Neler Yeni

Yardım HDD sağlığı kötü diyor. !!!

Dahası  
Reaksiyon skoru
67
İsim
Yunus Emre
İlgilendiği Kategoriler
sj
Selamünaleyküm. Benim diskimin özellikleri aşağıdaki fotoğrafta ki gibi. Sağlığının kötü olmasının nedeni ne olabilir? Ne yapsam düzelir? Ve diskimin hızı niye sıfır? Acil yardım @-RutHleSs- @esatiz @Oguzrtx @Abdullah Hacıgül abi,sende yardım eder misin pls? Bu aralar çok takılıyor PC . Bu arada bilgisayarım laptop. İsterseniz özelliklerini de yazarım.(Not; resim kötü, çünkü telefonun kamerası MP yüksek. Bende kaliteyi düşürdüm biraz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Selamünaleyküm. Benim diskimin özellikleri aşağıdaki fotoğrafta ki gibi. Sağlığının kötü olmasının nedeni ne olabilir? Ne yapsam düzelir? Ve diskimin hızı niye sıfır? Acil yardım @-RutHleSs- @esatiz @Oguzrtx @Abdullah Hacıgül abi,sende yardım eder misin pls? Bu aralar çok takılıyor PC . Bu arada bilgisayarım laptop. İsterseniz özelliklerini de yazarım.(Not; resim kötü, çünkü telefonun kamerası MP yüksek. Bende kaliteyi düşürdüm biraz.
Bu arada,HDD bu. SSD değil. Ve markası Toshiba. 1 TB boyutu var

Ekler

• IMG_20210417_151258.jpg
    IMG_20210417_151258.jpg
    1,000.9 KB · Hit: 49

Dearreis

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
652
İsim
Ahmet Yavaş
Bir an önce bu harddiskten kurtulmanizi tavsiye ederim. Belli ki kullanim ömrümün sonlarina yaklaşmış, aksi takdirde verileriniz kurtarılamayabilir.
Yeni bir ssd ile yolunuza devam edebilirsiniz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
67
İsim
Yunus Emre
İlgilendiği Kategoriler
sj
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bir an önce bu harddiskten kurtulmanizi tavsiye ederim. Belli ki kullanim ömrümün sonlarina yaklaşmış, aksi takdirde verileriniz kurtarılamayabilir.
Yeni bir ssd ile yolunuza devam edebilirsiniz.
Verilerini Onedrive denen sanal ortama kaydediyorum. Hem verilerin yok pek. Birkaç resim. Bu arada ,sonuna yaklaşmış ve derken,yani sona geldiğinde PC kapanıp açılmaz mı yani, nasıl olur?

NakreS14

80+ Platinum
En İyi Cevap
25
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,070
İsim
Serkan
Verilerini Onedrive denen sanal ortama kaydediyorum. Hem verilerin yok pek. Birkaç resim. Bu arada ,sonuna yaklaşmış ve derken,yani sona geldiğinde PC kapanıp açılmaz mı yani, nasıl olur?
HDD öldüğünde windows da gidecek yani bilgisayar çalışır ama windows ekranı gelmez. Bilgisayar başlangıçta siyah bir ekranda yazı çıkar karşına

Dahası  
Reaksiyon skoru
67
İsim
Yunus Emre
İlgilendiği Kategoriler
sj
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hard disklerde, kapasiteye göre yedek sektörler vardır. "Bad sector" adıyla bilinen kötü/okunamaz bölümlerin yerine geçerler. "Yeniden konumlandırılmış/ tahsis edilmiş" sektör sayısının eşik değerini geçmemesi lazım. Sende eşik değer 50, yeniden tahsis edilen 15792 tane... O kadar yedek sektör olmayacağına göre bazı bölümler kullanılamaz halde. Bir de HDTune programıyla bak, o bilgi doğruysa bir şeyler yapman gerekir.

"Bad Sektör" farklı sebeplerle oluşabilir. Misal okuma-yazma yapılırken gücü kesilirse öyle oluşabilir ama o onarılır diye düşünüyorum. Sen laptop kullanıyorum demişsin. Laptopu çok sarstıysan veya yatarak baktıysan diskin okuma kafası diske temas etmiş olabilir. (Bence) laptoplarda hdd kullanmak riskli bu yüzden... Kötü bölüm sayısı artarsa disk kullanılmaz hale gelir...

Benim şu an kullandığım HDD çok eski ve birkaç tane "Yeniden konumlandırılmış" sektör var. Yine de eşik değerini geçmedi. Sende durum ciddi gözüküyor programın söylediği gibi. İdare ediyorum şimdilik... Sana tavsiyem bir an önce önemli dosyalarını başka bir HDD veya SSDye yedekle. O diske düzgün bir format at. (Low level format olabilir) Fiziksel bir bozukluk yoksa düzelme ihtimali var.
Dediğini anlamadım pek,ama bu pcye bu sene içinde 2 kez format atmıştık. Şimdi ise HD tune ile birşeyler yapiyom
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hard disklerde, kapasiteye göre yedek sektörler vardır. "Bad sector" adıyla bilinen kötü/okunamaz bölümlerin yerine geçerler. "Yeniden konumlandırılmış/ tahsis edilmiş" sektör sayısının eşik değerini geçmemesi lazım. Sende eşik değer 50, yeniden tahsis edilen 15792 tane... O kadar yedek sektör olmayacağına göre bazı bölümler kullanılamaz halde. Bir de HDTune programıyla bak, o bilgi doğruysa bir şeyler yapman gerekir.

"Bad Sektör" farklı sebeplerle oluşabilir. Misal okuma-yazma yapılırken gücü kesilirse öyle oluşabilir ama o onarılır diye düşünüyorum. Sen laptop kullanıyorum demişsin. Laptopu çok sarstıysan veya yatarak baktıysan diskin okuma kafası diske temas etmiş olabilir. (Bence) laptoplarda hdd kullanmak riskli bu yüzden... Kötü bölüm sayısı artarsa disk kullanılmaz hale gelir...

Benim şu an kullandığım HDD çok eski ve birkaç tane "Yeniden konumlandırılmış" sektör var. Yine de eşik değerini geçmedi. İdare ediyorum şimdilik... Sende durum ciddi gözüküyor programın söylediği gibi. Sana tavsiyem bir an önce önemli dosyalarını başka bir HDD veya SSDye yedekle. O diske düzgün bir format at. (Low level format olabilir) Fiziksel bir bozukluk yoksa düzelme ihtimali var.
Bilgisayar sarsıldı. Bı ara hem elimden düştü. Ekranını falan yaptırdık,hem de sinirlenince klavyenin alt tarafındaki yere çok vurdum🤣

Dahası  
Reaksiyon skoru
67
İsim
Yunus Emre
İlgilendiği Kategoriler
sj
En açık şekilde anlatmaya çalıştım... HDTune ile diski kurtaramazsın, format atmak da Windowsu yeniden yüklemek değildir. Aslında çok fazla kötü sektör var senin hdd'de. Kurtarılamaz halde de olabilir. Dosyalarını yedekleyebileceğin bir şey var mı?
Önemli dosyam yok. Sadece ders videoları için ekrna görüntüleri almıştım. Bir de birkaç tane resim fln

Top Bottom