tık yok ve BIOS SSHD yi görmüyor. Çıkardım bunu laptoptan, bu sefer masaüstüne takıcam. Masaüstünden SSD'yi çıkardım, yerine bu elemanı taktım, SSHD'yi. Bu sefer, bilgisayarı açtığım anda ekran simsiyah. BIOS gelmiyor, ne anakart logosu, ne şuna buna basın yazısı. Çıkardım SSHD'yi, SSD yi taktım yerine. Ulan bu bilgisayar yine açılmıyor, yine ekran simsiyah. Neyse ki bi arkadaş foruma yazmış JBAT1'in arasına tornovida falan sok kısa devre yapar CMOS mudur nedir kendisini resetler diye. Yaptım, PC açıldı, sıkıntı yok. Bu sefer, masaüstünden SSD yi çıkarmadım, aldım başka bir SATA kablosu, bi ucunu SSHD'ye, bi ucunu anakarta. Bastım bilgisayarın start düğmesine, ekran yine simsiyah. Neyse ki bu sefer SSHD'yi çıkarınca, bilgisayar sorunsuz bi şekilde açıldı direkt. Evet, sorunum bu. SSHD'yi bir türlü çalıştıramadım. Yani bi işime yarayacaktı, taktım bağladım düzgün bi şekilde çalışıyordu, ne olduysa o biçimlendirip, PC'den çıkardıktan sonra oldu galiba. Ben bunu nasıl çalıştırabilir, kullanabilirim? Şimdi aşağıya şöyle eksik ifadeler/diğer şeyler varsa onları ekliyorum.

+2013 de aldığım laptopun içinden çıkan SSHD, daha önce hiç bir sorun yaşatmadığı gibi, SSHD'den başka bir depolama ile kullanmıyordum laptopu, ta ki SSD'yi alana kadar.

+SATA/USB diye belirttiğim kablo, bir ucunda SATA soketi var, onu SSHD/HDD/SSD'ye takıyorum, diğer ucunda ise 2 tane USB2.0 ucu var.

+SSHD'yi laptopa taktığım zaman, ayrıca USB bellekte taktım. Bu USB belleğin içinde Windows 10 kurulum dosyaları mevcut. Boot manager'a girdiğim zaman USB'den başka bir şey çıkmadı. USB ile Windows kurulum kısmına girdiğimde, kuracağım herhangi bir depolama aygıtı gözükmedi.

+SSHD öldüyse, tam onu kullanacağım zaman PC'ye takınca, biçimlendirince mi öleceği tuttu, ya da o işlemi yapmak mı onu öldürdü?

+Yok, SSHD'yi attım bi kenara derken fırlatmadım, hasar vermedim, bi kenara nazikce koydum, sakladım.

Aklıma başka bir şey gelmedi şimdilik, teşekkürler.

Top Bottom