Neler Yeni

i3 12100f RX 5600 OEM sistemde darboğaz yiyorum!!!

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ömer Faruk Tay
Ryzen 7 2700X işlemcim vardı darboğaz yediğim için bütçem dahilinde i3 12100f işlemci ve H610M S2H V2 anakart aldım. Ekran kartım Asrock Phantom Gaming RX 5600 OEM olarak geçiyor ve bf2042, rainbow six gibi oyunlar oynuyorum ancak hala işlemcim %100 kullanımda ve drop yaşıyorum. Tek fark ekran kartım da artık %90 %100 kullanımda. Normalde işlemcinin rahatlıkla beslemesi gerekmiyor mu? Yoksa ben mi yanlış biliyorum, başka bir sorun mu var? Bilenler yarımdı olabilir mi?

PoeNk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
620
İsim
Toprak
Ryzen 7 2700X işlemcim vardı darboğaz yediğim için bütçem dahilinde i3 12100f işlemci ve H610M S2H V2 anakart aldım. Ekran kartım Asrock Phantom Gaming RX 5600 OEM olarak geçiyor ve bf2042, rainbow six gibi oyunlar oynuyorum ancak hala işlemcim %100 kullanımda ve drop yaşıyorum. Tek fark ekran kartım da artık %90 %100 kullanımda. Normalde işlemcinin rahatlıkla beslemesi gerekmiyor mu? Yoksa ben mi yanlış biliyorum, başka bir sorun mu var? Bilenler yarımdı olabilir mi?
O işlemci 3060 besliyor . Darboğaz olduğunu sanmıyorum. Sıcaklık ve watt değerlerini atarmisiniz.

MrCodeX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,230
İsim
Sinan Aba
İntele geçmen garip olmuş birde daha da garibi 4 çekirdekli işlemci almışsın. Direkt 5600 alsaydın hiç bir sorun olmayabilirdi.

Diğer oyunlar da sorun var mı? Eğer onlarda da sorun varsa Kaspersky indirip virüs taraması yap bir şey yoksa büyük ihtimalle 4 çekirdekli işlemci diye de olabilir online oyunlarda yüksek olur işlemci kullanımı.

Mesele rx6600 ve 12100f bf2042 de düşük orta ayarlarda işlemci kullanımı %100 oluyor. Ultrada %80 filan kullanıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ömer Faruk Tay
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İntele geçmen garip olmuş birde daha da garibi 4 çekirdekli işlemci almışsın. Direkt 5600 alsaydın hiç bir sorun olmayabilirdi.

Diğer oyunlar da sorun var mı? Eğer onlarda da sorun varsa Kaspersky indirip virüs taraması yap bir şey yoksa büyük ihtimalle 4 çekirdekli işlemci diye de olabilir online oyunlarda yüksek olur işlemci kullanımı.

Mesele rx6600 ve 12100f bf2042 de düşük orta ayarlarda işlemci kullanımı %100 oluyor. Ultrada %80 filan kullanıyo
maalesef bütçem buna müsade etti amd işlemcilere zam geldi anakartta almam gerektiği için intele geçtim. sistemim yeni formatlandı. şuan warzone da test ediyorum. ayarları low a alınca darboğaz yiyorum ancak kendi sunduğu ayarlarda darboğaz yok. diper oyunlarda da deneyeceğim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

O işlemci 3060 besliyor . Darboğaz olduğunu sanmıyorum. Sıcaklık ve watt değerlerini atarmisiniz.
warzone da yaptığım testi. oyunun kendi sunduğu ayarlar fsr 3.0 açtık ve darboğaz yok ama ayarları low a alınca aşırı darboğaz var. diğer oyunlarda da ayar yükseltmöeyi deneyeceğim. fotoda %70 ama genel olarak daha düşük oluyo bir kaç el attım fps de 120 civarında

Ekler

• Ekran görüntüsü 2024-05-08 083231.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-08 083231.png
    3.9 MB · Hit: 16
Son düzenleme:

MrCodeX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,230
İsim
Sinan Aba
maalesef bütçem buna müsade etti amd işlemcilere zam geldi anakartta almam gerektiği için intele geçtim. sistemim yeni formatlandı. şuan warzone da test ediyorum. ayarları low a alınca darboğaz yiyorum ancak kendi sunduğu ayarlarda darboğaz yok. diper oyunlarda da deneyeceğim.
Hocam 2700x varmış zaten direkt 5600 alsaydın. 2.2K'ya b serisi anakart alabilirdin (anakart değiştirmeden de 5600 takabilirdin). Neyse alınmış artıkta low ayarlarda darboğaz olur zaten çünkü grafik düşürürsen yük işlemciye biner senin aldığın işlemcide 4 çekirdekli olunca büyük ihtimalle ondan yapıyor. Çünkü dediğim gibi bf de rx6600 ve 12100f düşük ayalarda işlemci kullanımı %100 oluyor ve takılma yapıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ömer Faruk Tay
Hocam 2700x varmış zaten direkt 5600 alsaydın. 2.2K'ya b serisi anakart alabilirdin (anakart değiştirmeden de 5600 takabilirdin). Neyse alınmış artıkta low ayarlarda darboğaz olur zaten çünkü grafik düşürürsen yük işlemciye biner senin aldığın işlemcide 4 çekirdekli olunca büyük ihtimalle ondan yapıyor. Çünkü dediğim gibi bf de rx6600 ve 12100f düşük ayalarda işlemci kullanımı %100 oluyor ve takılma
anakartım a320 serisi olduğu için değişmek istedim bios da sorun çıkarıyordu zaten. o fiyata a serisi anakartlar var sıfır parça aldım olduğum şehirde pek seçenek yoktu 2. elde. şimdi rainbowda da denedim oyunun önerdiği ayarlarda işlemci kullanımı %70 i geçmiyor 60 larda takılıyo henüz oyunlarımı yükleyemedim her halde hepsinde aynısını yaparsam sorun olmaz.

PoeNk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
620
İsim
Toprak
Mesaj otomatik birleştirildi:

warzone da yaptığım testi. oyunun kendi sunduğu ayarlar fsr 3.0 açtık ve darboğaz yok ama ayarları low a alınca aşırı darboğaz var. diğer oyunlarda da ayar yükseltmöeyi deneyeceğim. fotoda %70 ama genel olarak daha düşük oluyo bir kaç el attım fps de 120 civarında
İşlemci besliyor işte hocam. Ekran kartı %90 larda işlemci %70 lerde

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ömer Faruk Tay
o fiyata a serisi anakartlar var sıfır parça aldım olduğum şehirde pek seçenek yoktu 2. elde. şimdi rainbowda da denedim oyunun önerdiği ayarlarda işlemci kullanımı %70 i geçmiyor 60 larda takılıyo henüz oyunlarımı yükleyemedim her halde hepsinde aynısını yaparsam sorun olmaz.

İşlemci besliyor işte hocam. Ekran kartı %90 larda işlemci %70 lerde
alabileceğim en yüksek fps i almak için her şeyi low a çekince manyak darboğaz yiyorum oyunların önerdiği ayarlarda düzeliyo yeni yükledim diğer oyunları şuan test ediyorum. bf2042 ye daha bakmadım çok sıkıntı zaten user.cfg eklentisi bile yaptım ama nafile ayarları yükseltmeyi deneyecem bide

MrCodeX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,230
İsim
Sinan Aba
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
966,105