Neler Yeni

İşlemcinin güçlü olması Ekran kartı performansına etki eder mi? ?

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,428
İsim
Hakanbey
Merhaba,

Şimdi Örnek vereyim elimizde FX 6100 işlemci, GTX 660 ekran kartı var. Biz bu ekran kartını yeni nesil Ryzen 5800X işlemci ile kullanırsak ekran kartından almış olduğumu FPS artar mı?

FPS etkileyen darboğaz Ekran kartını %100 yükte kullanılamadığı için ortaya çıkar bu da sadece işlemci Ekran kartına göre düşükse meydana gelir. İşlemci güçlüyse Oluşan darboğaz İşlemcinin % delik kullanımını azaltır bu da işllemciye binen yükün az olmasından kaynaklı Alacağın performansı etkilemez. olay Darboğaz meselesi değil İnternette 2 işlemci arasında Oyun testleri yapıldığında aynı ekran kartı ile farklı işlemci kullanıldığında FPS farkları oluşmaktadır. Bu işlemcinin Tekli ve Çoklu çekirdekte aldığı Puan ile alakalı. O zaman Tekli ve Çoklu çekirdek puanı yüksek olan İşlemciye düşük Ekran kartı takarak. Aslında bir nevi Ekran kartının normalde ulaşacağı FPS'nin üstüne çıkmış oluyoruz. Benim de sormak istediğim 5800X işlemciyle GT 1030'dan alacağımız FPS'yi Ryzen 1600 ile GTX 960'den alabilir miyiz?

stereohearts

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
15,367
İsim
Enes
Instagram
@stereocrypex
Steam
✪SoloTürk
Twitter
rulerkoala
Discord
stereohearts#1401
@i9 11920Xs işlemci adama soralım tam cevap verip bizi aydınlatsın :)

Dahası  
Reaksiyon skoru
3,908
İsim
Emir Yusuf
İşlemci bazlı belli başlı oyunlarda FPS artışını hissedersin kesinlikle. Olay sadece ekran kartında değil anlayacağın :D

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,428
İsim
Hakanbey
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
forza4 te high ayarlarda GT1030 la Ryzen 5800x ile Ryzen 1600x arasında 10 fps fark var. Ama her oyunda bu değişebilir sanırım.

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,785
İsim
emirhan
ben ryzen 7 2700x gt 1030 ile 220fps alıyordum 5600x gt 1030 a geçtim şuan 350civarı 240fps nin altına inmiyor

EKRHN

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,545
İsim
Efe Karahan
Merhaba,

Şimdi Örnek vereyim elimizde FX 6100 işlemci, GTX 660 ekran kartı var. Biz bu ekran kartını yeni nesil Ryzen 5800X işlemci ile kullanırsak ekran kartından almış olduğumu FPS artar mı?

FPS etkileyen darboğaz Ekran kartını %100 yükte kullanılamadığı için ortaya çıkar bu da sadece işlemci Ekran kartına göre düşükse meydana gelir. İşlemci güçlüyse Oluşan darboğaz İşlemcinin % delik kullanımını azaltır bu da işllemciye binen yükün az olmasından kaynaklı Alacağın performansı etkilemez. olay Darboğaz meselesi değil İnternette 2 işlemci arasında Oyun testleri yapıldığında aynı ekran kartı ile farklı işlemci kullanıldığında FPS farkları oluşmaktadır. Bu işlemcinin Tekli ve Çoklu çekirdekte aldığı Puan ile alakalı. O zaman Tekli ve Çoklu çekirdek puanı yüksek olan İşlemciye düşük Ekran kartı takarak. Aslında bir nevi Ekran kartının normalde ulaşacağı FPS'nin üstüne çıkmış oluyoruz. Benim de sormak istediğim 5800X işlemciyle GT 1030'dan alacağımız FPS'yi Ryzen 1600 ile GTX 960'den alabilir miyiz?
Rekabetçi oyunlarda çok ciddi bir fps artışı olur.

G.O.A.T.

80+ Platinum
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,247
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
NBA
Merhaba,

Şimdi soruyu tam olarak anlayamadım ama şöyle söyleyeyim, atıyorum 5600X ile 3060 ekran kartlı bir sistem var, bir de 5800X ile 3060 ekran kartlı bir sistem var, diğer bütün bileşenlerimiz, ayarlarımız vesaire aynı olarak düşünelim. İkisi de darboğaz yapmayacak işlemciler, ama FPS farkı olacak.

Belli başlı oyunlarda FPS farkı gerçek manada fark edilir, zira her oyun ekran kartına yük bindirecek şekilde tasarlanmıyor, işlemcinin daha çok önem arz ettiği oyunlarda bu iki işlemci arasındaki performans farkı oyuna direkt etki eder. Bu dediğim oyunlar her rekabetçi oyun olabilir.
Sadece darboğaz değil mesele yani işlemci tarafında.

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,428
İsim
Hakanbey
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Rekabetçi oyunlarda çok ciddi bir fps artışı olur.
Ozaman APU işlemcilerde Tekli ve çoklu çekirdek güçlendikçe GPU eskide olsa fps artışı olacaktır. 3400gde vega11 de 50 fps alınan bir oyunda 5700g vega8 olduğu halde 70-80 fps alınabiliyor bu Tamamen işlemci ile alakalıdır doğrumu ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şimdi soruyu tam olarak anlayamadım ama şöyle söyleyeyim, atıyorum 5600X ile 3060 ekran kartlı bir sistem var, bir de 5800X ile 3060 ekran kartlı bir sistem var, diğer bütün bileşenlerimiz, ayarlarımız vesaire aynı olarak düşünelim. İkisi de darboğaz yapmayacak işlemciler, ama FPS farkı olacak.

Belli başlı oyunlarda FPS farkı gerçek manada fark edilir, zira her oyun ekran kartına yük bindirecek şekilde tasarlanmıyor, işlemcinin daha çok önem arz ettiği oyunlarda bu iki işlemci arasındaki performans farkı oyuna direkt etki eder. Bu dediğim oyunlar her rekabetçi oyun olabilir.
Sadece darboğaz değil mesele yani işlemci tarafında.
Aslında Olay şu Fx6100 işlemcili gtx660 ekran kartlı sistemde işlemciyi 3500x yaptığımızda aynı ekran kartı ile oyunlarda Hissedilir bir fps artışı gözlemlenirmi ?

G.O.A.T.

80+ Platinum
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,247
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
NBA
Ozaman APU işlemcilerde Tekli ve çoklu çekirdek güçlendikçe GPU eskide olsa fps artışı olacaktır. 3400gde vega11 de 50 fps alınan bir oyunda 5700g vega8 olduğu halde 70-80 fps alınabiliyor bu Tamamen işlemci ile alakalıdır doğrumu ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aslında Olay şu Fx6100 işlemcili gtx660 ekran kartlı sistemde işlemciyi 3500x yaptığımızda aynı ekran kartı ile oyunlarda Hissedilir bir fps artışı gözlemlenirmi ?
Farkedilir olayı oyuna bağlı, ama hangi oyun olursa olsun bi' FPS artışı olacağını düşünüyorum.

Ümitcan Uygun

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
İşlemci gücüne ihtiyacın olan oyunlarda artış yaşarsın, ayrıca darboğaz olursa downclock etmen gerekebilir ekran kartını. O yüzden mantık olarak evet.

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,428
İsim
Hakanbey
Çok teşekkür ederim kaliteniz ve Anlayışınız için biraz önce farklı bir forumdaydım. Okadar seviyesiz mesajlar aldımki. Forumdan soğudum artık temelli buradayım hepinize çok teşekkür ederim.

Son olarak 2600x işlemcili 5500xt 4gb ekran kartı sistemde hiç bir zaman kartı %40-%50 civarı yükün üstüne çıkmadan kullanmaktayız. Monitör eski ve 60 hz Oyunlarda FPS sabitleme açık. Bu bilgiler doğrultusunda. bu işlemci ve kartı satıp 5700g apuya geçsek Oyunlarda max 60 fps alabileceğimiz 1080p oyunlarda bizi tatmin eder mi? rekabetçi ve forza4 gibi oyunlar oynanıyor. Ramler 16gb dual 3600mhz.

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,843
İsim
Hakan
Etkiler, bazı oyunlar hala ekran kartını tam kullanamıyor, rekabetçi oyunlar gibi.

Tabi gidip de GTX 1050 2GB'a İ9 11900K takmaya çalışmayın.

Top Bottom