Neler Yeni

Çözüldü✓ İşlemcimdeki ısınma problemi i7 11700

trlkls

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Tuğrulhan keleş
Arkadaşlar sistemim işlemci ve anakart değişimi yaptım önceki işlemcim i5 10400f ve anakartım msi b460m-a pro idi aşağıda yazdığım işlemci ve anakarta geçip sıvı soğutma aldım. stok fan kullanırken yeni sistemde boşta 45 46 derece bios menülerinde seyrediyordu sıvı soğutmayı takınca bu derece 32 35 arasına düştü ama şöyle bir problemim var. armory crate uygulamasını açık bırakıyorum cpu ısı derecesi kısmını açık bırakıp yemek yemeye gidiyorum boşta bir şekilde geldiğimde direkt 80 derecede gördüm bilgisayarı kısa bi süre sonra 50 derecelere düştü hatta şuanda 45 55 derece arasında bu konuyu açarken seyrediyor. format yeni atıldı. termal macun yeni sürüldü. sıvı soğutma hatasız takıldı eminim. ama ne hikmetse bir ısı problemi yaşıyorum. Gameloop üzerinde pubg mobile oynarken 88 dereceye takılı kalıyor. pc boşta iken masaüstünde fan dalgalanması oluyor bir durup bir coşuyor. bios üzerinde turbo konumunda seçili fanlar. size görsel olarak oyunda anlık görev yöneticisi armory cratede açık ısıyı paylaşacağım kasanın iç görselini atacağım. yazılımsal mı sistemdemi bir şey var çözemedim çıldıracağım sırf bu sıcaklık problemi yüzünden stok fan yetmiyor diye sıvı soğutma aldım ama hala daha bir problem var çözebilmiş değilim lütfen bilgisi tecrübesi olanlar bir yardım etsinler. unutup eklemediğim ama olayı çözmek için yardımcı olacak bir bilgiyi paylaşmadıysam lütfen isteyin hemen paylaşayım sizlerle desteklerini bekliyorum teşekkürler.

İşlemci = i7 11700
anakart = asus prime h510m-k
ekran kartı = msi gtx 1660 super aero ıtx
sıvı soğutma = gamdias aura gl 240

Ekler

• 444444.png
    444444.png
    1.2 MB · Hit: 40
  • dddd.png
    dddd.png
    984.2 KB · Hit: 37
  • IMG-20240128-WA0005.jpg
    IMG-20240128-WA0005.jpg
    1.2 MB · Hit: 42
  • IMG-20240128-WA0006.jpg
    IMG-20240128-WA0006.jpg
    1.4 MB · Hit: 41
  • IMG-20240128-WA0007.jpg
    IMG-20240128-WA0007.jpg
    1.4 MB · Hit: 37
  • IMG-20240128-WA0008.jpg
    IMG-20240128-WA0008.jpg
    1.1 MB · Hit: 39

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Arkadaşlar sistemim işlemci ve anakart değişimi yaptım önceki işlemcim i5 10400f ve anakartım msi b460m-a pro idi aşağıda yazdığım işlemci ve anakarta geçip sıvı soğutma aldım. stok fan kullanırken yeni sistemde boşta 45 46 derece bios menülerinde seyrediyordu sıvı soğutmayı takınca bu derece 32 35 arasına düştü ama şöyle bir problemim var. armory crate uygulamasını açık bırakıyorum cpu ısı derecesi kısmını açık bırakıp yemek yemeye gidiyorum boşta bir şekilde geldiğimde direkt 80 derecede gördüm bilgisayarı kısa bi süre sonra 50 derecelere düştü hatta şuanda 45 55 derece arasında bu konuyu açarken seyrediyor. format yeni atıldı. termal macun yeni sürüldü. sıvı soğutma hatasız takıldı eminim. ama ne hikmetse bir ısı problemi yaşıyorum. Gameloop üzerinde PUBG mobile oynarken 88 dereceye takılı kalıyor. pc boşta iken masaüstünde fan dalgalanması oluyor bir durup bir coşuyor. bios üzerinde turbo konumunda seçili fanlar. size görsel olarak oyunda anlık görev yöneticisi armory cratede açık ısıyı paylaşacağım kasanın iç görselini atacağım. yazılımsal mı sistemdemi bir şey var çözemedim çıldıracağım sırf bu sıcaklık problemi yüzünden stok fan yetmiyor diye sıvı soğutma aldım ama hala daha bir problem var çözebilmiş değilim lütfen bilgisi tecrübesi olanlar bir yardım etsinler. unutup eklemediğim ama olayı çözmek için yardımcı olacak bir bilgiyi paylaşmadıysam lütfen isteyin hemen paylaşayım sizlerle desteklerini bekliyorum teşekkürler.

İşlemci = i7 11700
anakart = asus prime h510m-k
ekran kartı = msi gtx 1660 super aero ıtx
sıvı soğutma = gamdias aura gl 240
Böyle ucuz ve nispeten kalitesiz sıvı soğutmalar alımacağına hava soğutma almak daha mantıklı oluyor. Sıvı soğutmanın performansı büyük ihtimalle kötüdür. İ7 11700 ise trafo gibi işlemci iyi soğutmak şart. Direkt soğutucunun yetersiz kaldığını düşünüyorum ben, ama yine de montajda bir hata var mı diye kontrol etmekte fayda var.

Son düzenleme:

trlkls

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Tuğrulhan keleş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Böyle ucuz ve nispeten kalitesiz sıvı soğutmalar alımacağına hava soğutma almak daha mantıklı oluyor. Sıvı soğutmanın performansı büyük ihtimalle kötüdür. İ7 11700 ise trafo gibi işlemci iyi soğutmak şart. Direkt soğutucunun yetersiz kaldığını düşünüyorum ben, ama yine de montajda bir hata var mı diye kontrol etmekte fayda var.
araştırdığımda kule tipi soğutcular bile yetersiz kaldığı için sıvı soğutma aldım ama malesef ki her şey gibi sıvı soğutmalarda pahalı olduğu için elden şimdilik bu geliyor. bu sıvı soğutmayıda kullanan bir arkadaşım önerdiği için aldım hangi işlemcide kullandığını şuan unuttum malesef.

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
araştırdığımda kule tipi soğutcular bile yetersiz kaldığı için sıvı soğutma aldım ama malesef ki her şey gibi sıvı soğutmalarda pahalı olduğu için elden şimdilik bu geliyor. bu sıvı soğutmayıda kullanan bir arkadaşım önerdiği için aldım hangi işlemcide kullandığını şuan unuttum malesef.
Bizzat bu modeli kullanmadığım için kesin konuşamıyorum ama bu modellerin genelde kule tipinden beter soğutma güçleri oluyor. Dediğin gibi kule tipi bu işlemciye yetmiyorken bu da yetmiyor işte. (Bu işlemciye yetecek sağlam kule tipi modeller de var onu ayrı tutuyorum.)

Dipnot: Madem anakartı da değiştirdin 12. nesile geçseydin ya niye trafo 11. nesilde kaldın, 12400F ile krallar gibi takılırdın 😀

trlkls

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Tuğrulhan keleş
Bizzat bu modeli kullanmadığım için kesin konuşamıyorum ama bu modellerin genelde kule tipinden beter soğutma güçleri oluyor. Dediğin gibi kule tipi bu işlemciye yetmiyorken bu da yetmiyor işte. (Bu işlemciye yetecek sağlam kule tipi modeller de var onu ayrı tutuyorum.)

Dipnot: Madem anakartı da değiştirdin 12. nesile geçseydin ya niye trafo 11. nesilde kaldın, 12400F ile krallar gibi takılırdın 😀
işte o arada ufak bir ketenpereye geldik :D yoğun bir iş temposunda olduğum için bir arkadaşıma işlemciyi seçip almasını söylemiştim o bu işlemciyi alıp açtığı için malesef bunun üzerinden yürümek zorunda kaldım zamanımın olduğu bir anı bekleyip acele etmesem kendim aynı fiyatlara dediğin gibi daha iyisini rahat edebileceğim birşeyleri alabilecektim tez canlılık pişmanlıktır :D

trlkls

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Tuğrulhan keleş
Bir çok şey denedim olmadı en son tekrar bir macuna bakayım dedim işlemciyide sıvı soğutmayıda temizledim kaliteli bir cooler master macun sürdük ıce fusion v2 sorunum gitti şuan boşta 35 ila 42 seviyelerinde duruyor odamda sıcak tabii ki doğalgazdan ötürü soğuk bir yerde daha düşük seviyelerde geziyor. yük altında ise 70'i daha geçtiğini görmedim illaki oynadıkça oda sıcaklığıda oldukça üstüne gidip gelecektir ama şuan ısı sorunum ortadan kalktı fan dalgalanmalarım ortadan kalktı sanırım macunun kalitesinden dolayı bu sorunu yaşıyordum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Fazlı Dogan
Bir çok şey denedim olmadı en son tekrar bir macuna bakayım dedim işlemciyide sıvı soğutmayıda temizledim kaliteli bir cooler master macun sürdük ıce fusion v2 sorunum gitti şuan boşta 35 ila 42 seviyelerinde duruyor odamda sıcak tabii ki doğalgazdan ötürü soğuk bir yerde daha düşük seviyelerde geziyor. yük altında ise 70'i daha geçtiğini görmedim illaki oynadıkça oda sıcaklığıda oldukça üstüne gidip gelecektir ama şuan ısı sorunum ortadan kalktı fan dalgalanmalarım ortadan kalktı sanırım macunun kalitesinden dolayı bu sorunu yaşıyordum.
sendeki sorun bendede var ama beniöki boşta 45 derecenin altına inmiyor oyunlarda 80 derecelerde geziyor kaliteli bi sıvı sogutnma var ancak ben cozemedeim sorunu

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
967,239
Üyeler
152,850
Son üye
Berkaytuunc
Top Bottom