Neler Yeni

Fitness için Supplement önerisi

no-name

80+ Silver
Zaten hiçbir supplement zorunlu değildir. Adı üstünde ek besin. Asıl olan her zaman dengeli beslenmedir. Protein tozu ve creatine ise ek besinlerin, etkisi kanıtlanmış, en yararlı olanlarıdır.
Protein zaten alması lazım ama toz olarak almak ilk seçenek değil onu anlatmaya çalışıyorum maddi durumu elvermiyorsa tavuk yiyecek

Dahası  
Reaksiyon skoru
213
İsim
Dax Saz
Protein tozu , BCAA , Creatine. Bu üçü yeterlidir.
BCAA alınabilecek en gereksiz supplementlerden biridir. yukarıda kaynak paylaştım. Diğerleri evet.

We can conclude from these two studies that BCAA infusion not only fails to increase the rate of muscle protein synthesis in human subjects, but actually reduces the rate of muscle protein synthesis and the rate of muscle protein turnover. The catabolic state was not reversed to an anabolic state in either study. Further, a sustained reduction in the rate of muscle protein turnover would be expected to have a detrimental effect on muscle strength, even if muscle mass is maintained. Muscle protein turnover renews the muscle fibers and results in increased efficiency of contraction at the single fiber level [16], which is reflected in increased strength in vivo, independent of muscle mass [17, 18]

BCAAs are found in foods and whole protein supplements.

Getting BCAAs from complete protein sources is more beneficial, as they contain all the essential amino acids.

Fortunately, BCAAs are available in a variety of food sources. This makes BCAA supplements unnecessary for most, especially if you consume enough protein in your diet already (34Trusted Source).

Consuming protein-rich foods will also provide you with other important nutrients that BCAA supplements lack.

daha böyle çok bilimsel çalışma sonuçları var.

Vegan, vejetaryen, elit bir sporcu değilseniz paranızı en boşa harcayabileceğiniz supplement BCAA'dır. Endüstrinin şişirdiğine bakmayın. Bilimsel verilere bakın. Paranızı sokağa atmayın.

berkec34

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,186
İsim
Berkecan Ergin
Peki neden belirtebilir misin? Yalnızca suçlama, aşağılama var dilinde. Bir iddia atıyorsan ortaya altını doldurman gerek. Zira hemen hemen tüm ciddi sporcular protein tozu kullanırlar ve de önerirler. Protein dengesini korumanın en kolay ve etkili yoludur. 20 yıldan fazla süredir spor yapıyorum ve 42 yaşında olmama karşın hala çok ciddi ağırlıklarla çalışıyorum. Sana çok sayıda referans gösterebilirim ancak değecek gibi durmuyor. Zaten böyle saçma sapan bir iddia ortaya atan birine ancak gülünür. Üstüne bir de bcaa önermiş :) Bcaa dediğin şey kalori noksanlı diyette kas kütlesini korumak için yalnızca ve yalnızca elit seviye sporcular, özellikle et tüketmeyen sporcular (vejeteryenler ,veganlar) tarafından kullanımı olan bir supplementtir ve normal bir diyette yararlı olduğuna dair kesin ve net veriler bulunmamaktadır. Buna ek olarak kas yapımı için gerekli aminoasitleri tam olarak içeren whey'den farklı olarak yalnızca 3/9 esansiyel aminoasiti içerir. Birçok kaynakta da para tuzağı olduğu belirtilmektedir. 6 aylık spor geçmişi olan adama bcaa önermek gerçekten pastanın üstündeki çilek olmuş. Trollemek için yapıyorsan komik değil. Yok yapmıyorsan hiç komik değil. Yine de buraya bir kaynak bırakayım da insanları yanlış yönlendirmenin önüne geçeyim: https://builtwithscience.com/supplements/bcaas-benefits/
Biz ciddi ağırlıklarla çalışamayız alırız elimize 2 kg lık bambılları 30-40 tekrar atarız. Parçalıyoruz vucudu.
Kaynak atınca on numara sporcu olmuyorsunuz ben de bcaa için kaynaklar atabilirim ama uğraşmayacağım direkt ağırsağlamda hazır var bakın okuyun https://www.agirsaglam.com/bcaa-nedir-ne-ise-yarar/
Protein tozuna neden gerek yok deme sebebim sizinle aslında aynı fikir. Üst seviye ağırlıklara çıkmadıysa günlük alması gereken protein ihtiyacı çok yüksektir ve arada açık kalıyorsa shake ile vs kullanılabilir. Ama 6 aydır spor yapan birinin protein tozu kullanımı dur sabah içeyim. Yada spordan çıktım hemen arkasından içeyim gibi olacağı için o da parasını boşa atmak olacaktır. Dikkatli okuduysanız zaten "He diyorsan ben sabah kahvaltı yiyemem spordan sonra yemek hazırlayamam o zaman sporada gitme bence" yazmışım arkadaşa. Siz madem bu kadar yıldır spor yapıyorsunuz bilirsiniz ki bu işin %60-70 lik kısımı mutfaktır. Bcaa önerme sebebim de kas kütlemi korumak istiyorum//yada arttırmak demesi yağ yakarken.
Velhasılkelam bana şahsen hepsi boş geliyor d vitamini balık yağı zma ve pre workout zaten iş görecektir hatta pw' a bile gerek yokta hani biraz dinç hissetsin diye dedim. Sidik yarıştıracakta değilim istiyorsa komple set alsın ama böyle sözde ingiliççe kaynak olumlu olarakta yığınla var olumsuz olarakta var. Zaten suppelementler çok ayrı hammaddelerden yapılıyor madem bu kadar biliyorsunuz domuz kıllarını kurutup nerelerde kullanıldığını da biliyorsunuzdur :) Yada başka hayvanların kılları ile o yüzden bu tarz supplementler bence zaten gereksiz. (whey önerdim peynir altı suyu naraları atmayacaksınzıdır diye düşünüyorum bunca yıllık sporcu onu da araştırmıştır) neyse size iyi forumlar

Dahası  
Reaksiyon skoru
213
İsim
Dax Saz
Biz ciddi ağırlıklarla çalışamayız alırız elimize 2 kg lık bambılları 30-40 tekrar atarız. Parçalıyoruz vucudu.
Kaynak atınca on numara sporcu olmuyorsunuz ben de bcaa için kaynaklar atabilirim ama uğraşmayacağım direkt ağırsağlamda hazır var bakın okuyun https://www.agirsaglam.com/bcaa-nedir-ne-ise-yarar/
Protein tozuna neden gerek yok deme sebebim sizinle aslında aynı fikir. Üst seviye ağırlıklara çıkmadıysa günlük alması gereken protein ihtiyacı çok yüksektir ve arada açık kalıyorsa shake ile vs kullanılabilir. Ama 6 aydır spor yapan birinin protein tozu kullanımı dur sabah içeyim. Yada spordan çıktım hemen arkasından içeyim gibi olacağı için o da parasını boşa atmak olacaktır. Dikkatli okuduysanız zaten "He diyorsan ben sabah kahvaltı yiyemem spordan sonra yemek hazırlayamam o zaman sporada gitme bence" yazmışım arkadaşa. Siz madem bu kadar yıldır spor yapıyorsunuz bilirsiniz ki bu işin %60-70 lik kısımı mutfaktır. Bcaa önerme sebebim de kas kütlemi korumak istiyorum//yada arttırmak demesi yağ yakarken.
Velhasılkelam bana şahsen hepsi boş geliyor d vitamini balık yağı zma ve pre workout zaten iş görecektir hatta pw' a bile gerek yokta hani biraz dinç hissetsin diye dedim. Sidik yarıştıracakta değilim istiyorsa komple set alsın ama böyle sözde ingiliççe kaynak olumlu olarakta yığınla var olumsuz olarakta var. Zaten suppelementler çok ayrı hammaddelerden yapılıyor madem bu kadar biliyorsunuz domuz kıllarını kurutup nerelerde kullanıldığını da biliyorsunuzdur :) Yada başka hayvanların kılları ile o yüzden bu tarz supplementler bence zaten gereksiz. (whey önerdim peynir altı suyu naraları atmayacaksınzıdır diye düşünüyorum bunca yıllık sporcu onu da araştırmıştır) neyse size iyi forumlar
2 kg ağırlıkla 1000 tekrar da atsan kası uyaramazsın aksine eritirsin. Onun bir dengesi var. 12 tekrar ve üstünü çok kolay yaptığın ağırlıklar hiçbir işe yaramaz. Aynen bcaa gibi. Ha hiçbir supplement önermesen anlarım. O da yavaş da olsa bir yol, bir seçim. Ama whey alma bcaa al demek cidden komik. Biri tam aminoasit profiline sahipken diğeri yanlızca 9un 3üne sahip. İstediğin kaynağı at. Amacı ürün satmak olan sitenin kaynağını da at. Karşısına itibarlı kurumların bilimsel makalelerini yığarım. Yine söylüyorum bcaa belki de alabileceğin en boş supplementtir. Hem de görece en pahalı olanlardan da biridir. Çoooook sınırlı ve özel durumlar dışında kullanımı tamamen mantıksızdır. Net para tuzağıdır. Yararlılığı kanıtlı ve tartışmasız olanlar whey ve creatinedir. Bu da bu kadar net. Birinin spordan anlamıyor olduğunu iddia etmek için önce ciddi birikim sahibi olman gerek. Yoksa boşa düşersin. Bu yaşımda 210 kg deadlift 190 kg squat, 140 kg bench yapıyorum. Denemeler hariç bu ikisinden başka bir de kolajen dışında hiçbir sporcu supplementi kullanmadım. Hiçbirinin dikkate değer bir etkisi yok çünkü. İyi akşamlar.

Top Bottom