Neler Yeni

Gigabayte B450M S2H Bios update nasıl yapılmalı?

caglaracikmese

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Akşam yazamadım, güncellemeyi yaptım ancak değişen bir durum olmadı. Isınmalar yine var, undervolt olayını bilen, anlatabilecek biri var mı? @reaxugo
Undervolt yapılabilir fakat buradan anlatması zaman alır. İstersen kule tipi soğutucun gelene kadar ya da alana kadar, işlemcini belirli bir GHz' sabitleyebiliriz. Bu şekilde daha az ısınır ama performans kaybın olur. Soğutucun gelince, sabitlemeyi kaldırır, eski haline getirebiliriz.

MTBC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
822
İsim
Mehmet Türker BAYRAKTAR
hocam günaydın maalesef UV olayından anlamıyorum. @epica59
Teşekkür ederim sağol dostum.
Undervolt yapılabilir fakat buradan anlatması zaman alır. İstersen kule tipi soğutucun gelene kadar ya da alana kadar, işlemcini belirli bir GHz' sabitleyebiliriz. Bu şekilde daha az ısınır ama performans kaybın olur. Soğutucun gelince, sabitlemeyi kaldırır, eski haline getirebiliriz.
Valla hocam sorun yaratmayacaksa, yapılabilecek bir şeyse yapalım dediğin gibi. Valorant'ta en çok 70 dereceyi gördü ama 60 dereceyi geçmeden oynanabiliyormuş. Belki gelen termal macundan diyeceğim ama bilemiyorum. Aslında olabilir.

ugo.

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,032
İsim
Uygar
Instagram
uuygarugurlu

Valla hocam sorun yaratmayacaksa, yapılabilecek bir şeyse yapalım dediğin gibi. Valorant'ta en çok 70 dereceyi gördü ama 60 dereceyi geçmeden oynanabiliyormuş. Belki gelen termal macundan diyeceğim ama bilemiyorum. Aslında olabilir.
Hocam driver olayını denediniz mi?

MTBC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
822
İsim
Mehmet Türker BAYRAKTAR

ugo.

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,032
İsim
Uygar
Instagram
uuygarugurlu

caglaracikmese

80+ Bronze
En İyi Cevap
1

AIDA64 indirin ve açtığınızda bana ekran fotoğrafı atın.
Isı değerlerine bakacağız, eğer anormal bir ısı varsa kasanızı hava akışı iyi değildir, ya da fanda termal macun yoktur, dönmesini bir şey engelliyordur, tam oturmamış olabilir.
Normal şartlarda o fanın OC işlemi yapılmadığı takdirde o işlemciyi soğutması lâzım.
Kasanın markasını ve modelini söyler misiniz?

MTBC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
822
İsim
Mehmet Türker BAYRAKTAR
AIDA64 indirin ve açtığınızda bana ekran fotoğrafı atın.
Isı değerlerine bakacağız, eğer anormal bir ısı varsa kasanızı hava akışı iyi değildir, ya da fanda termal macun yoktur, dönmesini bir şey engelliyordur, tam oturmamış olabilir.
Normal şartlarda o fanın OC işlemi yapılmadığı takdirde o işlemciyi soğutması lâzım.
Kasanın markasını ve modelini söyler misiniz?
Akşam burada olursanız yazacağım işteyim şu an. Kasanın öndeki 2 fanı çalışmıyor fan çoklayıcı satın alacağım müsait olduğum ilk anda. Kasanın kapağı açık şu anda.
Kasam MSI MAG 100R
Anakart B450M S2H
İşlemci Ryzen 5 3500X
Ekran Kartı R7 250 2GB
PSU 650W Sharkoon Gold zero GOLD+ 80
Ram Team Force 3200 Mhz CL16 - 8GBx2

Anakartta ön kasa fanlarını çalıştırcak yer de bulamadım. Mecbur çoklayıcı alacağım da bekliyorum onu da nasıl kullanacağız bilmiyorum. :(

caglaracikmese

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Hocam driver olayını denediniz mi?

Akşam burada olursanız yazacağım işteyim şu an. Kasanın öndeki 2 fanı çalışmıyor fan çoklayıcı satın alacağım müsait olduğum ilk anda. Kasanın kapağı açık şu anda.
Kasam MSI MAG 100R
Anakart B450M S2H
İşlemci Ryzen 5 3500X
Ekran Kartı R7 250 2GB
PSU 650W Sharkoon Gold zero GOLD+ 80
Ram Team Force 3200 Mhz CL16 - 8GBx2

Anakartta ön kasa fanlarını çalıştırcak yer de bulamadım. Mecbur çoklayıcı alacağım da bekliyorum onu da nasıl kullanacağız bilmiyorum. :(
Çoklayıcı basit iş. Sisteminizin ısınma sebebi muhtemelen çalışmayan fanlar, bu yüzden şu an için herhangi bir işlem yapmıyoruz. Sadece çoklayıcıyı bekleyeceğiz. Çoklayıcıdan sonra da ısı seviyesi yüksek olursa eğer, işte o zaman farklı yollara başvuracağız. Çoklayıcının kasa fan pimleri ile uyumlu olmasına dikkat edin. Uyumlu çoklayıcıyı aldıktan sonra, kasadaki tüm fanları çoklayıcıya bağlayacaksınız ve çoklayıcıyı da ana kart üzerindeki SYS_FAN kısmına bağlayacaksınız. Hepsi bu kadar.
Çoklayıcının PWM yani hız kontrolü olmasına ve kasa fanları ile uyumlu olmasına dikkat edin. PWM yazıyorsa alabilirsiniz.
Çoklayıcı geldikten sonra bana kişisel olarak ya da bu konun altına tekrar yazın. İşlemlere başlayalım ve sıcaklıklara bakalım ama şu an için bir işlem yapmaya gerek yok.
Yine de çoklayıcıyı almadan önce oyunlarda 80-85 dereceyi görürseniz yazın, çoklayıcı gelene kadar idareten bir şey yapabiliriz.

MTBC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
822
İsim
Mehmet Türker BAYRAKTAR
Çoklayıcı basit iş. Sisteminizin ısınma sebebi muhtemelen çalışmayan fanlar, bu yüzden şu an için herhangi bir işlem yapmıyoruz. Sadece çoklayıcıyı bekleyeceğiz. Çoklayıcıdan sonra da ısı seviyesi yüksek olursa eğer, işte o zaman farklı yollara başvuracağız. Çoklayıcının kasa fan pimleri ile uyumlu olmasına dikkat edin. Uyumlu çoklayıcıyı aldıktan sonra, kasadaki tüm fanları çoklayıcıya bağlayacaksınız ve çoklayıcıyı da ana kart üzerindeki SYS_FAN kısmına bağlayacaksınız. Hepsi bu kadar.
Çoklayıcının PWM yani hız kontrolü olmasına ve kasa fanları ile uyumlu olmasına dikkat edin. PWM yazıyorsa alabilirsiniz.
Çoklayıcı geldikten sonra bana kişisel olarak ya da bu konun altına tekrar yazın. İşlemlere başlayalım ve sıcaklıklara bakalım ama şu an için bir işlem yapmaya gerek yok.
Yine de çoklayıcıyı almadan önce oyunlarda 80-85 dereceyi görürseniz yazın, çoklayıcı gelene kadar idareten bir şey yapabiliriz.
Hocam şimdilik çok teşekkür ediyorum. Sizin önerdiğiniz veya önerebileceğiniz çoklayıcı var mı?
B450M S2H Sys-FAN üzerindeki pin girişi 4 Pin oluyor herhalde. Benim ön fanlarım ARGB ancak anakartta bu ayar olmadığı için RGB olarak yanacaklar yapacak bir şey yok ancak kasanın kendisinde kontrolcü var, ARGB kontrolcüsü galiba ama kumandası yok. :D
Düzgün bir şey alayım diyorum almışken. :)

caglaracikmese

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Hocam şimdilik çok teşekkür ediyorum. Sizin önerdiğiniz veya önerebileceğiniz çoklayıcı var mı?
B450M S2H Sys-FAN üzerindeki pin girişi 4 Pin oluyor herhalde. Benim ön fanlarım ARGB ancak anakartta bu ayar olmadığı için RGB olarak yanacaklar yapacak bir şey yok ancak kasanın kendisinde kontrolcü var, ARGB kontrolcüsü galiba ama kumandası yok. :D
Düzgün bir şey alayım diyorum almışken. :)
Kasanın kontrolcüsünde fan girişi yok mu?
Ana kart girişi 4 pin, fakat fanların girişi kaç pin? Fan girişini bilmediğim sürece herhangi bir şey öneremem. Ana kartta kontrol edebileceğin bir giriş var ama çoğunlukla led stripler için. Fanlar için pek uygun olmayabilir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Reaksiyonlar: MTBC

MTBC

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
822
İsim
Mehmet Türker BAYRAKTAR
Kasanın kontrolcüsünde fan girişi yok mu?
Ana kart girişi 4 pin, fakat fanların girişi kaçpin? Fan girişini bilmediğim sürece herhangi bir şey öneremem. Ana kartta kontrol edebileceğin bir giriş var ama çoğunlukla LED stripler için. Fanlar için pek uygun olmayabilir.
Evde değilim şu an işteyim. Eve gidince size yazayım.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,793
Üyeler
138,409
Son üye
Sinan sezgin
Top Bottom