Neler Yeni

Evde Kendi Zoom'unuzu Kurun (DIY)

z.furkandenizhan

80+ Bronze
Jitsi Meet, üstün ses kalitesi, yüksek dereceli şifreleme ve gizlilik ve evrensel çoklu platform kullanılabilirliği gibi çeşitli üstün özelliklerle dolu ücretsiz ve açık kaynaklı bir video konferans hizmeti çözümüdür. Jitsi Meet'in yardımıyla, kendi başınıza harika bir video konferans hizmetini kolayca kurabilirsiniz.

Tek Tıkla Jitsi Sunucusu​

Vultr, başlatılmaya hazır Jitsi sunucularını önceden kurmuştur! Herhangi bir kurulum adımına gerek kalmadan müşteri portalınızda bir Jitsi Meet sunucusu kurun . Tek Tıklamalı Jitsi sunucusu, özel alan adınızı, bir Let's Encrypt SSL sertifikasını destekler ve Jitsi'yi kurmanın en iyi yoludur.

One-Click Jitsi sunucumuz hakkında daha fazla bilgi edinin veya sunucunuzu manuel olarak kurmayı tercih ederseniz, aşağıdaki adımları izleyin.

Manuel Kurulum​

Bu eğitim, Jitsi Meet kullanarak bir Ubuntu 18.04 LTS sunucu örneğinde bir video konferans hizmeti kurma sürecini açıklar.

Önkoşullar​

• IPv4 adresli yeni bir Vultr Ubuntu 18.04 LTS x64 sunucu örneği 203.0.113.1.
  • Bir sudo kullanıcısı .
  • jitsimeet.example.comYukarıda belirtilen sunucu örneğine yönlendirilen bir etki alanı .
Not: Kendi sunucu örneğinizde dağıtım yaparken, tüm örnek değerleri gerçek değerlerinizle değiştirdiğinizden emin olun.

1. Adım: Bir takas bölümü kurun​

2 GB belleğe sahip bir makine için, sistem performansını iyileştirmek amacıyla 2 GB (2048M) takas bölümü kurmanız önerilir.

sudo dd if=/dev/zero of=/swapfile count=2048 bs=1M
sudo chmod 600 /swapfile
sudo mkswap /swapfile
sudo swapon /swapfile
echo '/swapfile none swap sw 0 0' | sudo tee -a /etc/fstab
free -m

Not: Farklı bir sunucu boyutu kullanıyorsanız, takas bölümünün boyutu değişebilir.

Adım 2: Makinenin ana bilgisayar adını ve tam etki alanı adını (FQDN) ayarlayın​

Bir Let's Encrypt HTTPS sertifikası dağıtarak HTTPS güvenliğini etkinleştirebilmeniz için önce makine için bir ana bilgisayar adı ve bir FQDN ayarlamanız gerekir.

Aşağıdaki komutlar, makine için bir ana bilgisayar adı jitsimeetve bir FQDN kuracaktır jitsimeet.example.com:

sudo hostnamectl set-hostname jitsimeet
sudo sed -i 's/^127.0.1.1.*$/127.0.1.1 jitsimeet.example.com jitsimeet/g' /etc/hosts

Sonuçları onaylayın:

hostname
hostname -f

3. Adım: Jitsi Meet'i çalıştırmak için güvenlik duvarı kurallarını ayarlayın​

Jitsi Meet gereği, İzin vermek gerek OpenSSH, HTTPve HTTPSbağlantı noktasında gelen UDP trafiği ile birlikte, trafik 10000portundan 20000:

sudo ufw allow OpenSSH
sudo ufw allow http
sudo ufw allow https
sudo ufw allow in 10000:20000/udp
sudo ufw enable

Eğer istemi gördüğünüzde Command may disrupt existing ssh connections. Proceed with operation (y|n)?, giriş yve ardından düğmesine basın ENTER.

4. Adım: Sistemi güncelleyin​

Güvenlik ve performans amaçları için, Ubuntu 18.04 LTS sistemini en son duruma güncellemek gereklidir:

sudo apt update
sudo apt upgrade -y && sudo shutdown -r now

Yükseltme sırasında, grub yapılandırma dosyasının şu anda kurulu olan sürümünün yerel olarak değiştirildiği konusunda bilgilendirilebilirsiniz. Aslında değişiklikten sorumlu olmadığımız için UP, install the package maintainer's versionseçeneği vurgulamak için oku kullanın ve ardından düğmesine basın ENTER.

Sistem yeniden başlatıldıktan sonra, devam etmek için aynı sudo kullanıcısı olarak tekrar oturum açın.

Adım 5: OpenJDK Java Runtime Environment (JRE) 8'i yükleyin​

Jitsi Meet, Java Runtime Environment gerektirir. OpenJDK JRE 8'i yükleyin:

sudo apt install -y openjdk-8-jre-headless

OpenJDK JRE 8 kurulduktan sonra sonucu doğrulamak için aşağıdaki komutu kullanın:

java -version

Çıktı aşağıdakine benzer olacaktır:

openjdk version "1.8.0_171"
OpenJDK Runtime Environment (build 1.8.0_171-8u171-b11-0ubuntu0.18.04.1-b11)
OpenJDK 64-Bit Server VM (build 25.171-b11, mixed mode)

Ek olarak, JAVA_HOMEortam değişkenini aşağıdaki gibi kurabilirsiniz :

echo "JAVA_HOME=$(readlink -f /usr/bin/java | sed "s:bin/java::")" | sudo tee -a /etc/profile
source /etc/profile

Adım 6: Nginx web sunucusunu kurun​

Jitsi Meet'e daha iyi hizmet verebilmek için, Jitsi Meet'i fiilen kurmadan önce bir Nginx web sunucusu kurabilirsiniz:

sudo apt install -y nginx
sudo systemctl start nginx.service
sudo systemctl enable nginx.service

Nginx'i yükledikten sonra manuel olarak yapılandırmanıza gerek yoktur çünkü Jitsi Meet kurucusu bu işi sizin için daha sonra halledecektir.

Not: Nginx veya Apache yerinde değilse, Jitsi Meet kurucusu Jitsi Meet programı ile birlikte Jetty'yi otomatik olarak kuracaktır.

7. Adım: Jitsi Meet'i kurun​

Modern bir Ubuntu veya Debian sisteminde, resmi Jitsi deb deposunu kullanarak Jitsi Meet'i kolayca kurabilirsiniz.

Öncelikle sisteminizde Jitsi havuzunu kurun:

cd
wget -qO - https://download.jitsi.org/jitsi-key.gpg.key | sudo apt-key add -
sudo sh -c "echo 'deb https://download.jitsi.org stable/' > /etc/apt/sources.list.d/jitsi-stable.list"
sudo apt update -y

Ardından Jitsi Meet'in tam paketini yükleyin:

sudo apt install -y jitsi-meet

Kurulum sırasında, geçerli kurulumun ana bilgisayar adını girmeniz istendiğinde, daha önce kurduğunuz FQDN'yi yazın jitsimeet.example.comve ardından düğmesine basın ENTER.

SSL sertifikası sorulduğunda, Generate a new self-signed certificate (You will later get a chance to obtain a Let's Encrypt certificate)seçeneği vurgulayın ve ardından düğmesine basın ENTER.

Jitsi Meet başarıyla yüklendikten sonra Let's Encrypt SSL sertifikasına başvurmak için aşağıdaki komut dosyasını kullanın:

sudo /usr/share/jitsi-meet/scripts/install-letsencrypt-cert.sh

İşlem sırasında belirtildiği [email protected] e-postanızı girin ve ardından enter yapın. Bu komut dosyası, Let's Encrypt SSL sertifikasıyla ilgili tüm görevleri otomatik olarak gerçekleştirecektir.

Son olarak, favori web tarayıcınızı Jitsi Meet Görüntülü konferans hizmetine yönlendirin http://jitsimeet.example.comveya https://jitsimeet.example.combu hizmete erişin. Arayüzü keşfetmekten çekinmeyin. GO düğmesine tıklamak, sizin için hemen bir Video konferans kanalı oluşturacaktır.

(Kurulumu yapamayanlar bana bildirsin, ben seve seve yaparım=)

Top Bottom