Neler Yeni

Yardım İ9 14900 6.0 GHz işlemcisi sıcaklık derecesi çok mu yüksek?

healife

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Emre
Shhhsshh çaktırma 🤣 almış artık 😅
Hocam ne demek istiyorsunuz??? Eğer bir tavsiyeniz varsa söyleyin eğer ciddiyse değişim yaparım henüz hazırlık aşamasında. Rica ediyorum düzgün mesaj yazalım.

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,896
İsim
Hacı
Hocam ne demek istiyorsunuz??? Eğer bir tavsiyeniz varsa söyleyin eğer ciddiyse değişim yaparım henüz hazırlık aşamasında. Rica ediyorum düzgün mesaj yazalım.
İptal et iptal asla alınmaz o sistem !

As_tr_a

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
32
İsim
Ömer Murat YILDIZ
İlgilendiği Kategoriler
Bİlgisayar parçaları,çevre donanımları ve teknolojiler
Hocam neden ki birçok arkadaşım ile görüştüm. Okuldan profesyonel olarak çalışan hocalarım ile görüştüm. Bilgisayarcı arkadaşım ile görüştüm. Kusura bakmayın ama para yanlış ellerde demeniz hiç hoş değil. Ben yıllarca bunun için çalıştım. Eğer varsa daha iyi tavsiyeniz söyleyin. Atılan sistemde 32gb ram falan var oyuncu bilgisayarı olarak geçiyor. Onu upgrade etsem bile hemen hemen aynı fiyata denk gelecek.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam sınırlamak için overclock gibi tam tersine çalışan bir yol izlemişler. Ben de o ayarı kesinlikle yapacağım. Ne kadar fazla kullanırsam benim için o kadar iyi
Hocam ne olursa olsun 100k lık sisteme 4070 koyulmaz en en en kötü 4070 super koymalısın 4070 ten çok daha güçlü aynı fiyat ayrıca grafik işleriyle uğraşıyorum dedin içinde çok daha fazla çekirdek var işine yarar intel i9 sayılarla belirtmek gerkirse Abdullahın yaptığı testlerde 380w falan çekiyor 360mm sıvı soğutucuyla bile 90 lara çıkıp performans düşürüyor i9 yerine ryzen 9 7950x 3d almanı ben tavsiye ederim yük altında 130w ı geçmemişti yanlış hatırlamıyorsam 380 nerde 130 nerde 80 dereceyi de aynı soğtucuyla beraber korumuştu yani bu daha uzun ve stabil bir işlemci olur özellikle senin işin için attığım sistemin tek amacı ince hesapa girip rastgele bir sistemi özelleştirerek aynı fiyata ne kadar daha iyi bir bilgisayar toplanabilecğini göstermek ram olarak özelleştirmelerde 64 yoktu ama anakart 4 slot yani 2x16=32 den bi taş çatlasa 4k 5k daha koyup 64 ram yapabilirsin 4070 nerde 4080super nerde gameboosterın sıvı soğtucusu nerde msı ın sıvı soğutucusu nerde okuma yazması iyi 2tb ssd demişisiz benim attığım ssd sizinkinden yaklaşık 2k faha fazla okuma yazma hızları sunuyor ayrıca kime sorarsanız sorun 100k lık bir sistem bitfenix marka power suplly a emanet edilmez uslubumu mazur görün fakat tercihleriniz yada fikir aldığınız insaların tercihleri zannımca ve öyle düşünüyorum ki diğer arkadaşlara göre de yanlış eğer isterseniz vakit ayırıp isteklerinize uygun bir sistem bulmaya çalışabilirim

hocam nesi eksik nesi fazla? Açıklayabilir misiniz acaba. Sistemi direkt en baştan da dizebilirim
ben tek tek anlattım bidaha da anlatırım

Arkadaşlar merhabalar çok ciddi bir konu üzerinde sorum olacak. Her yerde i9 14900 6.0 GHz üzerinde ısı değerinden dolayı şikayetçi olanlar var. ben de bir sistem topladım. Bu sistemi 3d render işlerim için kullanacağım. Tavsiye eder misiniz işlemciyi hızlı dönüş sağlayabilirseniz çok mutlu olurum.
Eğer gerçekten ileride çok büyük problemlere yol açabilecek bir işlemci ise AMD nin 7950x3d işlemcisine geçiş yapabilirim. Ancak tek çekirdek olduğu için 3d renderlarda render süresi uzayacak.

Sistemimde gamebooster titan 360 mm sıvı soğutma bulunuyor
Cooler master masterbox 600 argb mid tower kasa 3 adet fan bulunuyor
Bitfenix 1200 watt 80+ PSU bulunuyor.
Asus RTX 4070 dual oc Evo 12 GB edition bulunuyor ekran kartı olarak
64 gb ram
Okuma yazması iyi olan bir 2tb bulunuyor.
Görsellerde detaylı şekilde görebilirsiniz.
https://www.itopya.com/jod-drift-in...0-ti-super-windforce-oc-16gb-32gb-ddr5_h26208 bak mesela yine gittim bi sistemde sadece işlemciyi intel i9 14900ks yaptım 101.000 tl oldu

Son düzenleme:

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,896
İsim
Hacı

mortemeyn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
465
İsim
Mehmet Eyüp Atan
Oyun geliştiriciyim eşimde oyun geliştirici home ofis çalışıyoruz bilgisayarlar aynı oda da unreal enginde çalışırken iki i9 14900K odayı hamama çeviriyor valla bide yaz geldi iyice çekilmez oldu ısındığı doğru yani.

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,896
İsim
Hacı
adam dandirik diyo ben pragraf yazıyorum bana kızıyo seni dinliyo vay ben böyle sistemin a
Dinleyecek tabii, beni dinlemeyen pişman olur!

Gırtlak bütçeni de sana kaliteli bi sistem ayarlayalım.

Son düzenleme:

healife

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Emre
adam dandirik diyo ben pragraf yazıyorum bana kızıyo seni dinliyo vay ben böyle sistemin a
Hocam şimdi görebildim kusura bakma. Hemen okuyup dönüyorum

Hocam ne olursa olsun 100k lık sisteme 4070 koyulmaz en en en kötü 4070 super koymalısın 4070 ten çok daha güçlü aynı fiyat ayrıca grafik işleriyle uğraşıyorum dedin içinde çok daha fazla çekirdek var işine yarar intel i9 sayılarla belirtmek gerkirse Abdullahın yaptığı testlerde 380w falan çekiyor 360mm sıvı soğutucuyla bile 90 lara çıkıp performans düşürüyor i9 yerine ryzen 9 7950x 3d almanı ben tavsiye ederim yük altında 130w ı geçmemişti yanlış hatırlamıyorsam 380 nerde 130 nerde 80 dereceyi de aynı soğtucuyla beraber korumuştu yani bu daha uzun ve stabil bir işlemci olur özellikle senin işin için attığım sistemin tek amacı ince hesapa girip rastgele bir sistemi özelleştirerek aynı fiyata ne kadar daha iyi bir bilgisayar toplanabilecğini göstermek ram olarak özelleştirmelerde 64 yoktu ama anakart 4 slot yani 2x16=32 den bi taş çatlasa 4k 5k daha koyup 64 ram yapabilirsin 4070 nerde 4080super nerde gameboosterın sıvı soğtucusu nerde msı ın sıvı soğutucusu nerde okuma yazması iyi 2tb ssd demişisiz benim attığım ssd sizinkinden yaklaşık 2k faha fazla okuma yazma hızları sunuyor ayrıca kime sorarsanız sorun 100k lık bir sistem bitfenix marka power suplly a emanet edilmez uslubumu mazur görün fakat tercihleriniz yada fikir aldığınız insaların tercihleri zannımca ve öyle düşünüyorum ki diğer arkadaşlara göre de yanlış eğer isterseniz vakit ayırıp isteklerinize uygun bir sistem bulmaya çalışabilirim

ben tek tek anlattım bidaha da anlatırım

https://www.itopya.com/jod-drift-in...0-ti-super-windforce-oc-16gb-32gb-ddr5_h26208 bak mesela yine gittim bi sistemde sadece işlemciyi intel i9 14900ks yaptım 101.000 tl oldu
Hocam gerçekten ihtiyacım var duruma göre değişim uygulayabilirim. Zaten bayram arası olduğu için herhangi bir işlem olmayacak. Instagramdan konuşabilir miyiz eğer uyarsa detaylıca
İnsta: healife16 bı mesaj atmanız yeterli anında dönüş sağlarım

healife

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Emre
Oyun geliştiriciyim eşimde oyun geliştirici home ofis çalışıyoruz bilgisayarlar aynı oda da unreal enginde çalışırken iki i9 14900K odayı hamama çeviriyor valla bide yaz geldi iyice çekilmez oldu ısındığı doğru yani.
Peki abi sistem için belki bilgin vardır. Blender için AMD 7950x3d işlemcisi destekliyor mu hem ekran kartı hem de işlemciyi aynı anda?

Peki abi sistem için belki bilgin vardır. Blender için AMD 7950x3d işlemcisi destekliyor mu hem ekran kartı hem de işlemciyi aynı anda?
Hocam sıcaklık değerleri ne düzeyde acaba? Gerçekten sıcaklık konusunda çok hassasım. Blenderda vs. Kullanacağım belki unreal a da giriş yapabilirim. Performans olarak tatmin olacağımi biliyorum ancak sıcaklık konusunda çok fazla artış olursa çoklu çekirdekten feragat edip AMD ye geçiş yapabilirim.

Son düzenleme:

mortemeyn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
465
İsim
Mehmet Eyüp Atan
Hocam sıcaklık değerleri ne düzeyde acaba? Gerçekten sıcaklık konusunda çok hassasım. Blenderda vs. Kullanacağım belki unreal a da giriş yapabilirim. Performans olarak tatmin olacağımi biliyorum ancak sıcaklık konusunda çok fazla artış olursa çoklu çekirdekten feragat edip AMD ye geçiş yapabilirim.
LT720 var anakartta güç limiti açıkken 100 dereceyi görüp termal kısma yaptığı oluyor h9 elite var yukarı takılır söküp yana takıp 6 fan yapasım var soğumuyor. Sıcaklık konusunda hassas isen hiç bulaşma ya undervolt yapacaksın yada başka işlemci bakacaksın.

İntelin bu modeli biraz tutarsız normalde hep intel daha kararlı fakat bu modelde intelde mavi ekran sorunları çok fazla BSOD diye aratırsan görürsün.

healife

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Emre
LT720 var anakartta güç limiti açıkken 100 dereceyi görüp termal kısma yaptığı oluyor h9 elite var yukarı takılır söküp yana takıp 6 fan yapasım var soğumuyor. Sıcaklık konusunda hassas isen hiç bulaşma ya undervolt yapacaksın yada başka işlemci bakacaksın.

İntelin bu modeli biraz tutarsız normalde hep intel daha kararlı fakat bu modelde intelde mavi ekran sorunları çok fazla BSOD diye aratırsan görürsün.
Peki hocam AMD nin 7950x3d işlemcisini önerir misin? Render olarak tek çekirdek oluyor ancak benchmark daki yeri iyi

mortemeyn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
465
İsim
Mehmet Eyüp Atan
Top Bottom