Neler Yeni

Rehber Edit (Render) amaçlı sistem toplama rehberi

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,075
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Bu rehberde kullandığım "daha önemli" gibi ifadeler edit sistemleri için, oyuncu sistemleri ile karıştırılmamalı.

Öncelikle edit için sistem toplarken nelerin önemli olduğunu bilmemiz lazım.

1- Bellek
2- Ekran kartı
3- Hızlı depolama
4- CPU

1- Bellek
Bu bir edit odaklı sistemdeki en önemli bileşendir. En alt limit 8 GB olmakla beraber 8 GB'ta da iyi bir edit deneyimi yaşayamazsınız. En alt dememin sebebi onun altında gerçekten çok sıkıntı çıkabilir.

16 GB RAM konusuna da değinmek isterim. Çoğu kişi edit için 16 GB RAM yeterli diyor nasılsa. Bütçe az ise zaten çok bir seçenek yok ama bütçe limitine takılınmıyorsa kesinlikle yükseltilmeli çünkü yeterli olmuyor. Ben sırf ekrandan kaydediyorum ve 16 GB RAM neredeyse her projede 3800x'e darboğaz yapıyor. Eğer kamera kullanıyorsanız bu daha fazla olacaktır.

Peki önerim ne? 1080p için 32 GB RAM, 1440p için 32-64 GB RAM (çok fark yapacağını düşünmüyorum 32 yeterli olacaktır), 4K için 64 GB RAM. Kullanılan kameraya ve kayıt donanımlarına göre 4K için 128 GB RAM de gerekebilir.

RAM frekansı da düşük tutulmamalı. Kapasite, RAM frekansı ve CL değerlerinden daha önemli. RAM frekansı olarak 3200-3600 MHz ideal olacaktır.

2- Ekran kartı
Ekran kartı konusunda en önemli kısım VRAM derdim ancak RTX 3000 serisi kartlardaki CUDA çekirdeği fazlalığından dolayı direkt olarak edit sistemi toplayacak olan kişilerin Nvidia 3000 serisi kart kullanmasını tavsiye edeceğim. AMD kendilerinin de dediği gibi oyuncu kartları üretiyor. Premiere Pro da CUDA desteğinden dolayı Nvidia kartlardan çok faydalanıyor.

VRAM konusunda, 1080p için 4, 1440p için 6, 4K için 8 GB VRAM öneriyorum. Bu da her zamanki gibi kullandığınız kayıt donanımlarına göre değişiklik gösterebilir. VRAM konusunda Apple bilgisayarların büyük artısı var. Apple'da 12K için 4 GB VRAM gerekirken Windows'ta 24 GB gerekiyor.

3000 serisi kartların donanımsal AV1 codec desteği var yani ileride kullanılırsa büyük fark yapabilir.

HEVC (H.265) için Nvidia'nın kendi codec'i var ve 16 serisi kartlar (1650 hariç), 20 serisi kartlar ve 30 serisi kartlar bu desteğe sahipler. YouTube için edit yapacak olanlar varsa YouTube'un HEVC'i daha hızlı işlediğini de söylemek isterim.

Kısaca Nvidia kart alın ve çözünürlüğe göre kendinize model seçin. Ayrıca Studio sürücülerini kullanın.

3- Hızlı depolama
Bazı sitelerde Gen4 SSD'lerin büyük fark yapacağı söyleniyor. Doğru olabilir ancak eğer 12K kamera kullanmıyorsanız ve bir Holywood filmi editlemiyorsanız muhtemelen ihtiyacınız yok demektir. Depolama konusunda tavsiyem sistem diskiyle edit yapılan diski ayrı tutmaktır. Bu kesinlikle zorunlu değil ama en iyi optimizasyon için tavsiye ederim. Eğer büyük bir çözünürlükle çalışıyorsanız proxy oluşturmanız çok muhtemeldir. Proxy'leri ve media preview dosyalarını başka bir diskte tutmayı tercih edenler var ancak ben buna çok gerek görmüyorum. Gerçekten profesyonal değilseniz boşverin derim. Tavsiyem ise hızlı bir Gen3 SSD, 970 Evo plus gibi.

4- İşlemci
Adobe kendi sitesinde 8 çekirdek bir CPU'nun en iyi işi yapacağını çünkü 8 çekirdekten sonrasını kullanmanın çok fark yapmayacağını söylüyor. Aslında doğru diyebilirim. CPU'nuzu RAM'e göre artırmak en mantıklı hareket olacaktır. Mesela 64 GB RAM'li sistem ile 8 çekirdek işlemci kullanılmamalı. RAM'den en iyi şekilde faydalanabilmek için CPU'nun da ona orantılı daha güçlü olması gerek. Edit sistemlerinde çekirdek sayısı frekanstan daha çok önem arz ediyor.

Peki Intel mi, AMD mi? AMD her ne kadar oyuncular için artık bir klasik olmuşsa da AMD için premiere pro desteği (donanım kodlaması) yakın bir zamanda geldi. Eski Intel laptop'umdan yeni AMD PC'me geçince beni en rahatsız eden şeylerden biri "sistemimiz bu ayarlarda donanım kodlamasını desteklemiyor" mesajıydı. Intel işlemcilerdeki Quick Sync (sanırım F modellerde yok ama hiç emin değilim) edit konusunda yardımcı oluyor. Ancak AMD tarafında ise daha çok çekirdek var (genellikle). Burada tavsiyem öncelikle daha çok çekirdekli olanı tercih etmek ancak iki modeldeki çekirdek sayıları aynı, anakart, fiyat vs etmenleri çok etkili değil ise Intel alınması.

Bitirmeden önce de Apple ürünlerine değineceğim. Apple ürünleri edit için alınabilir. MacBook'ların içinde çoğunlukla ayrı bir GPU bulunmasa da Quick Sync ve yazılım tarafından optimizasyonla gerçekten iyi iş çıkarıyorlar. Bu dediğim Intel modellerle alakalı. M1 çipli MacBook'lar daha yeni olduğu için o kısımda her şey değişebilir. Kötü değişeceğini sanmıyorum ama. Alınabilir yani.

Rehberim bu kadardı, sorularınız varsa cevaplara yazabilirsiniz :)

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,311
İsim
.
Yani render için daha çok çekirdek sayısı mı önemli, yani 5600x yerine 2700x seçilse daha mı performanslı olur?

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,075
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yani render için daha çok çekirdek sayısı mı önemli, yani 5600x yerine 2700x seçilse daha mı performanslı olur?
Tam olarak öyle değil. İkisinin arasındaki mimari farkı devasa o yüzden birisinin tek bir çekirdeği diğerinin tek bir çekirdeğinden daha fazla işlem yapabilir (tekli çekirdek performansından bahsetmiyorum). Bu noktada testlerin önemi çıkıyor.

Rennes

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,138
İsim
Umut Dağ
Eline sağlık aşko afiyet olsun falan

JassasJ

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
525
İsim
Ela Bosak
VR odaklı sistemlerde genel olarak böyle değil mi?

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,075
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,075
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
VR oyun ama Kayıt için de bilgin varsa işime yarar tabii :D
VR sistem = oyuncu sistemi hiçbir farkı yok. VR virtual link vs kullanıyorsa ekran kartı destekliyor mu ona bakılır gerisi aynı

Top Bottom