Neler Yeni

İ7 11700k'yı 95-100°C aralığında yükte 2yıl kllndm, performans kaybı var mıdır?

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Cafer Adalıoğlu
Bütçe
6
Zamanında 0 kutu almıştım, gelen stok fan ile birlikte çoğu oyunu oynadim. Anakarttan Overclocklu turbosuyla devamlı GTA 5 gibi, RDR2 gibi oyunlarda 5 GHz bandında Ultra+ grafiklerde 90 ve üzerindeki derecelerde çalıştı.
(İntel'in sitesinden baktığımda 105 dereceye kadar gayet normal diyordu, üzerine şayet geçerse de kendini pasif modda soğutacağını söylüyordu. Şükürler olsun ki hiç böyle bir şeyle de karşılaşmadım.)

Şuanda da aktif olarak aynı şekil turbosuyla kullanmaktayım. Freezer Dark x127 Kule Tipi, 4 Bakır Isı Borulu Fan aldım, yük altında 60-70 derecelerde çalışıyor. Bazen kullanım değerleri (Oyunlarda ve uygulama açarken vs.) görev yöneticisinde dağ çizermişcesine fırlıyor iniyor. Örneğin %25-%30'dan bir anda %70lere çıkıyor. Sonra tekrardan %35lere düşüyor.

Bugün Bilgisayarcı birisine sordum biraz işlemciyi hırpalamışsındır dedi. Konuyla alakalı istediğim gibi bir cevap alamadım. Az bi zaman kalsa da işlemci hala daha garanti kapsamında... Konu ile alakalı bilgisi olan birisi yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,109
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
Test verileri olmadan yorum yapamayız.

Lost_Dragon

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
838
İsim
Göksel Gündüz
Yük altında 60-70 derece normal. Program ve uygulama açarsan aniden pik yapması da normaldir.

İşlemcilerin içinde transistör denilen elektronik parçalar var. İşlemciyi bu parçalar meydana getiriyor. Bu transistörler düzgün çalışabilmesi için bir sıcaklık değerine kadar dayanabiliyor. Intel'de yazan o değer transistörlerin dayanabileceği maksimum sıcaklık değeri Tjmax olarak adlandırılıyor. 105 derece sıcaklıktan sonra transistörler tam olarak düzgün çalışmayabilir, bozulabilme ihtimali var. Yalnız Kullandığın işlemcide 10 milyar transistör var. Bunların birkaçı bozulsa bile çalışmaya devam edebilir.

velud

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Eren COŞAN
Zamanında 0 kutu almıştım, gelen stok fan ile birlikte çoğu oyunu oynadim. Anakarttan Overclocklu turbosuyla devamlı GTA 5 gibi, RDR2 gibi oyunlarda 5 GHz bandında Ultra+ grafiklerde 90 ve üzerindeki derecelerde çalıştı.
(İntel'in sitesinden baktığımda 105 dereceye kadar gayet normal diyordu, üzerine şayet geçerse de kendini pasif modda soğutacağını söylüyordu. Şükürler olsun ki hiç böyle bir şeyle de karşılaşmadım.)

Şuanda da aktif olarak aynı şekil turbosuyla kullanmaktayım. Freezer Dark x127 Kule Tipi, 4 Bakır Isı Borulu Fan aldım, yük altında 60-70 derecelerde çalışıyor. Bazen kullanım değerleri (Oyunlarda ve uygulama açarken vs.) görev yöneticisinde dağ çizermişcesine fırlıyor iniyor. Örneğin %25-%30'dan bir anda %70lere çıkıyor. Sonra tekrardan %35lere düşüyor.

Bugün Bilgisayarcı birisine sordum biraz işlemciyi hırpalamışsındır dedi. Konuyla alakalı istediğim gibi bir cevap alamadım. Az bi zaman kalsa da işlemci hala daha garanti kapsamında... Konu ile alakalı bilgisi olan birisi yardımcı olursa çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim.
hırpalanmış işlemci. :unsure::unsure: açıkçası bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. eğer performans anlamında bir kayıp yaşamıyorsan.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Cafer Adalıoğlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Test verileri olmadan yorum yapamayız.
Test uygulamalarinda youtubedaki videolara göre üzerinde bir kullanim veriyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

hırpalanmış işlemci. :unsure::unsure: açıkçası bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. eğer performans anlamında bir kayıp yaşamıyorsan.
Aslında Garantisi var son 3 4 ayı yollasam şuan acaba yardimci olurlar mı

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,109
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
Hırpalanmış işlemci 😃😃 komedi cidden.

Test uygulamalarinda youtubedaki videolara göre üzerinde bir kullanim veriyor.
Canım bende neredeyse piyasadaki her işlemci var kimisi sıfır kutusunda kimisi açılmış. 11700K` da var elimde bir kaç test yap istersen beraber karşılaştıralım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Cafer Adalıoğlu
Hırpalanmış işlemci 😃😃 komedi cidden.

Canım bende neredeyse piyasadaki her işlemci var kimisi sıfır kutusunda kimisi açılmış. 11700K` da var elimde bir kaç test yap istersen beraber karşılaştıralım.
Vallahi çok iyi olur hangi uygulamada test etmeliyim işlemcimi

Şuan anlık olarak yanımda

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,109
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Vallahi çok iyi olur hangi uygulamada test etmeliyim işlemcimi

Şuan anlık olarak yanımda
Cinebenc olabilir, Occt, Prime 95 yaz google a işlemci test programları beğendiğini dene.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Cafer Adalıoğlu
Hangisinde daha iyi olursa onu deneyelim. Ben önceden prime 95 kullanmıştım yüklü bilgisayarimda

Dilersen daha kolay iletisim adına discord nickimi birakayim sauron8978

Abi sen test sonuclarini o 3 uygulamadan birinde yap at sana zahmet. Ben sabah ayni uygulamayi indirip ayni degerleri alip almadiğima bir bakayımm. Şimdiden emeğin için tesekkýr ederim

Son düzenleme:
Top Bottom