Neler Yeni

Isınan ekran kartına bulduğum çözüm

Dahası  
Reaksiyon skoru
298
İsim
Steve Smith
Arkadaşlar geçici olarak eski, hava akışı olmayan bir kasa kullandığım için ekran kartım çok ısınıyordu. 54 derecede fanları çalışıyor, 49 derecede tekrar duruyor ve 10-15 dakika sonra tekrar 54'e gelip dönmeye başlıyor. Oyunlarda ise 1200 RPM fan hızında, 70 dereceye kadar ulaşabiliyor. Yükte o kadar sıcak sayılmaz ancak boştayken 54'e kadar çıkması çok rahatsız ediyordu o yüzden bir çözüm yolu buldum.
Elimde 2 adet Cooler Master kasa fanı vardı ancak elimde kasa fanı vidası yoktu diye kasama monte edemiyordum. O yüzden ekran kartının fanlarına üfleyecek şekilde fotoğraftaki gibi dizdim fanları. Boşta 50'lerde dolaşan kart, bilgisayarı ilk açtığımda bu derecelerde dolaşıyordu:
ss67.PNG

Fotoğraf:
image 32.PNG

Fanların altında hava alacağı yer yok diye çok çok etkili değiller ancak ekran kartına 15-20 derece faydası oldu. Bilgisayar açıldıktan 3 saat sonra ise 37 derecelerde dolaşıyor ancak daha üstüne çıkmıyor. 54 nerede 37 nerede. :)
Alttaki GPU, yukarıdaki CPU sıcaklığı:
ss74.PNG

Yükteyken olan sıcaklıkları henüz test etmedim ancak 60'ı geçmez diye düşünüyorum. :)
Elinizde kasa fanı varsa ve kasanızı fazla taşımayıp hareket ettirmiyorsanız böyle bir çözüm yolu yapabilirsiniz. Ekran kartı ısınmayan kişiler bile daha serin çalışsın diye yapabilir bunu. Eğer sabit kalmasını istiyorsanız Pure Steel, Night Shark gibi kasaların altında fan yuvaları var. :)

Shuncy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
596
İsim
Ramazan Utku Karahüyük
Güzel Olmuş ama ilk gördüğümde çok güldüm saçma ama mantıklı

MİNKARİ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
45
İsim
Tarık HAKYEMEZ
Arkadaşlar geçici olarak eski, hava akışı olmayan bir kasa kullandığım için ekran kartım çok ısınıyordu. 54 derecede fanları çalışıyor, 49 derecede tekrar duruyor ve 10-15 dakika sonra tekrar 54'e gelip dönmeye başlıyor. Oyunlarda ise 1200 RPM fan hızında, 70 dereceye kadar ulaşabiliyor. Yükte o kadar sıcak sayılmaz ancak boştayken 54'e kadar çıkması çok rahatsız ediyordu o yüzden bir çözüm yolu buldum.
Elimde 2 adet Cooler Master kasa fanı vardı ancak elimde kasa fanı vidası yoktu diye kasama monte edemiyordum. O yüzden ekran kartının fanlarına üfleyecek şekilde fotoğraftaki gibi dizdim fanları. Boşta 50'lerde dolaşan kart, bilgisayarı ilk açtığımda bu derecelerde dolaşıyordu:
Alıntıyı görüntüle
Fotoğraf:
Alıntıyı görüntüle
Fanların altında hava alacağı yer yok diye çok çok etkili değiller ancak ekran kartına 15-20 derece faydası oldu. Bilgisayar açıldıktan 3 saat sonra ise 37 derecelerde dolaşıyor ancak daha üstüne çıkmıyor. 54 nerede 37 nerede. :)
Alttaki GPU, yukarıdaki CPU sıcaklığı:
Alıntıyı görüntüle
Yükteyken olan sıcaklıkları henüz test etmedim ancak 60'ı geçmez diye düşünüyorum. :)
Elinizde kasa fanı varsa ve kasanızı fazla taşımayıp hareket ettirmiyorsanız böyle bir çözüm yolu yapabilirsiniz. Ekran kartı ısınmayan kişiler bile daha serin çalışsın diye yapabilir bunu. Eğer sabit kalmasını istiyorsanız Pure Steel, Night Shark gibi kasaların altında fan yuvaları var. :)
iyi aklına gelmiş cidden eski kasalarda kullanılabilir :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
298
İsim
Steve Smith
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Güzel Olmuş ama ilk gördüğümde çok güldüm saçma ama mantıklı
Saçma değil bence, günümüzde bile birçok kasa alttan hava alarak hava akışı sağlıyor. Modern kasalara yabancısınız galiba. Pure Steel modeline bir bakmanızı öneririm, havayı alttan almasına rağmen çok iyi bir hava akışı sağlıyor.

EMREG

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,408
İsim
napcan
İlgilendiği Kategoriler
Hım...her şey
Instagram
no
Steam
no
Facebook
no
Twitter
yok
Discord
no
Reddit
yok
Undervolt yaptın mı?(Yazdıysan görmedim.)

EMREG

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,408
İsim
napcan
İlgilendiği Kategoriler
Hım...her şey
Instagram
no
Steam
no
Facebook
no
Twitter
yok
Discord
no
Reddit
yok

Reck

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
175
İsim
sefa gençer
Kasan eski madem gel bu işi geliştirelim. Matkap bulabilirseniz kasanın altına fanların hizasında delikler açın. Kasanın altındaki ayaklar yere çok yakın bunları 4 köşeden dengeli bir şekilde yerden enaz 5cm olucak şekilde yükseltin. Sıcaklık 5 derece yada daha fazla düşecektir.2010 yılında eski kasamda bu yöntemle 2 yıl daha idare etmiştim :)

Top Bottom