Neler Yeni

Öneri Eksa E900pro Uzun Kullanım, Kullanılabilirlik ve EQ Ayarları

Tworule

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
106
İsim
Tuğrul
Öncelikle herkese iyi akşamlar diliyorum,
Ben kulaklıkta değinilmeyen taraflara değinmek istiyorum çünkü insanlara her ne kadar fiyatına göre muhteşem kesin alınmalı denilse de can sıkacak tarafları da bulunuyor. O yüzden bütçe arttırıp farklı ürünlere yönelmeleri de kendi düşüncelerine kalsın, ürünü aldıktan sonra hayal kırıklığına uğramasın istiyorum.

Öncelikle kulaklık gerçekten aşırı rahat ve kullanışlı ayrıca çok hafif yapıda tasarıma 9/10 veririm eğer mikrofon tuşunu ters şekilde konumlandırmayı akıl etselerdi. (Mikrofon açıkken tuş butonu boşta kalıyor ve kafanızı hareket ettirdiğinizde çat çut ses çıkartıp duruyor.)

Benim ve diğer kişiler için aşırı önem arz edeceğini düşündüğüm gaming kulaklık olma (ses kasma) kısmına gelecek olursak sınıfta kaldığını söyleyebilirim. Hyperx Cloud Stinger kulaklığı kullanıyorum, ikisini teste sokma fırsatım da oldu o yüzden yazacaklarıma dikkat etmenizi öneririm. ( CS ilk çıktığından beri fps oyunlarını düzenli oynadığım için ses kasma konusunda da yeteri kadar bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum).
İlk olarak 3 farklı oyunda test ettim bunlar; Valorant, CS GO, Apex Legens.
İyiden kötüye gitmek istiyorum ama ondan önce çok önemli bir bilgi vermem gerekiyor bu kulaklık bass ağırlıklı olduğu için aslında ses kasmada geride olduğunu eklemek istiyorum. Çünkü ses kasma genelde temelini tizzlerden alıyor.

Valorant > CS GO > Apes Legens şeklinde e900pro ile ses kasabilme yeteneği mi desem bilemedim ama sıralama bu şekilde oldu (bana göre).

Ses kasma anlamında her oyunun ses aralıkları farklı olduğu için yapacağınız eq ayarları (tizzleri yükseltmeniz tek başına fayda etmeyebiliyor) çoğu zaman işe yaramıyor.

Valorant Diğer oyunlara nazaran daha iyi bir ses kasma deneyimi sunuyor çünkü ses aralıkları bass değerlere daha yatkın diye düşüyorum.

Cs go stereo daha cezbedici olduğu için ayrıca kulak içi 100 tl lik kulaklık ile test ettim yine e900pro dan daha ayırt edici oldu.

Apex Legens'ta ise çok garip bi olaya şahit oldum. Gerçekten bu oyunun bu kulaklıkla oynanmaması gerekiyor aşırı yanıltıcı olduğunu düşünüyorum. Fark ettiğim şeye gelecek olursak bazı zeminlerin bazı zeminlere göre ses aralıklarındaki değişimin aşırı yüksek olması. Mesela halı gibi bir zeminin üstüne geldiğimde ayak sesi neredeyse duyamadım sanki hiç yokmuş gibiydi. Oyunun ilerleyen dakikalarında su olan bir bölgeye girdiğimde ses o kadar yüksekti ki yanımda adam var sandım ki bu bilmeme rağmen 5-6 defa başıma geldi.

Son olarak tüm oyunlarda ve olaylarda seslerin birbirine karıştığını farkettim sanki kulağımda bir kargaşa hakim ve hiçbir şeyi ayırt edemiyormuşum gibi hissettim.

7.1 i başta sevdim oha çok güzel dedim ama genele bakıldığında beraberinde bazı problemleri de getiriyor. 1. uzaklık yakınlık ayarlayabilseniz de hedeflerin tam konumlarını gerçek anlamda anlayamıyorsunuz. Ha kulaklığı birkaç ay kullanırsınız yavaş yavaş anlarsınız ama bir gerçekçilik olmuyor. Uzağa çektiğinizde uzaktaki rakiplerin sesi çok geliyor yakın o denli azalıyor, yakına çektiğinizde de yine tam tersi oluyor. 2. olarak sesler daha bi dipten ve boğuk geliyor sanki normal bi kulaklığa su altı efekti yapmış gibi çıkıyor ki kulaklık zaten boğuk daha da boğuklaştırınca gerçekçilik diye bir şey kalmıyor. 3. olarak ise ses aralıkları boğukluğa göre bazı sesleri olduğundan yüksek bazılarını ise olduğundan düşük verebiliyor, kısaca sizi yanıltabiliyor.

Sonuç kısmına gelecek olursam ben aldığıma pişman mıyım? HAYIR çünkü alırken beklentim farklıydı zaten elimde standartları yerine getiren bir oyuncu kulaklığım bulunuyordu. Ben tamamen merak üzerine alıp yine gerçekten bir psikopat gibi karşılaştırmalarını yaptım. Sonuç olarak verdiğim parayı karşılıyor mu? EVET basslar güçlü olduğu için biraz eq ayarlarıyla oynadım ve gerçekten güçlü bassları var müzik dinlerken ve ya web de dolaşırken kullanmaktan zevk alıyorum. Fakat oyun kısmında kullanmamayı tercih ediyorum.

Eq ayarları sırasıyla bass-mid-tizz şeklinde ilerliyor. O yüzden driverı indirdiğinizde kendi zevkinize göre değiştirerek istediğiniz aralığı bulabilirsiniz. Uğraşmak istemeyenler için;

Benim müzik için kullandığım aralıklar sırasıyla 10-6-3-(-2)-3-4-6-6-4-4 şeklinde kullanıyorum tabii ki bu benim tercih ettiğim aralık siz kendi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. (bu ayarlar ile Billie Eilish - bury a friend dinlemenizi tavsiye ederim)

Oyun için çok fazla ayar denedim bu sorunlardan kurtulmak için fakat malesef kurtulamıyorsunuz. O yüzden nispeten iyileştirdiğini tahmin ettiğim 2 tane eq ayarı var. Bunlar;
*İlk 5'i (-3 veya -4 tercihinize bağlı) yine son 5'i (+3 veya +4 tercihinize bağlı)

* Bu eq ayarı biraz fazla tizzleştiriyor rahatsız edebilir fakat nispeten rakibin seslerini öncekine göre daha keskin duyabilmenizi sağlıyor.
(-4)-(-5)-(-3)-1-4-5-5-1-7-9

Evet uzun zamandır yazsam mı, yazmasam mı? Diye düşünüp duruyordum. Biraz fazla üşensem de birilerinin işini görecekse ne mutlu bana.
Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim.

KeReM 1963

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,741
İsim
Kerem ORUÇ
İlgilendiği Kategoriler
Yurtdışı Alışverişi
Instagram
oruckereem
Steam
Kerem1963
Discord
Kerem1963 #8121
Güzel Rehbermiş ama araya 2-3 foto koysaydın daha okunaklı olurdu.

Top Bottom