Neler Yeni

Forumdaki Depresyon / Gerginlik Konuları Hk.

Timci

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
75
İsim
Fehim Şalış
Merhaba arkadaşlar, iyi forumlar dilerim. Öncelikle 26 yaşındaki kiminizin abisi, kiminizin kardeşi olarak bu konuyu açıyorum. Bu konuyu forumda gördüğüm hiç bir şeyden zevk almıyorum, depresyondayım, hayat bana çok zor ve bunun türevleri konuları sıklıkla görmemden dolayı açma isteğinde bulundum. Öncelikle kalbinizi kırmak veya sizi incitmek istemediğimi belirtmeliyim.

Arkadaşlar yaşınızdan dolayı mı yoksa başka sebeplerden dolayı mı bilmiyorum ama özellikle (kimse yanlış anlamasın sadece gördüğüm kadarıyla) 2004-2005 yılından sonra doğan arkadaşlarda zorluklara karşı hemen boyun eğerek kendisini depresyon yada başka bir problem adı altına soktuklarını görüyorum. Evet hayat zor, diş sıkılması gereken noktalar kimimizde daha fazla kimimizde daha az ancak kötü bir durum yaşayınca kesin bundan oluyor gibi yaftalanmak bana bir tık narinlik yada kırılganlık gibi geliyor. Evet gerçekten psikolojik durumu olan arkadaşlara sözüm yok, olamazda zaten ancak önceki cümlemde bahsettiğim gibi ortalama 16-17-18 bu yaşlarda olan arkadaşların gül pembe hayat beklemesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Sizde düşüncelerinizi sunarsanız karşılıklı saygı çerçevesinde tartışabiliriz.

Timci

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
75
İsim
Fehim Şalış
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Katılıyorum. Gerçek depresyonu yaşamış biri olarak söylüyorum, depresyon başka bir şey dostlar...
Depresyon yaşamadım hocam, Allah'ta yaşatmasın ancak hayat çok zor. Gerçekten çok zor. Kız bana bakmadı, onlar beni sevmiyor, şunu yapıyorum olmuyor gibi konularda birazda insan kendisine bakmalı, eğer sende kusursuzsan olmuyordur yani başka anlamlar yüklemeye lüzum yok diye düşünüyorum. Kız sana bakmıyorsa bakmasın ölecek değilsin. Başkaları seni sevmiyorsa o grup değil başka grupla iyi anlaşırsın. Ha kimse ile mi anlaşamıyorsun? O zaman dönüp bir kendine bakman lazım. Gibi gibi, başka arkadaşlarında düşüncelerini okumak isterim açıkcası.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aklıma geldi ekleme yapmak istiyorum. Ona çok sinirleniyorum, buna çok kızıyorum, darlanıyorum, bunalıyorum, sinir krizi geçireceğim gibi yaftalanmalar samimi gelmiyor açıkcası. Arkadaşlar yaş itibari ile söylüyorum tabiri caizse *ta b*ka sinirlenip kızıyorsanız, sinirleniyorsanız iş hayatına veya üniversite hayatına geldiğinizde s*çtınız. Acı ama gerçek. Aynı şekilde iş hayatına gerek yok. Sosyal ortamlarda, toplu taşımalara hiç gelemezsiniz gibi yorumluyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
177
İsim
Aslı
Durumu bende yadırgamıyorum çünkü bu yaş aralığı ( ciddi sorunları olanlar dışında) şu an ergen benmerkezciliği düşünce biçimi hâkim ergenlik döneminde görülen benmerkezcilik; bireyin kendi duygularının, düşüncelerinin, inançlarının ve davranışlarının eşsiz ve çok önemli olduğunu ifade etmektedir bunlarda kişiyi asetizme itiyor gibi bizde bu zamanlardan geçtik o yüzden umarım bu süreci iyi bir şekilde atlatmak için destek alırlar ve hayatımız boyunca iyi , kötü şeylerle sınanacağız bunlar ile bir şekilde baş etmeyi öğrenmekten başka çaremiz yok.

Timci

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
75
İsim
Fehim Şalış
Durumu bende yadırgamıyorum çünkü bu yaş aralığı ( ciddi sorunları olanlar dışında) şu an ergen benmerkezciliği düşünce biçimi hâkim ergenlik döneminde görülen benmerkezcilik; bireyin kendi duygularının, düşüncelerinin, inançlarının ve davranışlarının eşsiz ve çok önemli olduğunu ifade etmektedir bunlarda kişiyi asetizme itiyor gibi bizde bu zamanlardan geçtik o yüzden umarım bu süreci iyi bir şekilde atlatmak için destek alırlar ve hayatımız boyunca iyi , kötü şeylerle sınanacağız bunlar ile bir şekilde baş etmeyi öğrenmekten başka çaremiz yok.
Katılıyorum. Benmerkezcilik durumu çok ciddi yerlere sürükleyebiliyor.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Depresyon yaşamadım hocam, Allah'ta yaşatmasın ancak hayat çok zor. Gerçekten çok zor. Kız bana bakmadı, onlar beni sevmiyor, şunu yapıyorum olmuyor gibi konularda birazda insan kendisine bakmalı, eğer sende kusursuzsan olmuyordur yani başka anlamlar yüklemeye lüzum yok diye düşünüyorum. Kız sana bakmıyorsa bakmasın ölecek değilsin. Başkaları seni sevmiyorsa o grup değil başka grupla iyi anlaşırsın. Ha kimse ile mi anlaşamıyorsun? O zaman dönüp bir kendine bakman lazım. Gibi gibi, başka arkadaşlarında düşüncelerini okumak isterim açıkcası.
Ergenlik döneminde olan sıkıntılı ruh halleri olabilir ve kişi bunu depresyon olarak algılayabilir. Bu gerçek depresyon olmasa bile kişinin destek araması ve almasında bir sorun yok. Bu forum bağlamında ergen kişiler forumda konu açabilir ve destek isteyebilirler. Bunda abes bir durum yok.
Tabii bazı kişiler aşırı kendicilikten, böyle bir şey yok ben uydurdum ama anladınız siz, ötürü sorun yaşıyor. Bu bağlamda bu kişilerin de doğru yönlendirme, destek aramasında abes bir durum yok. Herkes kendi şemalarıyla dünyaya bakıyor ve olumsuz şemalara sahip insanlar sorun yaşayabiliyor. Dönüp kendine bakma noktasında pek haklı bir eleştiri olarak görmüyorum. Bir kişi insan ilişkilerinde sorun yaşıyor olabilir ve bunun da psikolojik arka planı olabilir.

Evren avcı

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,258
İsim
Evren avcı
sosyal medya uygulamalarından kurtulduktan beyin o kadar rahatlayacak ki sadece bu arkadaşların bunu yapıp toplum içine katılması gerekiyor. sosyal medya çöplüğünden kurtulduktan sonra hayatım kat kat güzelleşti.

Timci

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
75
İsim
Fehim Şalış
Ergenlik döneminde olan sıkıntılı ruh halleri olabilir ve kişi bunu depresyon olarak algılayabilir. Bu gerçek depresyon olmasa bile kişinin destek araması ve almasında bir sorun yok. Bu forum bağlamında ergen kişiler forumda konu açabilir ve destek isteyebilirler. Bunda abes bir durum yok.
Tabii bazı kişiler aşırı kendicilikten, böyle bir şey yok ben uydurdum ama anladınız siz, ötürü sorun yaşıyor. Bu bağlamda bu kişilerin de doğru yönlendirme, destek aramasında abes bir durum yok. Herkes kendi şemalarıyla dünyaya bakıyor ve olumsuz şemalara sahip insanlar sorun yaşayabiliyor. Dönüp kendine bakma noktasında pek haklı bir eleştiri olarak görmüyorum. Bir kişi insan ilişkilerinde sorun yaşıyor olabilir ve bunun da psikolojik arka planı olabilir.
Konu açmalarında tabii ki bir problem yok. Bir problem var desekte ne haddimize zaten. Ancak bahsettiğim konu çok yaygınlaşması ve biraz zorluklarla mücadele etmek için diş sıkmak gerektiğini öğrenmeliler diye düşünüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

sosyal medya uygulamalarından kurtulduktan beyin o kadar rahatlayacak ki sadece bu arkadaşların bunu yapıp toplum içine katılması gerekiyor. sosyal medya çöplüğünden kurtulduktan sonra hayatım kat kat güzelleşti.
Sosyal medya sadece ergenlik yaşındaki kardeşlerimizin hayatını değil tüm yaş gruplarını etkiledi. Evlenecek kişiler artık sosyal medyadan abartılı teklifleri görüp onları özeniyor. Bir tık daha yaş skalasını yukarıya çektiğimizde belki bazı boşanmalar veya aldatmalar sosyal medya unsuruyla arttı. Bir çok örnek verilebilir.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Konu açmalarında tabii ki bir problem yok. Bir problem var desekte ne haddimize zaten. Ancak bahsettiğim konu çok yaygınlaşması ve biraz zorluklarla mücadele etmek için diş sıkmak gerektiğini öğrenmeliler diye düşünüyorum.
Yani evet biraz mücadeleci olmalılar. En ufak sıkıntıda kendilerini salmamaları lazım.

Evren avcı

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,258
İsim
Evren avcı
Bingo! Tam olarak bahsettiğim bu hocam.
sabah akşam evde yat. sosyal medya açıp onda bunda olan ürünleri kullanıyorlar ondan sonra hüüü onda apple var bende yok diyorlar hepsi böyle. ben sanayide 10 saat çalışıyorum günde belgelerimi aldıktan sonra işi bırakırım. şuan inanılmaz zorlanıyorum ama bu böyle devam edecek. evde ağlamak çözüm değil. gelip toplum içine girecekler. şuan 10 dakikalık yağ değişiminin ücreti 1k. ama diğerleri sadece yatarak bu paraları kazanacaklarını sanıyorlar. (önemli ekleme her öğrenci ve genç fakirdir lütfen bundan dolayı üzülmeyin.)

tümen

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,946
İsim
tümen dağ
Kimsenin ne yaşadığını herkes bilemez

Dışarıdan hafif gibi gözüksede o an ki durumda bulunan kişiye ağır gelebilir.
Derdi yaşıyan bilir.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
939,807
Üyeler
147,786
Son üye
Turand
Top Bottom