Neler Yeni

Hyperx Quadcast S RGB Dip Ses Sorunu

Cesur49

80+ Bronze
Arkadaşlar merhaba. Başlıkta belirtilen Hyperx Quadcast S RGB mikrofonu indirimdeyken satın aldım. Mikrofon geldiği zaman hemen Windows ses kaydedicisi ile ses kaydı denemeleri yaptığımda hışırtı ve diğer en ufak sesleri sürekli alıyor. Bu durum normal mi? Tüm mikrofonlarda dip ses olur mu yoksa benim mikrofon mu arızalı? İade süresi geçmeden cevaplarsanız sevinirim, çok zamanım kalmadı iade için.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Rüzgar
Arkadaşlar merhaba. Başlıkta belirtilen Hyperx Quadcast S RGB mikrofonu indirimdeyken satın aldım. Mikrofon geldiği zaman hemen Windows ses kaydedicisi ile ses kaydı denemeleri yaptığımda hışırtı ve diğer en ufak sesleri sürekli alıyor. Bu durum normal mi? Tüm mikrofonlarda dip ses olur mu yoksa benim mikrofon mu arızalı? İade süresi geçmeden cevaplarsanız sevinirim, çok zamanım kalmadı iade için.
Ben de Hyper X Quadcast modelini aldım, bu gün elime geçti. Hemen Bilgisayara taktım ve önce pc'nin kendi ses kayıt programından sonrada Adobe Audition programından kayıt denemeleri yaptım. Her ne yaptıysam arka planda eskiden hoparlörün yanındaki telefon çalmadan 1-2 saniye önce çıkan cızırtı sesinin bir versiyonu geliyor. Kendi kulaklığımın mikrofonunda aynı yerde kayıt yapıyorum sorun yaşamıyorum. Bilgisi olan var mı, iade mi etmek lazım yoksa doğal bir süreç mi ?

Cesur49

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben de Hyper X Quadcast modelini aldım, bu gün elime geçti. Hemen Bilgisayara taktım ve önce pc'nin kendi ses kayıt programından sonrada Adobe Audition programından kayıt denemeleri yaptım. Her ne yaptıysam arka planda eskiden hoparlörün yanındaki telefon çalmadan 1-2 saniye önce çıkan cızırtı sesinin bir versiyonu geliyor. Kendi kulaklığımın mikrofonunda aynı yerde kayıt yapıyorum sorun yaşamıyorum. Bilgisi olan var mı, iade mi etmek lazım yoksa doğal bir süreç mi ?
Benim öğrendiğim kadarıyla dip ses genel olarak var olan bir şey ve programlarla önleniyor. Benim mikrofona ihtiyacım olmadığından iade etmiştim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Rüzgar
Benim öğrendiğim kadarıyla dip ses genel olarak var olan bir şey ve programlarla önleniyor. Benim mikrofona ihtiyacım olmadığından iade etmiştim.
Anladım, o halde bir süre araştırıp denemeler yapayım. Sorunu çözmenin bir yolunu bulursam buradan paylaşırım. Olmazsa da iade oluna gideriz artık. Hadi hayırlısı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Beşir Baybaba
Anladım, o halde bir süre araştırıp denemeler yapayım. Sorunu çözmenin bir yolunu bulursam buradan paylaşırım. Olmazsa da iade oluna gideriz artık. Hadi hayırlısı.
Hocam merhaba ben de aynı şekil quadcast s aldım ve cızırtı sorunu birebir anlattığınız gibi bende de var çözüm bulabildiniz mi acaba?

hsnztrk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
455
İsim
Hasan Öztürk
Hocam merhaba ben de aynı şekil quadcast s aldım ve cızırtı sorunu birebir anlattığınız gibi bende de var çözüm bulabildiniz mi acaba?

Eski konu ama yine de yazayım. Öncelikle mikrofonu cardiod moda al. mikrofonun kutusunun üstünde gösteriyor hangisi cardiod. (sapsız domates gibi simgesi)

Denetim masası > ses > kayıt > quadcast s seç (usb ile bağlı olmalı) > özellikler > düzeyler

Düzeylerdeki mikrofon barı muhtemelen %100'de. Bu da bu kadar güçlü mikrofonlarda dip ses, hışırtı veya elektronik cızırtıya yol açıyor.

Blue Yeti'de de aynı sorun var. Blue Yeti için de gidin yeni usb kablosu alın farklı usb girişine takın falan gibi çözümler öneriyorlar ama en temizi bu mikrofon düzeyini kısmak, quadcast için de geçerli olacaktır. Burdaki mikrofon düzeyini %30'lara çekmek en güzeli.

Zaten cardiod modda 20 cm mesafeden konuştuğunda mükemmele yakın bir ses alacaksın. Yayıncılık için yeterli olacaktır. Ha baktın sesin az mı geliyor düzey barını biraz kurcalayarak en yüksek attım şimdi 60'ta dip ses yok oluyorsa orda da bırakırsın.

İşin podcast falan ise zaten ses düzenleme uygulamalarında sesi temizleme, ses biraz kısık geliyorsa desibel arttırma yapabileceğinden çok daha kolay olur.

EK OLARAK: Quadcast için mikrofonun alt kısmına konumlandırılmış GAIN (Kazanç) ayarını da genelde çok açma. Gain'i açmak, mikrofonun sesleri yakalama oranını adı üstünde kazancını arttırsa da, daha yüksek ses olarak yakalasa da, gain'in sonlarda olması da dip ses yapan unsurlardan biri. Mikrofonunuzda muhtemelen bir sorun yok yani, biraz kurcalayarak en optimum çözümlere ulaşılabilir. :)

Top Bottom