Neler Yeni

geleceğim ile ilgili kafam karışık

Dratty

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Enes Rasim
Merhaba ben 11. Sınıf öğrencisiyim meslek lisesinde makine tasarım okuyorum diğer adı ile makine teknik ressamıyım. Benim son 1 aydır kafamda binbir türlü şey var çevremde akrabalarımda üniversite kesin oku kötü bölüm bile olsa oku diploman olsun diyen taraf bir diğer tarafta abilerim arkadaşlarım ama ben genelde yaşımdan büyük kişiler ile arkadaşlık yapıyorum. Onlarda üniversite okuyup işsiz olan bir çok örnek gösteriyorlar hatta aralarında o işsiz olanlardan da var. Aklımda 2 şey var 1. Si üni okuyup işsiz kalırsam ne olucak başka iş yaparsın diyebilirsiniz ama üni okumanın anlamı kalmıyor ozaman okuduğum bölümü yapmadıktan sonra 2. Şey ise liseyi makine ressamı olarak bitirdikten sonra staj yaptığım yer eğer beni almak isterse orada çalışmak lise mezunu olarak hiç üni başlamadan eskiden daha çok var diyip geçerdim ama şunun şurasında 2 yıl kaldı kafam bu konularda biraz karışık büyüklerimden fikir istiyorum. Şimdiden fikirini paylaşan herkese teşekkür ederim

mfm125

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
963
İsim
Mehmet
Merhaba ben 11. Sınıf öğrencisiyim meslek lisesinde makine tasarım okuyorum diğer adı ile makine teknik ressamıyım. Benim son 1 aydır kafamda binbir türlü şey var çevremde akrabalarımda üniversite kesin oku kötü bölüm bile olsa oku diploman olsun diyen taraf bir diğer tarafta abilerim arkadaşlarım ama ben genelde yaşımdan büyük kişiler ile arkadaşlık yapıyorum. Onlarda üniversite okuyup işsiz olan bir çok örnek gösteriyorlar hatta aralarında o işsiz olanlardan da var. Aklımda 2 şey var 1. Si üni okuyup işsiz kalırsam ne olucak başka iş yaparsın diyebilirsiniz ama üni okumanın anlamı kalmıyor ozaman okuduğum bölümü yapmadıktan sonra 2. Şey ise liseyi makine ressamı olarak bitirdikten sonra staj yaptığım yer eğer beni almak isterse orada çalışmak lise mezunu olarak hiç üni başlamadan eskiden daha çok var diyip geçerdim ama şunun şurasında 2 yıl kaldı kafam bu konularda biraz karışık büyüklerimden fikir istiyorum. Şimdiden fikirini paylaşan herkese teşekkür ederim
Seninle aynı durumdayım meslek lisesinde üni işi aşırı zor çünkü sayısal ders yok illa gidicem diyorsan 1 yıl mezuna bırakmak zorundasın ben seninde yerinde olsam üniye gitmem ve ben zaten gitmeyeceğim bizim okuldan maks 2 yıllık bölüme giden olmuş zaten

C12H16N2

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
469
İsim
M.S.C
Kimin kafası karışık değil ki? :) Benim kuzenimde makine tasarım okumuştu. Staj yaptıktan sonra 2 yıllık makine bölümünü seçti şu an. İleride ne olur bilmiyorum ama işini severek yaptığı için mutlu. Kendine güveniyorsan makine mühendisliğini de seçebilirsin.

sveaz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
846
İsim
ahmet ali özmert
dostum bölümün ile alakalı söyliyeyim bence 2 yıllık okuyup cnc programlarını çizebilirsin çok iyi para var ve türkiyede cidden iş olanağı da fazla ama şahsi görüşümü sorucak olursan bence 1 yıl mezuna bıraksan bile makine mühendisliği bölümüne gitmen veyahutta mekatronik

Dratty

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Enes Rasim
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
aslına bakarsanız benim şuan çevremde fazlaca baskı var ilk mesajımda olduğu gibi 2 tarafta sürekli bildiklerini diretiyorlar benim ilk başta kendi kanaatim üni okumayıp makine tasarımcı olarak güzel bir fabrikanın teknik ressamı olmak idi ama sonrasında aile ve arkadaşlarımın fikirleri çakışınca bomboş bir yere düştüm şuan kafamda olan fikirde gitti mezuna bırakma konusunda şimdilik çok olumlu bakmıyorum eğer okuyacak isem üni yi direkt okumak ama okumayacaksam direkt olarak iş hayatına atılmak istiyorum iş isteme sebebim ise artık 18 19 yaşlarına gelince aileme destek olmadan onlardan geçinmeyi gururuma yediremem makine mühendisliğini kazanmam zor olarak görünüyor mekatroniğe hiç bakmadım ne olduğu ile ilgilide çok bir fikrim yok açıkçası derslerime bu zamana kadarda hiç çalışmadım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Seninle aynı durumdayım meslek lisesinde üni işi aşırı zor çünkü sayısal ders yok illa gidicem diyorsan 1 yıl mezuna bırakmak zorundasın ben seninde yerinde olsam üniye gitmem ve ben zaten gitmeyeceğim bizim okuldan maks 2 yıllık bölüme giden olmuş zaten
şuanki meslek hocalarım bana olduğumuz okuldan üni ye gidip başarı elde edersen çok kaliteli bir iş ve düzen kurarsın diyor ama başarısız olursan dahada toplanmaz diyorlar derslerimdede çalışmamama rağmen yeterince iyiyim ama üniversite beni gerçekten düşünmekten çok yıpratıyor önümde bir çok örnek var okuyupta okuduğu işi yapamamış insanlar ha evet okuyup o işi yapanda var ama bir elin 5 parmağını geçmez kafam çok karışık ve buda gittikçe konuştuğum insanlara tepkilerimi tavırlarımı değiştiriyor

Marshal

80+ Silver
En İyi Cevap
3
İlk olarak üniversite okuyup işsiz kalmak sana bağlı bir şey. Eğer işinde gerçekten iyiysen ve diğer mezunlardan teknik olarak daha ön plandaysan işsiz kalman zor. Makine bölümü hakkında pek teknik bilgiye sahip olmasam da senin için üniversitede makine mühendisliği okumak geleceğin için fazlasıyla yararlı olur. Meslek lisesinde okuduğun için üniversiteye hazırlanma sürecin çok zorlu geçecek fakat azimli ve kararlı bir şekilde düzenli olarak çalışırsan şansın fazlasıyla artar. Makine mühendisliği okumak hem sana alanında daha fazla teorik ve uygulamalı bilgi, hem üniversiteye ek olarak kendini geliştirebilmen için yeteri kadar vakit hem de diploma sağlar. Özellikle ülkemizin savunma sanayiindeki gelişimiyle makine mühendislerine olan ihtiyaç daha da arttı. Savunma sanayii sektöründe çalışmak istersen makine mühendisi maaşları epey rekabetçi. Bu tür şirketlere teknisyen veya tekniker olarak da girebilirsin fakat daha yoğun çalışma şartları ve mühendislere göre daha düşük maaşlarla karşılaşabilirsin. O nedenle benim tavsiyem YKS'ye ağırlık vermen ve makine mühendisliği okuman.

Ha bu arada ingilizceni geliştirmen de hayati önem taşıyor. Kariyerini bu ülkede devam ettirecek olsan bile kendini garanti altına almak için ingilizce bilmen şart. Aynı zamanda yurtdışında kariyer imkanın da olmuş olur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
63
İsim
ahmet aksoy
kardesim dandik üni okuyacagına okuma iyi bir yere tekniker olarak girmeye calıs

Dratty

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Enes Rasim
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İlk olarak üniversite okuyup işsiz kalmak sana bağlı bir şey. Eğer işinde gerçekten iyiysen ve diğer mezunlardan teknik olarak daha ön plandaysan işsiz kalman zor. Makine bölümü hakkında pek teknik bilgiye sahip olmasam da senin için üniversitede makine mühendisliği okumak geleceğin için fazlasıyla yararlı olur. Meslek lisesinde okuduğun için üniversiteye hazırlanma sürecin çok zorlu geçecek fakat azimli ve kararlı bir şekilde düzenli olarak çalışırsan şansın fazlasıyla artar. Makine mühendisliği okumak hem sana alanında daha fazla teorik ve uygulamalı bilgi, hem üniversiteye ek olarak kendini geliştirebilmen için yeteri kadar vakit hem de diploma sağlar. Özellikle ülkemizin savunma sanayiindeki gelişimiyle makine mühendislerine olan ihtiyaç daha da arttı. Savunma sanayii sektöründe çalışmak istersen makine mühendisi maaşları epey rekabetçi. Bu tür şirketlere teknisyen veya tekniker olarak da girebilirsin fakat daha yoğun çalışma şartları ve mühendislere göre daha düşük maaşlarla karşılaşabilirsin. O nedenle benim tavsiyem YKS'ye ağırlık vermen ve makine mühendisliği okuman.

Ha bu arada ingilizceni geliştirmen de hayati önem taşıyor. Kariyerini bu ülkede devam ettirecek olsan bile kendini garanti altına almak için ingilizce bilmen şart. Aynı zamanda yurtdışında kariyer imkanın da olmuş olur.
öncelikle yorumun için teşekkür ederim üni konusunda senin gibi bir çok kişi aynı şeyleri söylüyor keşke çevremdeki birbiri ile zıtlaşan fikirleri örtüşmeyen insanları çıkarabilsem ben hep eleştiriye ve yönlendirilmeye açık biriyim ama bu konu yönlendirilmeye fazla açıkmı bilemedim insanlar sürekli bir şey söylüyorlar ve aklıma yatan diğer şeyi siliyorlar senin dediklerin mantıklı geliyor işimdede yeterince iyi olduğumu düşünüyorum ingilizce konusunda biraz sorunlarım var anlıyorum ama konuşamıyorum bir çok şeyi anlayabiliyorum ama cümle kurmaya gelince patlıyorum

kardesim dandik üni okuyacagına okuma iyi bir yere tekniker olarak girmeye calıs
şu aralar aynı fikirdeyim bana diploma al dandikte olsa al diyenleri anlamıyorum kimsenin çöpe atacak 2 yılı varmı bilemiyorum şahsen benim çöpe atabileceğim 2 yılım yok

Dahası  
Reaksiyon skoru
63
İsim
ahmet aksoy
öncelikle yorumun için teşekkür ederim üni konusunda senin gibi bir çok kişi aynı şeyleri söylüyor keşke çevremdeki birbiri ile zıtlaşan fikirleri örtüşmeyen insanları çıkarabilsem ben hep eleştiriye ve yönlendirilmeye açık biriyim ama bu konu yönlendirilmeye fazla açıkmı bilemedim insanlar sürekli bir şey söylüyorlar ve aklıma yatan diğer şeyi siliyorlar senin dediklerin mantıklı geliyor işimdede yeterince iyi olduğumu düşünüyorum ingilizce konusunda biraz sorunlarım var anlıyorum ama konuşamıyorum bir çok şeyi anlayabiliyorum ama cümle kurmaya gelince patlıyorum

şu aralar aynı fikirdeyim bana diploma al dandikte olsa al diyenleri anlamıyorum kimsenin çöpe atacak 2 yılı varmı bilemiyorum şahsen benim çöpe atabileceğim 2 yılım yok
valla kanka isine yaramaz gibi 2 yıllık falan makine okuyup tekniker olursan okey teknisyen girebiliyosan o da okey

Dratty

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Enes Rasim
valla kanka isine yaramaz gibi 2 yıllık falan makine okuyup tekniker olursan okey teknisyen girebiliyosan o da okey
öyle ama içimde bu konu ile ilgili sürekli bir huzursuzluk var bilemiyorum ne yapacağımı teşekkür ederim yorumun için

Dahası  
Reaksiyon skoru
63
İsim
ahmet aksoy
öyle ama içimde bu konu ile ilgili sürekli bir huzursuzluk var bilemiyorum ne yapacağımı teşekkür ederim yorumun için
mühendislik sınıfından arkadasımın ailesi iyi bir s.sanayi sirketinde tekniker olarak calısıyorlar. yeni baslayan mühendis kadar para alıyorlar zaten.

benim demek istedigim 300kdan mühendis olacagına tekniker ol önün daha acık olur bence tekniker olmaya calıs

eğer iyi bir 2 senelik kazanacagına inanıyorsan 1 sene mezuna kal sıkıntı olmaz merak etme

Dratty

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Enes Rasim
mühendislik sınıfından arkadasımın ailesi iyi bir s.sanayi sirketinde tekniker olarak calısıyorlar. yeni baslayan mühendis kadar para alıyorlar zaten.

benim demek istedigim 300kdan mühendis olacagına tekniker ol önün daha acık olur bence tekniker olmaya calıs

eğer iyi bir 2 senelik kazanacagına inanıyorsan 1 sene mezuna kal sıkıntı olmaz merak etme
ben derslerime bu zamana kadar 1 kere dahi olsa çalışmadım bundan sonrada açıkçası çok çalışmak istemiyorum ben dersi derste dinleyerek yeterince başarı sağlıyorum bu düşüncem belki size garip gelebilir 2 senelik iyi bir yer kazanacağıma inanma konusunda şuan tam bir fikir oluşmadı kafamda

Marshal

80+ Silver
En İyi Cevap
3
İngilizceni geliştirmen için daha çok zamanın var. Sen yeter ki kendini geliştirmeye başla. Üniversite konusu sana kalmış. Eğer dediğim gibi üniversite sınavına ağırlık verip iyi ya da kötü bir üniversitede makine mühendisliği kazanabilirsen sana kesinlikle teknik açıdan katkısı olacaktır az çok. Oldu ki diğer üniversite mezunları arasından sıyrılamadın geri kaldın, lise mezunu halinle girebileceğin bir pozisyondan daha kötü bir pozisyona girmezsin zaten. Çünkü daha çok şey biliyorsun ve stajlar ile de deneyim elde etmiş olacaksın zaten. Üniversite okumaktan pişman olsan bile birkaç yıl vakit kaybetmiş olacaksın. Eğer şimdiden üniversite fikrini kafandan atıp lise mezunu bir şekilde çalışmaya başlarsan seni kötü bir kariyerin beklediğini söyleyemem elbet bu tamamen senin kendini geliştirmene bağlı bir şey. Ama üniversite okumadığın için pişman olursan geri dönüşü zor olur. Yıllar sonra üniversite sınavına girmek için gereken bilgiyi ve motivasyonu kendinde bulamazsın. Geleceğini kısıtlamış olursun. Bu tür bir pişmanlık üniversite okuduğun zamanki gelecek olası bir pişmanlıktan daha ağır olur. Ülkemizde artık beyaz yaka sınıfı bakımından üniversite okumamış kişiler vasıfsız ve eğitimsiz olarak nitelendiriliyor. Sen lise mezunu olarak elde ettiğin kariyerde yüksek ihtimal teknik bir işçi olacaksın. Beyaz yaka olma olasılığın düşük. Mühendis olmak seni beyaz yaka yapar, iş ve maaş potansiyelini yükseltir. Ayrıca mühendislik sana teknik bilgiden ziyade analitik düşünme ve problem çözme yeteneği de sağlar. Mühendisler bu yönlerle diğer mesleklerden ayrılır. Sorunlarla başa çıkabilme açısından mühendisler daha yeteneklidir. Çoğu kişi bunun farkına varmasa bile üniversite bir şekilde sana bunu kazandırır. O nedenle şirketler sorumluluk gerektiren işlerde mühendislere daha çok görev verir.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
993,248
Üyeler
157,045
Son üye
habes
Top Bottom