Neler Yeni

İndirdiğim uygulama yanlış pozitif Trojen olabilir mi?

Moonray

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
moonray
hem ücretsiz hem de ücretli(evet, üzgünüm. Crack sayılır) olan görsel-metin oyunları Türkçeye çevirip yayınlayan, sadece kendi alanında bilinen, içinde kendi puanını satan hatta aktif Discord'u bile olan bir Forum buldum ve oyun indirmek istedim.

indirdiğim oyunun .rwa(oyunun kendi boyutu) ve .exe(3mb) şekilde iki dosya vardı .exe dosyasını Kaspersky VHO:Trojan.Win32.Convagent.gen olarak adlandırıp .exe'yi direkt siliyor. ben de tedirgin oldum ve bu konuyu biraz araştırdım:

Avira'nın demesiyle "Kötü amaçlı yazılım gibi davranan veya aynı dosya sıkıştırma ve koruma tekniklerini kullanan yazılım programları, yanlış alarmlara açıktır."
sonucuna ulaştım, hatta Forumun kendisinde de virüs konusu açılmış ve kısaca

"Veri çalınması yaşanmasın diye dosyalar sıkıştırılıp bir uzantıya entegre oluyor, virüs programını kapatın"

gibi bir açıklama verilmiş, Discord'dan da sorduğumda Virüs söz konusu değildir denilip benzeri bir şey söylendi. Kaspersky sorgusuz sualsiz .exe'yi rardan çıkardığımda siliyor.
(arkadaşım yükleyip oynamış, Malwarebytes temiz bulmuş sıkıntı olmamış)

İşin sonucunda içime ukde oturdu ve ne yapmam gerektiği hakkında tavsiye ve bilgi almak istiyorum?🥺 (uzunca anlattım fakat tam olarak anca böyle ifade edebildim.)

belki bilinmeyen Anti-Virüsler uyarı verir diye VirusTotal'e yükledim, toplam 29 tane bilindik bilinmedik bu anti-virüsler uyarı verdi: Avira ve Malwarebytes, Temiz dedi. kendi bildiklerimi işaretledim.
e21b5e43-9ad2-407f-bc9a-76db6308fee9.png

son olarak not:
McAfee-GW-Edition, resmi olarak "Webwasher" olan yeni McAfee Gateway cihazıdır . Bu ürünün ve VirusScan'in algılama işlevleri henüz senkronize edilmemiştir (ve uyumluluk nedenleriyle olmayabilir). VirusTotal'daki algılama, buluşsal bir algılamadır, dolayısıyla yanlış bir pozitif olabilir

BitDefenderTheta: “Siber suçlara karşı mücadelede işleri ilerletmek söz konusu olduğunda Bitdefender Theta tüm kutuları kontrol ediyor. Bu yeni teknoloji yığını, sürekli değişen siber saldırılara karşı mücadelede endüstri lideri algılama oranları sağlamak için derin sinir ağlarından yararlanıyor. Bitdefender Theta, %100 Makine Öğrenimi desteklidir ve Bitdefender'ın son teknoloji dinamik davranış analizi üzerine kurulmuştur ve bulut hizmetleri, günlük imza güncellemelerine gerek kalmadan tehditleri belirlemek ve engellemek için kullanılır."

Son düzenleme:

Quervain

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
352
İsim
koray erol
Korsan oyunda her zaman risk var ama çoğu kişi indirmiş ve sorun yaşamamışsa virüs olmayabilir. antivirüsler çoğu crack dosyasını virüs olarak algılıyor

DonanımFikir

Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,742
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
Konuyla Alakalı:
Bu arada büyük ihtimal o dosyada virüs var ve çoğu ''Trojan'' ve şüpheli olarak görüyor
VirüsTotal'e de pek güvenme kötü sitelere de virüssüz diyor.
Yine de o dosyada virüs vardır %99. İlla sistemini çökertmez, ama trojan da zararlıdır çok.

Konudan bağımsız: Yaşadığım olayda Bilgisayarımdaki virüsü ''Kaspersky'' temiz diyip ''MalwareBytes'' virüslü demesi de konu üstüne ters olmuş.

Moonray

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
moonray
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Korsan oyunda her zaman risk var ama çoğu kişi indirmiş ve sorun yaşamamışsa virüs olmayabilir. antivirüsler çoğu crack dosyasını virüs olarak algılıyor
ya oyunun crackleme yönteminden ötürü, ya da gerçekten trojen var, arada kaldığım bir konu. Forum ve discord aktif üstüne oyunu bi oyunu steamden sonradan alıp türkçe diye cracklisini oynayan dahi var. Ve bazı itch.io ücretsiz görsel metin oyunlarını da türkçeye çevirip yayınlamışlar. fakat ne olduğunu asla bilemeyiz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Konuyla Alakalı:
Bu arada büyük ihtimal o dosyada virüs var ve çoğu ''Trojan'' ve şüpheli olarak görüyor
VirüsTotal'e de pek güvenme kötü sitelere de virüssüz diyor.
Yine de o dosyada virüs vardır %99. İlla sistemini çökertmez, ama trojan da zararlıdır çok.

Konudan bağımsız: Yaşadığım olayda Bilgisayarımdaki virüsü ''Kaspersky'' temiz diyip ''MalwareBytes'' virüslü demesi de konu üstüne ters olmuş.
tabi, bu tür oyunlardaki neredeyse bilinen tek kaynak ama yine de ne olduğunu bilemeyiz. "Veri çalınması yaşanmasın diye dosyalar sıkıştırılıp bir uzantıya entegre oluyor, virüs programını kapatın" diye kendilerini savunuyorlar, yanlış bilmiyorsam her oyunda bu sıkıntı yok ama olsun

Son düzenleme:
Top Bottom