Neler Yeni

İnceleme Gamepower SABER RGB

Frenerno

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Evet arkadaşlar insanlar bu dönemlerde ikiye bölünmüş durumda.
Gamepower çevre birimleri alınmaz aşırı dandik sadece marka basıyorlar diyen de var.
Gayet güzel f/p ürünler yapıyorlar ve ben seviyorum diyen de var.
Öncelikle şunu söyleyeyim bence Gamepower gibi markalardan bir şey alacaksanız donanım için asla tercih etmeyin.
SSD, PSU ve kasa gibi donanım sayılacak şeylerde asla önermem.

Çevre birimlerinde ise önermeyeceklerim şöyledir:
1- Monitör olarak önermem aynı fiyata veya 100 TL falan daha fazlaya çok daha iyi şeyler bulabilirsiniz.
2- Kulaklıklarını da önermem kalitesizler, o kadar rahat değiller ve kronik cızırtı sorunları var.
3- Mouse ürünlerini de beğenmiyorum, sensörlerinin hissiyatı falan iyi gelmiyor bana, çok şişirilmiş gibi hissediyorum.
(Mesela G102 ile Ursa arasında bence fark var, Logitech varken Gamepower alınmaz.)

Fakat klavyeye geldiğimizde ise pek öyle düşünmüyorum.
Çünkü klavye diğer birimler gibi pek sıkıntılı değil ne olduğu belli.
Malzeme kalitesi belli, RGB varsa kalitesi belli, switch markası belli pek bir şey olma ihtimali yok.
O yüzden klavyelerine şans vermek istedim, biraz araştırdım ve SABER almak istedim.
İlk görünüş olarak bana gayet güzel ve ilgi çekici geldi.

Neden diye soracak olursanız şu yüzden:
1- Klavyede benim için önemli olan şeyler büyük "Enter" tuşu ve fabrikasyon Türkçe karakterlere sahip olmasıdır.
2- Diğer GP klavyeler hep küçük "Enter" ve sonradan basılma Türkçe harfler iken SABER fabrikasyon idi.
3- RGB olayı da çok hoştu, her yerinden ışık fışkırıyordu. Almışken böyle RGB almak gayet iyi.
4- Switchleri de belli tüm ürünlerinde olduğu gibi Outemu yani pek üzmez.

Benim için bilek desteğinin olup olmaması çok önemli değil, elim havada kullanıyorum.
Bana rahatsızlık vermiyor pek, daha iyi oluyor benim için.
Bu ürün 5 Haziran 2020 günü Gaming Gecesi'nde indirime girdi ve hemen aldım.
200 tane stok vardı, 100 tane kalmış iken aldım. Şimdi her süreçten ve klavyeden güzelce bahsedeceğim.

A) Kargo Süreci:
Cuma günü sipariş ettim, cumartesi günü paketlendi.
Pazar kargo firmaları çalışmadığı için bir şey olmadı.
Pazartesi direkt kargolandı ve çarşamba günü elime geldi.
1000 km mesafeye rağmen 3 günde elimde oldu.

B) Kutu İçeriği:
Kargom geldikten sonra hemen açtım.
İçerisinden bir adet tuşları çıkarmak için aparat ve bunlar çıktı:
Bir adet garanti belgesi, bir adet kullanım kılavuzu, bir adet Gamepower stickerı, İnce Hesap faturası ve klavyenin kendisi.
Alıntıyı görüntüle

C) Uzun Kullanım Sonucu:
Klavyeyi yaklaşık 5 gündür kullanıyorum ve şuanlık hiçbir sıkıntısı yok.
Uzun kullanım yazdım çünkü zamanla sürekli güncelleyeceğim.
Tuşlar gayet güzel ve hissiyatı tok, Cooler Master MK110, Rampage KB-R8 gibi mekanik hisli klavyeler kullandım.
Onlardan kat kat daha iyi hissiyatı, Logitech G213 modelini mağazada incelemiştim.
Onun da zamanında 70 TL civarına aldığım Rampage KB-R8 klavyeden hiçbir farkı yoktu.
Membran membrandır hiçbir fark yok aralarında, G213 asla o parayı hak etmiyor diye düşünüyorum.
Mekanik klavye, membran ya da yarı mekanik klavyelerden sonra ilaç gibi geldi.
Red switch olmasına rağmen mekanik hisli membran klavyeden geçince bayağı bir ses artışı hissettim.
İyi ki Blue switch almamışım aşırı sesli olurdu benim için.
RGB özelliği efsane her tuş istediğiniz şekilde olabiliyor ve bir sürü modu var.
Ben şuan "Rolling" modunu kullanıyorum, en güzeli bence.
Çoğu kişi yay sorunu var diyordu, ilk aldığımda bende de vardı fakat 5 günlük kullanım sonucu yok oldu resmen.
Duymak için kulağınızı dibine kadar getirip sert bir şekilde tuşa basmak gerek.
Normal kullanımda, yazı yazarken veya oyun oynarken asla fark edilmiyor.
Zamanla düzeliyor diyebilirim, tuşa bastığınız gibi algılıyor hafif ve hızlı bir yapısı var.
Buradan nasıl ses çıkardığına gidebilirsiniz.
Alalı 15 gün falan geçti, çok kullandığım A,W,S,D dörtlüsünden W ve D tuşu arada sırada basmamaya başladı.
Ben de tuşları çıkarıp üfledim sorun yok gibi gözüküyor lakin hâlâ var arada bir tutukluluk yapıyor.
İlk ay olmadan böyle olması biraz şüphelendirdi.
-
Alalı yaklaşık 1 ay oldu yukarıda bahsettiğim tuş basmama olayından sonra klavyenin tuşlarını söktüm.
Tornavida ile vidaları çıkarıp klavyenin içini açtım ondan sonra güzelce temizledim her tarafını.
Toz yüzünden basmama durumu falan olabilir diye her tarafına güzelce üfledim.
Sonradan tekrar monte ettim ve sorunum ciddi manada azaldı ondan sonra tamamen kesildi.
Şu an hiçbir basmama vs. sorunu yok, her konudan gayet memnunum.
Forum içerisinde kullanan bazı arkadaşlar da var onlarda hiç sorun olmamış.
Fakat bazı kullanan arkadaşlarda olmuş, nedendir bilinmez böyle bir şekilde geldi.
Temizleyince sorunum çözüldü, boş yere garantiye vermek yerine kendiniz halledebilirsiniz.
-
Alalı yaklaşık 2 ay oldu, sıfır sıkıntı var.
Aldığım için aşırı memnunum, herkese gönül rahatlığı ile önerebilirim.
Fiyatına göre çok hoş bir klavye, kesinlikle G213, MK110 gibi membran klavyelerden iyi.
Düşünmeden alabilirsiniz diyorum ve öneriyorum.
-
Alalı yaklaşık 3 ay oldu, hâlâ sıfır sıkıntı.
Hâlâ memnunum, öneririm.
-
Alalı yaklaşık 4 ay oldu, hâlâ memnunum.
-
Alalı yaklaşık 5 ay oldu, hâlâ memnunum.

D) Yazılım:
Buradan SABER RGB
olanı indirip kuruyorsunuz gayet kolay bir yazılım.
"Lighting" adlı yerden modlarımızı seçebiliyoruz, hızlarını ve parlaklığını değiştirmek de bizim elimizde.
İstersek "Full Color" tikini kaldırıp istediğimiz herhangi bir rengi seçip o modda sadece o rengi de kullanabiliyoruz.
Alttaki homojen RGB kısmı da "Rim" adlı modlardan kontrol edebiliyoruz, istersek kapatabiliyoruz.
İstersek tek renk de oluyor fakat tek renk olarak sadece turkuaz var, bu biraz kötü olmuş umarım ileride düzeltilir ve her renk seçilebilir.
Şunu da ekleyeyim yazılım üzerinden tek renk olarak turkuaz seçebiliyoruz lakin klavye üzerinden istediğimiz renk oluyor.
Alt tarafı turkuaz yaptıktan sonra klavye üzerinden "Pause" tuşuna basarsak alt tarafın rengi de değişiyor.
Bunları ayarlamak için programa gerek bile yok çünkü hepsi FN+(INS,HOME,DEL) gibi tuşlarla da yapılabiliyor.
Alıntıyı görüntüle

Gaming mode adlı yerden ise bazı tuş kombinasyonları açıp kapatılıyor.
Ben kullanmıyorum çünkü ALT+TAB sürekli kullandığım bir şey keza ALT+F4 de öyle.
Windows tuşu da işime yarıyor o yüzden bu kısım kapalı.
Alıntıyı görüntüle

"Macro" adlı yerden her tuşa istediğimiz şekilde makro atayabiliyoruz.
Nasıl yapılacağını YouTube üzerinden bir sürü videodan izleyebilirsiniz.
Bunların hepsini yaptıktan sonra profil olarak kaydedip eğer giderse bir tıkla tekrar kullanma şansımız da var.
Alıntıyı görüntüle

E) Işıklandırma:
RGB konusunda hiçbir şey diyemem, tek kelimeyle efsane.
Renkler canlı ve gündüz bile kendini belli ediyor.
Parlaklık tam yerinde ne az ne çok.
Alt tarafının da RGB olması çok güzel görüntü oluşturuyor.
Bazı kişilerin gözünü yormuş ve karanlık ortamda kapatmışlar.
Benim hiç yormadı geceleri de açık şekilde kullanıyorum ve masaüstüm rengarenk oluyor.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

F) Klavye Yapısı
Son olarak şunu söyleyeyim hiçbir videoda veya başka bir yerde bunu diyeni görmedim.
Klavyenin tuşlarının çok garip bir yapısı var, mesela yukarı ok tuşu daha yukarıda.
Diğer ok tuşları daha aşağıda başka bir örnek olarak "Shift" tuşu daha alçak bir konumda.
Bu klavyeyi kullanan birine sordum onda da böyleymiş, ergonomik bir yapı olması için dedi.
Neden böyle yaptılar acaba? Şahsen beni çok tilt etti, normal kullanımda falan hiç fark etmiyorsunuz.
Bir eksi oluşturmuyor veya bir şeyi engellemiyor ama bir kere gördüm kafama takıldı.
Çok saçma olmuş bence, neden biri aşağıda biri yukarıda?
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle
Hocam dediğiniz gibi 5 gündür kullanıyorsunuz ben enter tuşu ve space tuşu basmadığı için şuan garantiye gönderiyorum 400tlye asla alınmaması getkwn bir klavye redragon tercih edilmeli bu bütçede dark avenger mesela edit:la konu haziranda açılmış o zaman tabi ucuzdu :d

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Hocam dediğiniz gibi 5 gündür kullanıyorsunuz ben enter tuşu ve space tuşu basmadığı için şuan garantiye gönderiyorum 400tlye asla alınmaması getkwn bir klavye redragon tercih edilmeli bu bütçede dark avenger mesela edit:la konu haziranda açılmış o zaman tabi ucuzdu :d
Klavyeyi 5 gündür falan kullanmıyorum, neredeyse 6 ay oldu.
Garantiye göndermek yerine temizleyebilirsin, 400 TL değil zaten.
280 TL fiyata aldım Gaming Gecesi'nden, 350' TL'ye kadar hak eder.
Konuyu tam olarak okursan garantiye göndermene gerek yok demişim.

Frenerno

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Klavyeyi 5 gündür falan kullanmıyorum, neredeyse 6 ay oldu.
Garantiye göndermek yerine temizleyebilirsin, 400 TL değil zaten.
280 TL'ye aldım Gaming Gecesi'nde, 350'ye kadar hak eder.
Konuyu tam olarak okursan garantiye göndermene gerek yok demişim.
Hayır öyle değil vakumladım üzerine temizledim switchinde sıkıntı var enterın space de tutukluk yapıyor ben de 290a aldım asla değmez bu arada görmemişim yükseltiğiniz için dün yazıyordu :d

Uygâr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,556
İsim
Uygar Güllüpınar
Instagram
lilnyks0
Valla kompresör yok şöyle yapıyom ben basmamaya başladığında alttan vuruyorum kirler dökülüyo 1-2 saat bekliyom basıyor :d

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Hayır öyle değil vakumladım üzerine temizledim switchinde sıkıntı var enterın space de tutukluk yapıyor ben de 290a aldım asla değmez
Vakumladım derken? 290'a değer. 290'a kim böyle bir klavye bulmuş da değmez diyelim?

Frenerno

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Vakumladım derken? 290'a değer. 290'a kim böyle bir klavye bulmuş da değmez diyelim?
Var hocam 299Tlye reddragon dark avenger tercih edilebilir şu an 350 etmeyeceği kesin ve çok fazla yay sesi var benimkinde switchten çok neredyse takıntı oldu artık klavyeye basmadan önce yay sesi çalıyor kafamda :D
Vakumladım derken şunun gibi
Valla kompresör yok şöyle yapıyom ben basmamaya başladığında alttan vuruyorum kirler dökülüyo 1-2 saat bekliyom basıyor :d
Denemiştim

Son düzenleme:

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Var hocam 299Tlye reddragon dark avenger tercih edilebilir şu an 350 etmeyeceği kesin ve çok fazla yay sesi var benimkinde switchten çok neredyse takıntı oldu artık klavyeye basmadan önce yay sesi çalıyor kafamda :D
Redragon Dark Avenger'i asla tercih etmem bunun yerine, aynı türde değiller zaten.
SABER RGB'nin ışık kalitesi daha iyi ve çok daha işlevsel, iki klavyede de Outemu var.
Duyduğunuz yay sesinin aynısını onda da duyacaksınız, ikisi de benzer kalitede ürünler.
Dark Avenger'in sağ NumLock kısmı da yok, buna rağmen fiyatı da gayet pahalı sayılır.
Bu tip NumLock olmayan klavye aramıyorsam tercih etmem, zaten SABER'i 290'a almışsınız.
Vakumladım derken şunun gibi
Böyle yaparsanız geçmemesi normal, klavyeyi açıp temizlemeniz lazım.
Bu işlemle bir yarar sağlayamazsınız, sıkıntı anakartı temizleyince çözülüyor.

Frenerno

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Redragon Dark Avenger'i asla tercih etmem bunun yerine, aynı türde değiller zaten.
SABER RGB'nin ışık kalitesi daha iyi ve çok daha işlevsel, iki klavyede de Outemu var.
Duyduğunuz yay sesinin aynısını onda da duyacaksınız, ikisi de benzer kalitede ürünler.
Dark Avenger'in sağ NumLock kısmı da yok, buna rağmen fiyatı da gayet pahalı sayılır.
Bu tip NumLock olmayan klavye aramıyorsam tercih etmem, zaten SABER'i 290'a almışsınız.

Böyle yaparsanız geçmemesi normal, klavyeyi açıp temizlemeniz lazım.
Bu işlemle bir yarar sağlayamazsınız, sıkıntı anakartı temizleyince çözülüyor.
İşte diyorum ya temizledim switchte bir şey var

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
İşte diyorum ya temizledim switchte bir şey var
Attığın videoda arkadaş sadece tuşları temizliyor, bundan bahsetmiyorum.
Böyle yaptıysan bir işe yaramaz dedim, vidaları söküp içini açıp temizlemelisin.
Yani switchlerin anakart ile temas ettiği yeri temizlemelisin, yapınca çözülüyor.

Frenerno

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Attığın videoda arkadaş sadece tuşları temizliyor, bundan bahsetmiyorum.
Böyle yaptıysan bir işe yaramaz dedim, vidaları söküp içini açıp temizlemelisin.
Yani switchlerin anakart ile temas ettiği yeri temizlemelisin, yapınca çözülüyor.
Ya gerçekten denedim diyorum arkadaşıma sormuştum içini aç temizleyelim bir dedi temizledik içini galiba switchinde bir kırık var ilk günden beri
ilk günlerde gayet memnundum ama artık bastığı olmuyor tuşun artık sinirimi bozdu baya

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Furkan Dalkılıç
reyiz son durum nedir klavyeyi almayı düşünüyorum cevap verirmisin ? 6 aylık kullanım sonucu ?

EMREG

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,400
İsim
napcan
İlgilendiği Kategoriler
Hım...her şey
Instagram