Neler Yeni

Fan 0 RPM ama çılgınlar gibi dönüyor.

tuxenn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
yiğit taha aydin
Selamlar, ekran kartım çift fanlı sapphire rx5700. Fanlardan birisi power tuşuna bastığım andan ta ki bilgisayarı kapatacağım ana kadar inanılmaz biçimde dönüyor ve katlanılamaz bir ses oluşturuyor. İşin garip yanı ise Radeon software'de fan hızım 0 rpm gözüküyor. DDU ile driveri silip tekrar kurdum ancak sorunum hiç kesilmeden devam etti.
Kartı zorlamak için oyun oynamayı ve stress testi yapmayı denedim ve bunları yaptığım zaman ikinci fan olması gerektiği gibi sağlıklı bir şekilde dönüyor ve Radeon software'de fan hızı (yalnızca ikinci fan için) doğru değerleri gösteriyordu. Ancak ilk fan durmaksızın son hız dönmeye devam ediyor.

• B450m S2H
  • Sapphire RX5700
  • Ryzen 5 3600

Techno08

80+ Gold
Sensörde bir problem olabilir belki diye düşünüyorum

tuxenn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
yiğit taha aydin
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
şöyle ki bu durum ara ara oluyordu. belki de senede 2-3 defa. belirli bir zamandan sonra iki fan da olması gerektiği hallerine dönüyor fakat kökten bir çözüm bulmak istiyorum. sensörde problem olsa fanlar olması gerektiği haline hiç dönememesi lazım değil mi?

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,343
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Ekran kartı fanlarında şöyle bir olay var. Fanın biri eğer durursa diğeri deli gibi dönmeye başlar. 0 RPM görünüyorsa o fan durmuş göründüğü için diğeri yardırıyor son hızda. Kablosunu falan kontrol et ezilmiş olabilir RPM bildiren kısmı.

tuxenn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
yiğit taha aydin
soğutucu blok ile kart arasındaki kablodan mı bahsediyorsunuz?

Reav

80+ Silver
Selamlar, ekran kartım çift fanlı sapphire rx5700. Fanlardan birisi power tuşuna bastığım andan ta ki bilgisayarı kapatacağım ana kadar inanılmaz biçimde dönüyor ve katlanılamaz bir ses oluşturuyor. İşin garip yanı ise Radeon software'de fan hızım 0 rpm gözüküyor. DDU ile driveri silip tekrar kurdum ancak sorunum hiç kesilmeden devam etti.
Kartı zorlamak için oyun oynamayı ve stress testi yapmayı denedim ve bunları yaptığım zaman ikinci fan olması gerektiği gibi sağlıklı bir şekilde dönüyor ve Radeon software'de fan hızı (yalnızca ikinci fan için) doğru değerleri gösteriyordu. Ancak ilk fan durmaksızın son hız dönmeye devam ediyor.

• B450m S2H
  • Sapphire RX5700
  • Ryzen 5 3600
Kartın fan bağlantılarında problem vardır.

tuxenn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
yiğit taha aydin
aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar için çözüm olsun.

tavsiyeleriniz üzerine heatsink ile ekran kartı arasındaki fan bağlantılarını kontrol ettim. endişe etmeyin güvenlik bandını çıkarıp kartı açmanıza gerek yok, kartın yan çevirirseniz kabloları göreceksiniz. ufak bir tornavida yardımıyla bahsettiğim kablolara (özellikle sarı olan) ufak dokunuşlar yaptım. kartı tekrar taktığımda ise fanlar sorunsuz biçimde çalışıyordu. belki kısa vadeli bir çözümdür ancak sorunun ciddi bir sorun olmadığını öğrenmek içimi rahatlattı, teşekkürler

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,343
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar için çözüm olsun.

tavsiyeleriniz üzerine heatsink ile ekran kartı arasındaki fan bağlantılarını kontrol ettim. endişe etmeyin güvenlik bandını çıkarıp kartı açmanıza gerek yok, kartın yan çevirirseniz kabloları göreceksiniz. ufak bir tornavida yardımıyla bahsettiğim kablolara (özellikle sarı olan) ufak dokunuşlar yaptım. kartı tekrar taktığımda ise fanlar sorunsuz biçimde çalışıyordu. belki kısa vadeli bir çözümdür ancak sorunun ciddi bir sorun olmadığını öğrenmek içimi rahatlattı, teşekkürler
Dediğim gibi bir kablosu bile temassızlık yaparsa böyle olabiliyor.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

Forum istatistikleri

Konular
907,055
Üyeler
140,755
Son üye
gnine
Top Bottom