Neler Yeni

Yardım İ9 14900 6.0 GHz işlemcisi sıcaklık derecesi çok mu yüksek?

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,945
İsim
Hacı

As_tr_a

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
32
İsim
Ömer Murat YILDIZ
İlgilendiği Kategoriler
Bİlgisayar parçaları,çevre donanımları ve teknolojiler
Arkadaşlar merhabalar çok ciddi bir konu üzerinde sorum olacak. Her yerde i9 14900 6.0 GHz üzerinde ısı değerinden dolayı şikayetçi olanlar var. ben de bir sistem topladım. Bu sistemi 3d render işlerim için kullanacağım. Tavsiye eder misiniz işlemciyi hızlı dönüş sağlayabilirseniz çok mutlu olurum.
Eğer gerçekten ileride çok büyük problemlere yol açabilecek bir işlemci ise AMD nin 7950x3d işlemcisine geçiş yapabilirim. Ancak tek çekirdek olduğu için 3d renderlarda render süresi uzayacak.

Sistemimde gamebooster titan 360 mm sıvı soğutma bulunuyor
Cooler master masterbox 600 argb mid tower kasa 3 adet fan bulunuyor
Bitfenix 1200 watt 80+ PSU bulunuyor.
Asus RTX 4070 dual oc Evo 12 GB edition bulunuyor ekran kartı olarak
64 gb ram
Okuma yazması iyi olan bir 2tb bulunuyor.
Görsellerde detaylı şekilde görebilirsiniz.
bence 7950x 3d al hem acelen varmış hem programlarda gücü kısılıyor i9 un ve deli dehşet ısınıyor aşırı fazla akım çekiyor ayrıca 7950x 3d alırsan hem şimdi işini görürsün hemde amd nin yeni işlmecisine anakart değiştirmeden rahat rahat geçiş yaparsın bu 3d v cache teknolojisinde şimdilik optimizasyon sorunları var onları hallettiğinde ve tekli çekirdek performansını artırdığında çok çok daha iyi bi işlmeci olucaktır kısaca 7950x3d al
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arkadaşlar merhabalar çok ciddi bir konu üzerinde sorum olacak. Her yerde i9 14900 6.0 GHz üzerinde ısı değerinden dolayı şikayetçi olanlar var. ben de bir sistem topladım. Bu sistemi 3d render işlerim için kullanacağım. Tavsiye eder misiniz işlemciyi hızlı dönüş sağlayabilirseniz çok mutlu olurum.
Eğer gerçekten ileride çok büyük problemlere yol açabilecek bir işlemci ise AMD nin 7950x3d işlemcisine geçiş yapabilirim. Ancak tek çekirdek olduğu için 3d renderlarda render süresi uzayacak.

64 gb ram
ben alttaki sisteme bakmadım umarım sipariş vermemişsinizdir

64 gb ram
Kasa: coolermaster
PSU: bitfenix
çok ters bi seçim olmuş
100klık bir sistemde 4070 üstelik süper bile değil hiç mi hiç olmamış
diğerlerine de bakardım ama önceki sisteminizin neden yandığını anlamış olduk

As_tr_a

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
32
İsim
Ömer Murat YILDIZ
İlgilendiği Kategoriler
Bİlgisayar parçaları,çevre donanımları ve teknolojiler

64 gb ram
ince hesaba girdim 75 klık sistemi keyfime göre özelleştirdim ortaya bu çıktı

1718348315976.png

1718348315976.png
bu kasadaki power yetrsiz gelebilir power seçilmiyordu ama kesinlikle sizin topladığınızdan çok çok daha kaliteli ve güçlü olduğuna eminim

1718348315976.png

bu kasadaki power yetrsiz gelebilir power seçilmiyordu ama kesinlikle sizin topladığınızdan çok çok daha kaliteli ve güçlü olduğuna eminim
sisteme bakınca oturup ağlayasım geldi para çok yanlış ellerde

healife

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Emre
O işlemci 6 Ghz'ye çok zorlayınca çıkar. 4070 %97-%100 çalışırken, işlemcin tahminim en fazla %20-%40larda takılır. Dediklerim Oyunlar için geçerli, Sıcaklığıda 40 - 60 derece takılır.
Hocam benim amacım burda olabildiğince yüksek grafiklerde oyun oynamak vs. Değil. Öyle 4k ayarda rdr2 oynamak falan pek benlik değil. Sadece render tarafında işimi görsün yeterli. Ben daha çok ne kadar süre kullanabilirim ona bakıyorum. 5 10 sene kullansam bana yeterli

KaveLeoN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
115
İsim
Burak YAŞAR
Hocam benim amacım burda olabildiğince yüksek grafiklerde oyun oynamak vs. Değil. Öyle 4k ayarda rdr2 oynamak falan pek benlik değil. Sadece render tarafında işimi görsün yeterli. Ben daha çok ne kadar süre kullanabilirim ona bakıyorum. 5 10 sene kullansam bana yeterli
Onu okudum. Oyun için belirttim. Tavsiyem ana kart üzerinden işlemci sıcaklığını 90 dereceye aşmıcak şekilde ayarlaman. Sallıyorum, 6ghz değilde 5.5 ama 90 dereceyi geçmicek şekilde kullanman daha iyi olur. Çünkü 6 Ghz çıktığında 105 dereceleri falan görür tahminim (Oda çıkarsa). Sıcaklıktan dolayı throtle olcak hız düşcek falan.

healife

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Emre

Alıntıyı görüntüle

sisteme bakınca oturup ağlayasım geldi para çok yanlış ellerde
Hocam neden ki birçok arkadaşım ile görüştüm. Okuldan profesyonel olarak çalışan hocalarım ile görüştüm. Bilgisayarcı arkadaşım ile görüştüm. Kusura bakmayın ama para yanlış ellerde demeniz hiç hoş değil. Ben yıllarca bunun için çalıştım. Eğer varsa daha iyi tavsiyeniz söyleyin. Atılan sistemde 32gb ram falan var oyuncu bilgisayarı olarak geçiyor. Onu upgrade etsem bile hemen hemen aynı fiyata denk gelecek.

Onu okudum. Oyun için belirttim. Tavsiyem ana kart üzerinden işlemci sıcaklığını 90 dereceye aşmıcak şekilde ayarlaman. Sallıyorum, 6ghz değilde 5.5 ama 90 dereceyi geçmicek şekilde kullanman daha iyi olur. Çünkü 6 Ghz çıktığında 105 dereceleri falan görür tahminim (Oda çıkarsa). Sıcaklıktan dolayı throtle olcak hız düşcek falan.
Hocam sınırlamak için overclock gibi tam tersine çalışan bir yol izlemişler. Ben de o ayarı kesinlikle yapacağım. Ne kadar fazla kullanırsam benim için o kadar iyi

KaveLeoN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
115
İsim
Burak YAŞAR
Hocam neden ki birçok arkadaşım ile görüştüm. Okuldan profesyonel olarak çalışan hocalarım ile görüştüm. Bilgisayarcı arkadaşım ile görüştüm. Kusura bakmayın ama para yanlış ellerde demeniz hiç hoş değil. Ben yıllarca bunun için çalıştım. Eğer varsa daha iyi tavsiyeniz söyleyin. Atılan sistemde 32gb ram falan var oyuncu bilgisayarı olarak geçiyor. Onu upgrade etsem bile hemen hemen aynı fiyata denk gelecek.

Hocam sınırlamak için overclock gibi tam tersine çalışan bir yol izlemişler. Ben de o ayarı kesinlikle yapacağım. Ne kadar fazla kullanırsam benim için o kadar iyi
Çok fazla yükle kullandığın zaman tam performans alınmıyor işte problem orda. 6 Ghz zorlarsan 10 dakikada render aldın diyelim. 5.9'a düşrüyorsun 6 dakkya düşüyor. Throttle olduğundan yani değerler tavan olduğunda sürekli hız kescek tam performans kullanılmıcak.

Benim işlemciden örnek veriyim. Ana karttan power saving modu açıyorum. İşlemcide performans değişikliği çok az ama Hem harcadığı güç yarıya iniyor hemde sıcaklıklar 40 derece aşağıda çalışıyor.
1718350151137.png

healife

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Emre
Çok fazla yükle kullandığın zaman tam performans alınmıyor işte problem orda. 6 Ghz zorlarsan 10 dakikada render aldın diyelim. 5.9'a düşrüyorsun 6 dakkya düşüyor. Throttle olduğundan yani değerler tavan olduğunda sürekli hız kescek tam performans kullanılmıcak.

Benim işlemciden örnek veriyim. Ana karttan power saving modu açıyorum. İşlemcide performans değişikliği çok az ama Hem harcadığı güç yarıya iniyor hemde sıcaklıklar 40 derece aşağıda çalışıyor.
Alıntıyı görüntüle
Bunu nasıl yaptığını anlatabilir misin hocam ?

KaveLeoN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
115
İsim
Burak YAŞAR
bios ayarlarından yapıyorsun anakarta göre ayar değişebilir. Benim anakartımda 90 dereceye sabitle ayarı vardı
Asus 760M-E D4 Tuf Gaming

OZAN J

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
242
İsim
OZAN TANKUŞ
Ben direkt olarak yan temparli camı sökerek sıcaklık sorununu büyük ölçüde çözüyorum. Baktın çok ısınma yarattı açarsın yan tarafını keyfine bakarsın. Isınırmı ısınır ama en azından peek noktayı düşürmüş olursun. Evde klima varsa daha iyi olur.
Sistemimde 6 tane fan var bunun 3'ü Sunucu fanı. Ona rağmen iç sıcaklığı çok yoğun oluyor. Tozmuş falanmış umrumda değil. 2-3 ayda bir temizliyorum.

healife

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Emre
bios ayarlarından yapıyorsun anakarta göre ayar değişebilir. Benim anakartımda 90 dereceye sabitle ayarı vardı
Asus 760M-E D4 Tuf Gaming
Eyvallah hocam

Ben direkt olarak yan temparli camı sökerek sıcaklık sorununu büyük ölçüde çözüyorum. Baktın çok ısınma yarattı açarsın yan tarafını keyfine bakarsın. Isınırmı ısınır ama en azından peek noktayı düşürmüş olursun. Evde klima varsa daha iyi olur.
Sistemimde 6 tane fan var bunun 3'ü Sunucu fanı. Ona rağmen iç sıcaklığı çok yoğun oluyor. Tozmuş falanmış umrumda değil. 2-3 ayda bir temizliyorum.
Sıvı soğutma önerdiler ekstra kasada da 3 fan bulunuyor. Yeterli işimi görür dedim de eğer sıcaklık artışı olursa dediğin gibi yan kapakları açarım teşekkür ederim hocam

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
990,293
Üyeler
156,590
Son üye
dyingbreath
Top Bottom