Neler Yeni

EYT Kalkmalı mı? Kalmalı mı?

EYT Kalkmalı mı?

• Kalkmalı.

Oylar: 9 56.3%
  • Kalmalı.

Oylar: 7 43.8%

• Oy kullanan toplam üye
    16

Bura.K

80+ Silver
EYT'nin günümüzdeki maliyeti 8 Milyar Dolardan fazla.
MEB'in 1/3,
Savunma Bütçesinin 2/3'ünden biraz fazla,
Sosyal Yardım Bakanlığının bütçesinden 2 Milyar Dolar daha fazla.

EYT'nin aylık Devletin kasasına olan minimum maliyet yükünün ise 600 Milyon Dolar olduğunu tahmin ediliyor.

Böyle bir yükün, Türkiye'de bulunması şart mı veya gerekli mi? Bana soracak olursanız değil. EYT kalkmalıdır.
Sizin de fikirlerinizi almak istedim. Eğer ekonomi yönetiminin başında 2025'e kadar Mehmet Şimşeği görebilirsek, 2024 yılı gibi EYT'nin kalkacağına inanıyorum.

Anket üzerindeki cevabınızın nedenini belirtirseniz hoşnut olurum.

Andromakhe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,083
İsim
AAAAA
İlgilendiği Kategoriler
Anime / Tarih /Eğitim / Siyaset / Teknoloji
Türkiye'nin şuanda böyle bir yükü kaldıracak parası yok ayrıca ekonomik olarak rezil bir dönemden geçiyoruz EYT acilen kaldırılmalı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

En başta çıkması bile hataydı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kaldırılmasa bile tasarruf tedbirleri ile minimum maaş verilmeli.

Mert

80+ Silver
EYT nasıl kalkacak? Emekli olanların emekliliğini mi iptal edeceksin?

HamsiKraker

80+ Silver
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,387
İsim
Emre Yılmaz
+1 verilmiş hakkın alınması biraz zordur. Geri dava açarlar aihm'e felan giderler. Daha sonra verilmemiş emekli maaşlarını faiziyle alabilirler. En baştan verilmesi hataydı. Seçiminde bu denli çekişmeli geçmesi belki de kazandıran hamlenin bu olduğunu gösteriyor olabilir

redlove

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
887
İsim
.
EYT'nin günümüzdeki maliyeti 8 Milyar Dolardan fazla.
MEB'in 1/3,
Savunma Bütçesinin 2/3'ünden biraz fazla,
Sosyal Yardım Bakanlığının bütçesinden 2 Milyar Dolar daha fazla.

EYT'nin aylık Devletin kasasına olan minimum maliyet yükünün ise 600 Milyon Dolar olduğunu tahmin ediliyor.

Böyle bir yükün, Türkiye'de bulunması şart mı veya gerekli mi? Bana soracak olursanız değil. EYT kalkmalıdır.
Sizin de fikirlerinizi almak istedim. Eğer ekonomi yönetiminin başında 2025'e kadar Mehmet Şimşeği görebilirsek, 2024 yılı gibi EYT'nin kalkacağına inanıyorum.

Anket üzerindeki cevabınızın nedenini belirtirseniz hoşnut olurum.
Geri kaldıramaz artık çıktı bi kere

Bura.K

80+ Silver
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
+1 verilmiş hakkın alınması biraz zordur. Geri dava açarlar aihm'e felan giderler. Daha sonra verilmemiş emekli maaşlarını faiziyle alabilirler. En baştan verilmesi hataydı. Seçiminde bu denli çekişmeli geçmesi belki de kazandıran hamlenin bu olduğunu gösteriyor olabilir
Bu halkın AİHM'e falan gideceğini mi düşünüyorsunuz siz? Muhalefet zaten AKP'nin kuklası.
Geri kaldıramaz artık çıktı bi kere
AKP'nin son seçimi, Yerel seçimler. Ondan sonra Tayyip emekliye ayrılacak. Yapar mı yapar.
EYT öyle "şak" diye kaldırılmaz zaten. Kademeli olarak kaldırılır.

Bu "EYT kalmalı" diyen arkadaş 8 Milyar doları bozuk para sanıyor sanırım. 8 Milyar Dolar gibi bir bütçe ABD için bile fazla. Sosyal Yardım bütçesini 2 Milyar dolar aşıyor. ABD gibi bir şehir oluşturursun bu paraya.

HamsiKraker

80+ Silver
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,387
İsim
Emre Yılmaz
Bu halkın AİHM'e falan gideceğini mi düşünüyorsunuz siz? Muhalefet zaten AKP'nin kuklası
Evet? Bu şekilde düşünen avukatlar buldukları eyt mağdurunu komisyon almak şartıyla ikna edecek. Bizi de başka konuda böyle bir avukat bulmuştu. Hiçbir şekilde para istemedi. Eğer davayı kazanırsam %x kadarını isterim dedi. Kazanamazsa dava dosya masrafı vs karşılayacağını söyledi. Çünkü kazanırsa totalde bir ev parası para kazanacak. Kaybederse aylık gelirinin 1/20 si kadar kaybedecek. Böyle birçok kişiyi örgütleyip hem kendileri kazanıyor hemde başkalarına kazandırıyor.

Bura.K

80+ Silver
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet? Bu şekilde düşünen avukatlar buldukları eyt mağdurunu komisyon almak şartıyla ikna edecek. Bizi de başka konuda böyle bir avukat bulmuştu. Hiçbir şekilde para istemedi. Eğer davayı kazanırsam %x kadarını isterim dedi. Kazanamazsa dava dosya masrafı vs karşılayacağını söyledi. Çünkü kazanırsa totalde bir ev parası para kazanacak. Kaybederse aylık gelirinin 1/20 si kadar kaybedecek. Böyle birçok kişiyi örgütleyip hem kendileri kazanıyor hemde başkalarına kazandırıyor.
Devlet EYT'yi verirken "hayatın boyunca" diye bir ibare kullanmadıysa süreli olarak iptal edebilir. Bin türlü bahane uydurabilir bu durum için.
Ayrıca Erdoğan'ın son dönemlerde AİHM kararlarını takacağını zannetmiyorum. Eğer takacak olsaydı onlarca AİHM kararı var uygulamadığı, onları uygulardı. Kurucu üye olup AİHM kararını uygulamayan tek üyeyiz.

BenRoboTdeğilİm

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,322
İsim
BenRoboTdeğilİm
Bir kere çıktı kalkmaz

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Bu karmaşık bir konudur ve her iki tarafta da argümanlar vardır. Sonuçta, EYT’nin kaldırılıp kaldırılmayacağına hükümet ve Türkiye halkının karar vermesi gerekir. Kaldırılırsa, şu anda EYT yardımlarından yararlananların üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirecek bir şekilde yapılması gerekir. Bu, programın kademeli olarak kaldırılması veya etkilenenlere alternatif destek biçimleri sağlanarak potansiyel olarak gerçekleştirilebilir.

Bura.K

80+ Silver
Bu karmaşık bir konudur ve her iki tarafta da argümanlar vardır. Sonuçta, EYT’nin kaldırılıp kaldırılmayacağına hükümet ve Türkiye halkının karar vermesi gerekir. Kaldırılırsa, şu anda EYT yardımlarından yararlananların üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirecek bir şekilde yapılması gerekir. Bu, programın kademeli olarak kaldırılması veya etkilenenlere alternatif destek biçimleri sağlanarak potansiyel olarak gerçekleştirilebilir.
EYT kaldırılıp Sosyal yardım olarak geri dönebilir.
Veya Öğrencilere burs olarak geri dönebilir. Bir ilkokulda öğrenciye 20 TL burs vermişler ya, inanabiliyor musunuz? :D

En mantıklısı Sosyal yardım. Çevremde 3 tanıdığım var, durumları çok iyi ama EYT'den faydalanıyorlar.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Bir ilkokulda öğrenciye 20 TL burs vermişler ya, inanabiliyor musunuz? :D
Ya bir ülke düşün. Her şeyi adi. Ürün alırsın adi mal, hizmet alırsın en adisi denk gelir. Şu an içim o kadar karardı ki kalbimde boşluk hissi oluştu. :uzgunpeepo:

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
983,284
Üyeler
155,544
Son üye
sinwr
Top Bottom