Neler Yeni

Her 80+ Olmayan PSU Çöp Değildir

MR EE

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,198
İsim
Emre
Forumda çok yaygın bir yanlış anlaşılma görüyorum. Bir PSU'nun sadece 80+ olup olmamasına bakılarak "çöp" yorumu yapan arkadaşlar oluyor. 80+ olmayan bir PSU çöp değildir. OVP, OPP, OTP, SCP (ve dahası) akım korumaları olmayan, 12W kanalından adam akıllı bir besleme yapamayan, ne idüğü belirsiz PSU'lar çöptür.

Öncelikle size şu başlığı tavsiye ediyorum. @Emirhandkee PSU meselesini çok güzel bir şekilde açıklamış.

@vitreus ise başka konuları detaylandırmış:

Tekrar ne nedir açıklamayacağım. Sadece 80+ meselesine bir ekleme yapacağım. 80+ dediğimiz ibareyi üretici firmalar kafalarına göre PSU'larına yapıştıramazlar. Üretici firmalar Plug Load Solutions'a (https://www.plugloadsolutions.com/80PlusPowerSupplies.aspx) PSU'larını test etmeleri için gönderdikten sonra bu sertifikayı alırlar. Bazı firmalar ise göndermeme kararı alır. Kendi testerini kendileri yapıp sonuçları yayınlar. Burada da firmanın beyanına güvenip güvenmemek tüketiciye kalır. Biraz önce açılan bir konudan örnek vereceğim.

Bir arkadaş şu PSU'yu paylaşmış ve nasıldır diye sormuş: https://www.incehesap.com/cooler-master-elite-v3-mpw-6001-acabn1-PSU-fiyati-39960/
Başka bir arkadaş ise linkte 80+ ibaresi geçmediği için hemen "çöp" damgası vurulmuş.

Firmanın resmi sitesinden ürünü kontrol ediyoruz: https://www.coolermaster.com/catalog/power-supplies/elite-series/elite-v3-230v-600w/
Firma ürününün %82 verimli olduğunu beyan etmiş. Yani bu PSU %80 üstü verimliliğe sahip bir PSU'dur. Sadece 80+ verimlilik sertifikasına sahip değildir. Üstüne üstlük 12V kanalından "fena değil" diyebileceğimiz 552W ve 46A besleme yapabiliyor. Tüm korumalara sahip olmasa da OVP, OPP, OTP, SCP korumalarına sahip. Yani hiç de fena sayılmaz. Sadece 8 pin CPU ve 8 pin GPU çıkışı var. Sadece daha fazla giriş isteyen sistemlerde bu sıkıntı çıkaracaktır.

Lütfen söz konusu ürünlerin üşenmeyip resmi sitelerini kontrol edin. Orada her türlü bilgi mevcut oluyor. İnsanları da yanlış yönlendirmeyin.

Son düzenleme:

Yvşlagaçtanealıyon

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,831
İsim
.
FSP
COOLER MASTER
SİLVERSTONE
CORSAİR

80+ olamayacaksa 4 ünden alabilirsiniz

(daha var kaliteli psu)

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Anlatamıyoruz.

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,606
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Elite V3 modeli biraz eski, alınabiliyorsa MWE serisi alınmasını öneriyorum ancak bu da kötü PSU değil, arkadaşıma topladığım bir sistemde bu PSU'yu kullanmıştım ve sorunsuz çalışıyordu. Ancak önerirken insanlar görüp "80+ deĞil bU yA alMaM" demesinler diye MWE öneriyorum, bir de nispeten yeni olduğu için.

mszeyrek

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,665
İsim
Muhammed said zeyrek
Neys bu arada izolynin instagram hesabını mutlaka takip edin ac valhallayı test etmek için bekleyemiyoruz diyor sanki izoly pc ac valhalla açacak.

Yasin Çelik

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,804
İsim
Yasin Çelik
Instagram
yasincelikz
Neys bu arada izolynin instagram hesabını mutlaka takip edin ac valhallayı test etmek için bekleyemiyoruz diyor sanki izoly PC ac valhalla açacak.
Kanka O ışıklı PC'ler neydi öyle be. 😂😂

GTA5'de 60 FPS alıyormuş bu arada.

rizaorhan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
427
İsim
Rıza Orhan

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap