Neler Yeni

E-ticarete yeni vergi gelecek söylentisi

FurkanIIy

80+ Bronze
Instagram'daki bir mali müşavirin paylaşımında gördüm. Kendisi şöyle yazmış:

"01.01.2025 tarihinden itibaren e-ticaret pazar yerlerine %25 stopaj uygulaması geliyor.

7524 sayılı kanun ile ilave edilen kanun maddesine göre 01.01.2025 tarihinden itibaren e-ticaret pazar yerlerinin (Trendyol, yemek sepeti, getir, N11, Amazon vb.) Ürünün satan müşteriden direkt %25 stopaj kesintisi yaparak vergi sorumlusu olarak idareye ödeyecektir.

Zaten e-ticaret pazar yerlerinin uyguladığı yüksek komisyonlarından şikayetçi olan tedarikçiye %25 stopaj kesintisi ilave maliyet olarak yansıyacaktır. İdare her zaman olduğu gibi herkesten peşinen vergi toplamayı ve paraya en kısa şekilde ulaşmayı hedefliyor. Ama onlara göre hedef vergi güvenliğini sağlamak ve kayıt dışını engellemek.

Oran herkes ve her ürün için %25 sabit. Ancak oranı değiştirme yetkisi veya oranın farklı ürünlerde farklı iş kollarında muaf tutulma gibi yetki cumhurbaşkanında olacak.

Örneğin cep telefonunu mağazadan satarsa tedarikçi %25 stopaj ödemeyecek, ancak Amazon vb. satarsa %25 stopaj kesintisiyle ödeyecektir. Olay her zamanki gibi daha da karmaşık bir alacağı kesin."

Pazaryerlerinde satıcılardan %20 civarı komisyon alınıyor. Bunun yanı sıra ekstra olarak %25 daha vergi getiriliyormuş. Eğer bu iddia gerçek olursa, fiyatlar 2025 yılında (e-ticaret için) tavan yapar. Umarım gerçek değildir.

Bunun yanı sıra, 2025 yılında gelecek bir sistem daha vardı. Bu sistem, iade edilen üründe kargo ücretini alıcının ödemesi hakkındaydı. Bu ikisi de üst üste binerse, e-ticaret sektörü Türkiye'de biter gibime geliyor.

Not: Başlık daha önce açıldıysa özür dilerim, arattım ama bulamadım. O yüzden bu başlığı açtım.

Kaynak: https://www.instagram.com/halilozdemir__malimusavir/p/C-mYPhcqBsJ/

Son düzenleme:

quartle

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,290
İsim
Kaan
zaten yüzde 20 site kesiyor kargo kesiyor fatura cart curt an itibariyle yeni vergi gelirse çok büyük düşüş olur

Top Bottom