Neler Yeni

Yardım İşlemcim ilk açıldığında çok fazla ısınıyor!!

ihsanu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
İhsan
Forumlarda çok fazla paylaştım fakat hala doğru bir sonuç alamadım bir de sizden bu soruna bi çözüm dinlemek isterim,
sistemim,
Anakart: Gigabyte B550M ds3h
İşlemci: Ryzen 7 5800x
Ekran kartı: RTX 3060 12GB
Ram: 32GB Vengace
İşlemci Soğutucu: ML240 RGB V2
Kasa:iCUE 4000x.
Öncelikle ben bilgisayarı ilk açtığımda ilk 1 dakika bilgisayarım 76.4 dereceye çıkıyor ve 1 dakika içinde 38 dereceye düşüyor ve genel olarak yüklü durumda ise 81 derecelere kadar görüyor. Buna hala bir çözüm bulamadım, biosta sıvı pompası full ayarda çalışıyor ne olursa olsun bunu düzeltmeli miyim? ve işlemcimde pompa poru olmadığı için sys fan 1 e takılı bir problem yaratır mı? 6 ay oldu bilgisayarı toplayalı ve hala işlemcim stabil bir biçimde düşük sıcaklıklarda çalışmıyor ve uykularımı kaçırıyor...

dip not: Termal macunum Cooler Master'ın orjinel termal macunu ve termal macunu 2 kere değiştirdim.

TinerciAlper

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,268
İsim
Alper Burak Sarı
Instagram
alperburaks
Steam
https://steamcommunity.com/profiles/76561198343077776
Discord
Alperburaks
Forumlarda çok fazla paylaştım fakat hala doğru bir sonuç alamadım bir de sizden bu soruna bi çözüm dinlemek isterim,
sistemim,
Anakart: Gigabyte B550M ds3h
İşlemci: Ryzen 7 5800x
Ekran kartı: RTX 3060 12GB
Ram: 32GB Vengace
İşlemci Soğutucu: ML240 RGB V2
Kasa:iCUE 4000x.
Öncelikle ben bilgisayarı ilk açtığımda ilk 1 dakika bilgisayarım 76.4 dereceye çıkıyor ve 1 dakika içinde 38 dereceye düşüyor ve genel olarak yüklü durumda ise 81 derecelere kadar görüyor. Buna hala bir çözüm bulamadım, biosta sıvı pompası full ayarda çalışıyor ne olursa olsun bunu düzeltmeli miyim? ve işlemcimde pompa poru olmadığı için sys fan 1 e takılı bir problem yaratır mı? 6 ay oldu bilgisayarı toplayalı ve hala işlemcim stabil bir biçimde düşük sıcaklıklarda çalışmıyor ve uykularımı kaçırıyor...
Macunu dengesiz az cok surmus olabilirmisiniz yada sivi sogutmada bir sorun olabilir mi dalganmalar normal degil

ihsanu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
İhsan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Macunu dengesiz az cok surmus olabilirmisiniz yada sivi sogutmada bir sorun olabilir mi dalganmalar normal degil
Macunda herhangi bir problem yok ve her yerini çok güzel bir şekilde ve yeterli şekilde koydum ve o boşta 76 derece olayı sadece bilgisayarı ilk başlattığım 1 dakika içinde olup geçiyor, tekrarlamıyor...

cerrahh

80+ Bronze
Pompadan çıkanı PUMP FAN'a, radyatördeki fanlardan çıkanı CPU FAN'a takman lazım. Anakartın sitesinde yazıyordur aslında.

TinerciAlper

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,268
İsim
Alper Burak Sarı
Instagram
alperburaks
Steam
https://steamcommunity.com/profiles/76561198343077776
Discord
Alperburaks
Macunda herhangi bir problem yok ve her yerini çok güzel bir şekilde ve yeterli şekilde koydum ve o boşta 76 derece olayı sadece bilgisayarı ilk başlattığım 1 dakika içinde olup geçiyor, tekrarlamıyor...
Tamam iste isi dalgalaniyor sivi sogutmada bir proglem varmi sadece pc acilirken mi oluyor bios guncel mi birde kablolari yanlis takmis olma ihtimalin var mi

ihsanu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
İhsan
Pompadan çıkanı PUMP FAN'a, radyatördeki fanlardan çıkanı CPU FAN'a takman lazım. Anakartın sitesinde yazıyordur aslında.
belirttiğim gibi benim anakartımda AIO PUMP diye bir yer yok
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tamam iste isi dalgalaniyor sivi sogutmada bir proglem varmi sadece pc acilirken mi oluyor bios guncel mi birde kablolari yanlis takmis olma ihtimalin var mi
biosum güncel, sadece bilgisayar açılırken oluyor, anakartımda AIO PUMP olmadığı için sys_fan 1'e takılı, sıvı soğutucu fanları ise CPU_FAN'a takılı

cerrahh

80+ Bronze
belirttiğim gibi benim anakartımda AIO PUMP diye bir yer yok
O zaman pompadan çıkanı CPU FAN'a Radyatörden çıkanı SYS FAN'a bağlayın. Buda tamamsa pompanın fullde çalıştığından emin misiniz?

anakartımda AIO PUMP olmadığı için sys_fan 1'e takılı, sıvı soğutucu fanları ise CPU_FAN'a takılı
Ters yapmışsın.

ihsanu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
İhsan
O zaman pompadan çıkanı CPU FAN'a Radyatörden çıkanı SYS FAN'a bağlayın. Buda tamamsa pompanın fullde çalıştığından emin misiniz?
evet eminim, dediğinizi yarın ilk iş olarak yapacağım öneriniz için saolun, eğer sorun düzelirse tekrar yazacağım, bir de sys fan ile cpu fan arasındaki fark nedir acaba, ben eski bir laptop kullanıcısı olduğum için pek fazla portlarla ilgili bilgiye sahip değilim de :/

Ters yapmışsın.
yarına bırakmayacağım 10 dakikaya dönerim :)

cerrahh

80+ Bronze
CPU FAN'da ayar yapabilirsin BIOS'tan. Hızını yükseltebilirsin veya düşürebilirsin. SYS FAN ise kasa fanları içindir. Ayar yapamazsın sadece hava sirkülasyonu sağlar.

ihsanu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
İhsan
CPU FAN'da ayar yapabilirsin BIOS'tan. Hızını yükseltebilirsin veya düşürebilirsin. SYS FAN ise kasa fanları içindir. Ayar yapamazsın sadece hava sirkülasyonu sağlar.
Hocam benimki yapılıyor sys_fan 1-2 speed diye ayarı vardı biosta ama garanti olsun diye şuanda sıvı soğutucuyu söktüm tekrar güzel bir kurulum yapıyorum

cerrahh

80+ Bronze
Hocam benimki yapılıyor sys_fan 1-2 speed diye ayarı vardı biosta ama garanti olsun diye şuanda sıvı soğutucuyu söktüm tekrar güzel bir kurulum yapıyorum
CPU FAN kadar ayar yapılmıyor yani SYS FAN'da. Uyarıyı falanda ayarlayabiliyorsun CPU FAN'da. 90 dereceyi geçtiğinde uyar gibi vs. Kurulumdan sonra yine olmazsa cihazların birinde sıkıntı olabilir. Ya sıvı soğutma çalışmıyor ya da işlemcide bir sorun var.

ihsanu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
29
İsim
İhsan
CPU FAN kadar ayar yapılmıyor yani SYS FAN'da. Uyarıyı falanda ayarlayabiliyorsun CPU FAN'da. 90 dereceyi geçtiğinde uyar gibi vs. Kurulumdan sonra yine olmazsa cihazların birinde sıkıntı olabilir. Ya sıvı soğutma çalışmıyor ya da işlemcide bir sorun var.
1692148067666.png

Biraz daha iyi şuan teşekkür ederim..

0atom

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Atakan
@ihsanu Merhaba, sorun devam ediyor mu , hallettiyseniz nasıl hallettiniz?

Top Bottom