Neler Yeni

İşlemci Sıcaklık Değer Anormalliği

Tworule

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
106
İsim
Tuğrul
Öncelikle konuyu merak edip gelenlere merhabalar,

İşlemcim: 3500x
Stok Fan değiştirme sebebim alındığı ilk günden beri çok sesli çalışması ve sıcak havayı direk ekran kartına üflediği için ekran kartımda oc versiyon ve soğutması iyi olmayan bir kart 78'lere kadar ulaşabiliyor. Bu nedenle ekstra olarak işlemci sıcaklığı da üstüne binmesin max 75 seviyelerinde gezsin diye ikinci el Arctic Freezer 34 esports duo fan aldım (neredeyse tertemiz 4 aylık falan 250tl).

Sorunun kısaca anlatacak olursak;
Değiştirmeden önce aradaki farkı merak ettiğimden testler yapmaya başladım (CPU, GPU). Yaptığım testlerde ekran kartı sıcaklığını yukarıda belirttim ama işlemci sıcaklığı Aida64 testinde 40 dereceyi geçmiyor hiçbir şekilde ve oto OC açık olmasına rağmen 3875 ghz lerde dolanıyor fakat max değer 4200 ghz. OSD ekranından bakıyorum sistem boşken bazen 4050 ye kadar çıkıyor fakat testte düşüyor 1. olarak anlamadığım kısım burası.
2. olarak aklıma yatmayan stok fanla oto da olsa oc yapılmış bi işlemci neden düşük ghz veriyor (Windows nihai performans ayarında) ve ayrıca 40 dereceyi hiçbir şekilde geçmezken neden ghz düşüyor.
3. anlayamadığım olay Ryzen Master 80 dereceye çıktı gösterirken aida64'de nasıl hiçbir değer 40 dereceyi aşmıyor böyle bir fark nasıl mümkün olabilir? (resimde test kısa gibi görülebilir öylesine çektim 1 saat de dursa 41-42 geçmiyor 4.8 e çıkartsam anca 70 e çıkacak sanırım ya da bi sıkıntı var çünkü stok fan takılı)

Ekler

• Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    93.7 KB · Hit: 34

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,311
İsim
.
Anakartınız neydi?

Psyduck

80+ Platinum
En İyi Cevap
16
3500x'i ben de bir süre stok fanla kullandım. ısındığı için turbo frekansını kısıyor, genelde 3.8-4ghz arasında çalışıyordu. daha sonra güzel bir soğutucu taktım ve çok uzun süreler sabit 4.1ghz verdiğini gözlemledim. herhangi bir ayar değişikliği yaptıysan, oc ve uv gibi yada dragoncenter yükleyip silent moda aldıysan performansı biraz kısmış olabilirsin. onun dışında donanımsal bir sorun yoksa güzel bir soğutucu ile stok ayarlarda uzun süre turbo hızı olan 4.1ghzyi koruyor. 4050mhz'in altına pek düşmüyor. aida 64 sensörleri yanlış okuyor olabilir. ryzen mastera güvenebilirsin. zaten ne kadar iyi soğutucu olsa da prime 95 benzeri bir testte en iyi ihtimalle 65derecelere çıkar(sıvı soğutucu ile) stokla 92-93... diye giderken korkup kapatıyordum.

Tworule

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
106
İsim
Tuğrul
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
3500x'i ben de bir süre stok fanla kullandım. ısındığı için turbo frekansını kısıyor, genelde 3.8-4ghz arasında çalışıyordu. daha sonra güzel bir soğutucu taktım ve çok uzun süreler sabit 4.1ghz verdiğini gözlemledim. herhangi bir ayar değişikliği yaptıysan, oc ve uv gibi yada dragoncenter yükleyip silent moda aldıysan performansı biraz kısmış olabilirsin. onun dışında donanımsal bir sorun yoksa güzel bir soğutucu ile stok ayarlarda uzun süre turbo hızı olan 4.1ghzyi koruyor. 4050mhz'in altına pek düşmüyor. aida 64 sensörleri yanlış okuyor olabilir. ryzen mastera güvenebilirsin. zaten ne kadar iyi soğutucu olsa da prime 95 benzeri bir testte en iyi ihtimalle 65derecelere çıkar(sıvı soğutucu ile) stokla 92-93... diye giderken korkup kapatıyordum.
Teşekkür ederim cevabınız için sanırım cool n quite yuzunden kisiyordu ryzen master da 75 lere çıkıyordu stok halde yeni soğutucuyu takıp master uygulamasiyla 4.2 ye cekip 1.43 voltaj verdim testlerde sorun görülmüyor max 62 dereceyi gördü 4.3 e aldığım da cinebench 23 testlerde kapanıp duruyordu simdilik 4.2 yeter böyle kullanacağım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Anakartınız neydi?
Sorunu hallettim teşekkürler.

Top Bottom