Neler Yeni

İşlemci Yükselttikten Sonra Bilgisayar Açılışında Monitöre Görüntü Geç Geliyor

enthy7

80+
Arkadaşlar selam,
Ryzen 5 1600 AF olan işlemcimi bugün Ryzen 5 5600 ile güncelledim. Windows SSD'ye kurulu normalde bir kaç saniye içinde bilgisayar açılıyordu.
İşlemci değiştirdikten sonra ilk açılışta bilgisayar çalıştıktan 1 dakika sonra monitöre görüntü geldi. Sonra monitörde işlemcinin isminin geçtiği bir takım yazılar geldi hızlıca geçti. Ondan sonra da anakartın ekranında 2 dakika kadar yükleme işareti geldi. Sonrasında açıldı. Monitör'e görüntü aktarımı geç oluyor yani.

Sonrasında işlemciyi 4.4 ghz'de kullanabilmek için burada önerilen PBO'yu açtım. Ancak 4.4 Ghz yapamadım halen 3.5 ghz gözüküyor anakartta... Yine ilk anakart değişimindeki geç görüntü gelme problemi yaşadım. Bilgisayar çalışıyor ancak monitör görüntüyü geç alıyor. Monitörün ışığı yanıp sönüyor bir süre...
Bu sorun neden kaynaklanıyor?

MSI B450M PRO-M2 MAX
Ryzen 5 5600
RTX 4060 Ti
16 GB Ram
650 W Corsair PSU
Arctic 34 esport duo işlemci soğutucu

NOT: BİOS günceldir.

Defalarca kapatıp açıp test ettim... Monitöre hızlıca görüntü geldiğinde bile anakart'ın bu ekranında yaklaşık 1 dakika duruyor. Videosunu ekledim. Eski işlemcimde bu ekranı maksimum 1-2 saniye görüyor veya görmüyordum. (Windows SSD'ye kurulu)

NOT2: PBO'yu kapattıktan sonra değişen bir şey olmadı.

Oyunlar ile test ettim oyunlarda işlemci kullanımı %10-%20 civarında çalışıyor, neler oluyor anlamadım?
işlemci1.jpg

işlemci2.jpg

Son düzenleme:
Top Bottom