Neler Yeni

Yardım İ9 14900 6.0 GHz işlemcisi sıcaklık derecesi çok mu yüksek?

healife

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Emre
Arkadaşlar merhabalar çok ciddi bir konu üzerinde sorum olacak. Her yerde i9 14900 6.0 GHz üzerinde ısı değerinden dolayı şikayetçi olanlar var. ben de bir sistem topladım. Bu sistemi 3d render işlerim için kullanacağım. Tavsiye eder misiniz işlemciyi hızlı dönüş sağlayabilirseniz çok mutlu olurum.
Eğer gerçekten ileride çok büyük problemlere yol açabilecek bir işlemci ise AMD nin 7950x3d işlemcisine geçiş yapabilirim. Ancak tek çekirdek olduğu için 3d renderlarda render süresi uzayacak.

Sistemimde gamebooster titan 360 mm sıvı soğutma bulunuyor
Cooler master masterbox 600 argb mid tower kasa 3 adet fan bulunuyor
Bitfenix 1200 watt 80+ PSU bulunuyor.
Asus RTX 4070 dual oc Evo 12 GB edition bulunuyor ekran kartı olarak
64 gb ram
Okuma yazması iyi olan bir 2tb bulunuyor.
Görsellerde detaylı şekilde görebilirsiniz.

Ekler

• IMG-20240612-WA0021.jpg
    IMG-20240612-WA0021.jpg
    88 KB · Hit: 137
  • IMG-20240612-WA0020.jpg
    IMG-20240612-WA0020.jpg
    76.4 KB · Hit: 121

Lost_Dragon

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
830
İsim
Göksel Gündüz
Duyduğuma göre i9 işlemcilerde Unreal engine 5 oyunlarında sıkıntı çıkıyormuş. O yüzden hızını düşürme kararı almış Intel. Bunun sonucunda i9 işlemci i7'ye dönüşüyormuş. Yani verdiğin fazla para çöpe gidiyormuş. Render işlemlerinde bu olay sonucunda ne olur bilemiyorum.

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,945
İsim
Hacı
13 ve 14. Nesilin gücünü kısıtlar stabilize probleminden dolayı.
Aceleniz yoksa intel ve AMD yakında yeni nesil işlemci çıkaracaklar onları bekleyebilirsiniz.

healife

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Emre
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sistem için max bütçeniz nedir
100 bin TL'ye aldım tüm sistemi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aceleniz yoksa intel ve AMD yakında yeni nesil işlemci çıkaracaklar onları bekleyebilirsiniz.
Hocam aslında işim hem grafik tasarım hem de 3d artist olduğum için gerekli önceki sistemim elektrik kesintisinden dolayı yandı.

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,945
İsim
Hacı
100 bin TL'ye aldım tüm sistemi.

Hocam aslında işim hem grafik tasarım hem de 3d artist olduğum için gerekli önceki sistemim elektrik kesintisinden dolayı yandı.
Hayırlı olsun.
İlerde update edersiniz yetersiz kalırsa.

healife

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Emre
Duyduğuma göre i9 işlemcilerde Unreal engine 5 oyunlarında sıkıntı çıkıyormuş. O yüzden hızını düşürme kararı almış Intel. Bunun sonucunda i9 işlemci i7'ye dönüşüyormuş. Yani verdiğin fazla para çöpe gidiyormuş. Render işlemlerinde bu olay sonucunda ne olur bilemiyorum.
Oyun yapmıyorum genellikle realistik ortamlar, modellemeler, prodüksiyon ortamlar vs. Yapıyorum

Ne kadar bir süre freelance olarak birkaç iş aldım ve eski sistemim elektrik kesintisinden dolayı yandı. Onları bekletmek istemiyorum.

Hayırlı olsun.
İlerde update edersiniz yetersiz kalırsa.
Peki sıcaklık konusunda ne düşünüyorsunuz acaba ? Gerçekten denildiği kadar çok ısınma problemi oluyor mu ?

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,945
İsim
Hacı
Oyun yapmıyorum genellikle realistik ortamlar, modellemeler, prodüksiyon ortamlar vs. Yapıyorum

Ne kadar bir süre freelance olarak birkaç iş aldım ve eski sistemim elektrik kesintisinden dolayı yandı. Onları bekletmek istemiyorum.

Peki sıcaklık konusunda ne düşünüyorsunuz acaba ? Gerçekten denildiği kadar çok ısınma problemi oluyor mu ?
Isınıyor son BIOS güncellemesi ile bir tık düştü sıcaklıkları.

Yeni işlemciler Yıl içinde çıkacaklar.

KaveLeoN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
115
İsim
Burak YAŞAR
Arkadaşlar merhabalar çok ciddi bir konu üzerinde sorum olacak. Her yerde i9 14900 6.0 GHz üzerinde ısı değerinden dolayı şikayetçi olanlar var. ben de bir sistem topladım. Bu sistemi 3d render işlerim için kullanacağım. Tavsiye eder misiniz işlemciyi hızlı dönüş sağlayabilirseniz çok mutlu olurum.
Eğer gerçekten ileride çok büyük problemlere yol açabilecek bir işlemci ise AMD nin 7950x3d işlemcisine geçiş yapabilirim. Ancak tek çekirdek olduğu için 3d renderlarda render süresi uzayacak.

Sistemimde gamebooster titan 360 mm sıvı soğutma bulunuyor
Cooler master masterbox 600 argb mid tower kasa 3 adet fan bulunuyor
Bitfenix 1200 watt 80+ PSU bulunuyor.
Asus RTX 4070 dual oc Evo 12 GB edition bulunuyor ekran kartı olarak
64 gb ram
Okuma yazması iyi olan bir 2tb bulunuyor.
Görsellerde detaylı şekilde görebilirsiniz.
O işlemci 6 Ghz'ye çok zorlayınca çıkar. 4070 %97-%100 çalışırken, işlemcin tahminim en fazla %20-%40larda takılır. Dediklerim Oyunlar için geçerli, Sıcaklığıda 40 - 60 derece takılır.

Top Bottom