Neler Yeni

Rehber Harici Disk ile Format Atma Rehberi

yk38

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
321
İsim
Yiğithan K.
UYARI: Bu rehberi uygulamadan önce verilerinizi yedeklemenizi öneririm. Verilerinizin başına bir şey gelirse sorumlusu ben değilim.

Elinizde ne bir USB bellek, ne bir DVD ne de kurulum ISO'nuzu yazdırabileceğiniz başka bir depolama birimi var. Ama elinizde harici disk var ama içerisinde de verileriniz var. İlk rehberimde sizlere harici diskinizdeki verileri etkilemeden nasıl harici diskinizle bilgisayarınıza format atabileceğinizi adım adım anlatacağım.

Bunun için aşağıdaki yazılımlara ve dosyalara ihtiyacınız olacak:
İndirme bağlantılarına yazılımların üzerine tıklayarak erişebilirsiniz.

Yazılımları normal bir şekilde kuruyoruz. İlk çalıştıracağımız yazılım Minitool Partition Wizard'dır.

1. Adım: Harici diskimizi takıyoruz.

2. Adım: Minitool Partition Wizard yazılımımızı çalıştırıyoruz ve "Disk & Partition Management" seçeneğine tıklıyoruz.
1.PNG

Disklerimiz karşımızda. Benim bilgisayarımda "Disk 3", harici diskime karşılık geliyor.
2.png

UEFI kurulum yapmak istiyorsanız diskinizi MBR'den GPT'ye çevirmeniz gerek. Diskinize sağ tıklayın ve "Convert MBR to GPT Disk" seçeneğini seçin.
3.png
3. Adım: Şimdi Windows 10 ISO'muzu sığdırabilmek için diskimizden 8 GB kadar boş alan ayırmamız gerek.

Diskinize sağ tıklayın ve "Move/Resize" seçeneğini seçin.
4.png

4. Adım: Karşınıza çıkan ekranda kırmızı ile işaretlediğim oku sürükleyerek diskinizden 8 GB kadar boş alan ayırmaya çalışın. Ardından "OK"a basın.
5.png

Benim elimin ayarı tutmadığı için 8 ayıracağıma 16 GB ayırdım. Neyse, çok da önemli değil.

5. Adım: Oluşturduğumuz boş alana sağ tıklayın ve "Create" seçeneğini seçin. Bölüme herhangi bir isim ve harf atayın. Ardından "OK"a basın.
7.png

UEFI kurulum yapacaksanız dosya sistemini FAT32 olarak değiştirmeyi unutmayın. Eski tarzda (Legacy) kurulum yapacaksanız dosya sistemi NTFS olarak kalsın.

Dosya sistemini değiştirmeyi unutup işlemleri öyle tamamlarsanız oluşturduğunuz bölümü biçimlendirip dosya sistemini değiştirebilirsiniz.

6. Adım: Son aşama olarak sol üstteki "Apply" düğmesine basın ve bekleyin.
13-2.png

Bekliyoruz...
8.png

İşlem tamamlanıp "Successful" uyarısını aldıktan sonra Minitool Partition Wizard ile işiniz bitti, kapatabilirsiniz.

7. Adım: Medya Oluşturma Aracı ile indirdiğiniz ISO'yu WinRAR veya 7-zip ile klasöre çıkartın ve çıkan dosyaları oluşturduğumuz 8 GB'lik bölüme aktarın.
16.png

8. Adım: EasyBCD'yi çalıştırın. Çıkan uyarıya "Tamam" deyin, geçin. Çok önemli değil.

9. Adım: Yeni Kayıt Ekle >> WinPE yolunu takip edin ve işaretlediğim yere tıklayın.
18.png

10. Adım: Bu adımda yapmamız gereken şey, 8 GB'lik bölümümüze aktardığımız boot.wim dosyasını bulmak. Dosya, sources klasöründe bulunuyor.

Dosyayı seçin ve "Aç"a basın.
19.png

11. Adım: Eklediğiniz bölüme bir ad yazın ve "+"ya basın. Bu ad, Windows'u açarken görünecek olan addır. Herhangi bir isim verebilirsiniz ama anlaşılır olmasına dikkat edin ki bölümleri karıştırmayın.
20.png

Sol altta "Başarıyla eklendi" uyarısını gördükten sonra işin sonuna yaklaştık.

12. Adım: "Önyükler Mönüsü Düzeni" bölümüne gidin.
21-2.png

"Metro Önyükleri Kullan" seçeneğini seçerseniz işletim sistemi seçme ekranını mavi renkli yenin nesil tarzda görürsünüz. Seçmezseniz Windows 7 tarzında siyah olarak görürsünüz.
"Gerisayım" seçeneğini açmanız güzel olacaktır, zira işletim sistemimizin direkt açılmasını istemiyoruz. 30 saniye ideal bir süre olacaktır.

13. Adım: "Ayarları kaydet" seçeneğine basın.

Buradan sonra işlem tamamdır.

14. Adım: Kuruluma geçmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Karşınıza böyle bir ekran çıkacaktır:
20191120_011847-2.jpg

15. Adım: 11. adımda adlandırdığınız diski seçin.

16. Adım: Kuruluma normal şekilde devam edin.

Uyarı: Sürücü seçimi ekranında harici diskinizi ve Windows'u kuracağımız bölümü SAKIN biçimlendirmeyin (1 ve 2 ile işaretlediğim bölüm). Verilerinizden olmak istemezsiniz.
20191120_012003-2.jpg

Umarım yardımcı olabilimişimdir. İyi kurulumlar ve iyi forumlar. :)

Beyfendiiii6

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,511
İsim
Batuhan ege
Bilgilendirme için teşekkürler

• Beğen
Reaksiyonlar: yk38
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR