Neler Yeni

Fitness'a Gitmeyi Düşünüyorum - Bilgiye İhtiyacım Var

BixiBlake

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,896
İsim
Lokman Doğan
@123kral14 kendisi milli atletik kadın sporcumuz

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,458
İsim
Emre
Discord
necromancerr
Öncelikle biraz kendimden bahsetmek istiyorum.

İkinci defa mezuna kalan sayısal öğrencisiyim ve hedefim yüksek. (Hazırlıktan ötürü lise 5 sene.)
Vücudumun genel durumu oldukça zayıf ve çelimsiz. (Boy: 172, Kilo: 58, Yaş: 20)
Günde yalnızca bir saat olacak şekilde Fitness'a gitmeyi planlıyorum. Bir saatten fazlasını maalesef ayıramam. YKS'ye vakit ayırmam gerekiyor.
Ev ile spor salonunun arasındaki mesafe yürüme hızıyla yaklaşık 15 dakika.
00.00 - 7.45 uyku düzenim mevcut.
Akşam saatlerinde gitmeyi düşünüyorum.

* Kreatin, protein tozu kullanmadan sadece sağlıklı ve dengeli beslenerek düzenli çalışmayla iyi hâle gelebilir miyim?
* Günlük bir, haftada altı saat gelişmem için yeterli midir?

Önerileriniz nedir?
Hocam İş daha ciddiye binmeden supplement kullanmaya pek yeltenmeyin derim eğer günlük protein miktarınız düşükse protein tozu düşünülebilir ancak creatine ilk aylarda gerek yok 4. 5. aydan sonra başlarsınız eğer devam edip dahada hacimlenmek isterseniz
Bacağı geliştirmesem ne gibi eksileri olur? (Şekilsiz olmaktan başka. :D)
Bacak kaslarınız kuvvetli olmaz bisiklet sürme veya bacağınıza gereksinim duyabileceğiniz bi durum olursa sıkıntı çekersiniz 1 tam gün bacağa ayırmaktansa ilk aydan sonra 5 gün programlı 1 günde full body yapıp bi yandanda bacak antrenmanı atmış olursunuz bütün odağı bacağa vermedende bu şekil işe yarayabilir (ben kendim öyle yapıyordum gittiğim dönemde şuan parasızlıktan gidemiyorum)

BixiBlake

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,896
İsim
Lokman Doğan
aga ben de gitmeyi düşünüyorum ama kilo vermek için aynı süreçten geçiyoruz ben bu yüzden maks 1 2 gidicem biraz yağ yakmaya

hikoo

80+ Bronze
Ilk 1-2 ay mutlaka fullbody calisip vucudunu hareketlere adapte etmen lazim

Hareketleri mutlaka dusuk agirlik bol tekrar yaparak kas hafizasi kazanmalisin, en basta hareketi yanlis ogrenirsen yuksek kilolara ciktiginda sakatlok yasayabilirsin, ozellikle bench press, bench dumbell press gibi hareketler omuzlarini eline almaya yatkin hareketlerdir. Dikkatli olmak zorundasin.

Vucudunun her bolgesini calistir ki tum kas gruplarin yaktigin kaloriden ve guclendirdigin kaslardan nasibini alsin.

Genelde vucudun alt kismi yeni baslayanlar icin onemsenmez, bacak kismi sporcuyu ozellikle yoran bolumdur. Squat, walking lunge gibi hareketlere inem ver, squat ney kadin misin gibi konusanlari gec direkt.

Full body yapacagin icin haftada simdilik 3 gun gitmen yeterli. Pzt Cars Cuma gayet guzeldir bunun icin. Araya bir gun koy ki kaslarinin dinlenmesine yardimci ol,

Calismaya baslamadan once mutlaka ama mutlaka 5-10 dk kardiyo calis. Acma germe gevseme hareketleri yap, En kotu kosu bandinda 5 dk tempolu yuru. Isinma kismi cok onemli, kaslarini hazirlamadan bacak kismina kesinlikle girme tendonunu eline alirsin.

emir147

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
641
İsim
Emir Acar
https://www.agirsaglam.com/gunluk-kalori-ihtiyaci-hesaplama/

Beslenme için buradaki hesaplamaladan yararlanabilirsiniz günlük kalori dengenizi buraya göre ayarlarsanız güzel olur. Spor salonuna ilk gittiğinde büyük ihtimalle antrenör, arkadaşlarında önerdiği gibi full body şeklinde bir program verir ilk aylar o şekilde çalışırsınız supplement almayada şimdilik gerek yok daha önce spor yapmadıysan ilk aylar en hızlı geliştiğin aylar oluyor

vinsanity1525

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
209
İsim
vinsanity1525
sana tavsiyem bu sene fitness es geç dışarı çıkıp yürüyüşünü yap stres at sadece

Top Bottom