Neler Yeni

Kafayı yemek üzereyim, işlemci sorunu

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,253
İsim
C Ş
hiçbir şekilde işe yaramadı ne yazık ki...
Farklı bir işlemci takınca 16GB görünüyor dediniz en başta. Sorun işlemci ile ilgili. İşlemci pinlerini kontrol edin, silgi ile silin, ıslak mendil ile silip kurulayın. Pinleri kontrol edin yamukluk var mı diye. Varsa hafifçe iterek düzeltmeye çalışın.

TRSTEADY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,436
İsim
Emre
Termal macun işlemci pinlerinin arasına girdiyse olabilir. iyice temizledin mi
Bi ark termal macunu işlemci pinlerine bulaştırmıştı. Pc yi açınca kasa tepkime bile vermiyordu. İşlemci bozulmuştu

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,382
İsim
Emre Zengin
Merhabalar,
Bilgisayarda 16 gb 2x8 ram takılı, işlemci ryzen 5 1600 ve anakart b450s2h. ram 16 görünüyor fakat kullanılabilir 8 yazıyor, başka bir işlemci taktığım zaman veya ramleri başka pcye taktığım zaman sorusnuz 16 ram kullanılabilir de 15 küsür neyse artık o yazıyor. 8 saattir çözemedim kafayı yemek üzereyim. varsa bilen çok pis dua ederim
Konudaki mesajları okudum, işlemcinin pinleri sağlam mı?

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Alaattin ALTUN
İlgilendiği Kategoriler
Donanım
Aynı sorunu bende yaşadım daha önce. Ryzen 5 3600 işlemcim ve kit olarak 8x8 16gb ram vardı farklı ram takınca görüyordu.
Malesef sorunu çözemedim bende ramlari satıp ikinci elden aynı ramlerden aldım 1 yıldan fazla süredir kullanıyorum bi sorun yok.
Benim evde 3 tane bilgisayar var denemediğim yöntem kalmamıştı. Allah sabır versin kardeşim.

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,253
İsim
C Ş
pinlerde hiçbir sorun yok. macun bulaşması da söz konusu değil, tak diye oturuyor anakarta
Üstte arkadaşın dediği gibi bazen sebepsizce RAMler her PC'ye uymayabiliyor. Elektronik şans işine dönüştü günümüzde. Çünkü çeşit çok, ürün çok. Haliyle her donanım her donanımla uyumlu olmayabiliyor. Yeni RAM alıp denemeniz lazım.

shurik3n_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Can İLHAN
Üstte arkadaşın dediği gibi bazen sebepsizce RAMler her PC'ye uymayabiliyor. Elektronik şans işine dönüştü günümüzde. Çünkü çeşit çok, ürün çok. Haliyle her donanım her donanımla uyumlu olmayabiliyor. Yeni RAM alıp denemeniz lazım.
Farklı Ram ile denedim, yine aynı 16 ama kullanılabilir 8 görünüyor ama bu ramleri başka kasaya taktığımda 16 16 görünüyor. anlaşılan çözemeyeceğim..

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,253
İsim
C Ş
Farklı Ram ile denedim, yine aynı 16 ama kullanılabilir 8 görünüyor ama bu ramleri başka kasaya taktığımda 16 16 görünüyor. anlaşılan çözemeyeceğim..
İşlemciyi farklı bir bilgisayara takıp RAMleri de o bilgisayara takma şansın var mı?

İşlemci sorun çıkarıyor büyük ihtimal onunla ilgili.

shurik3n_

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Can İLHAN
İşlemciyi farklı bir bilgisayara takıp RAMleri de o bilgisayara takma şansın var mı?

İşlemci sorun çıkarıyor büyük ihtimal onunla ilgili.
işlemciyi farklı bir anakarta taktım, ramleri de değiştirdim ssdyide, powerıda, belki kasada canı sıkılmıştır diye düşünüp kasadan çıkartmayıda denedim. değiştirdiğimde düzelen tek senaryo, işlemciyi değiştirdiğimde. şuan aynı işlemciyi alıp taksam (aynı model farklı bi r5 1600) acaba aynı sorun yaşanır mı merak ediyorum

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,253
İsim
C Ş
işlemciyi farklı bir anakarta taktım, ramleri de değiştirdim ssdyide, powerıda, belki kasada canı sıkılmıştır diye düşünüp kasadan çıkartmayıda denedim. değiştirdiğimde düzelen tek senaryo, işlemciyi değiştirdiğimde. şuan aynı işlemciyi alıp taksam (aynı model farklı bi r5 1600) acaba aynı sorun yaşanır mı merak ediyorum
İşlemcide sorun var belli yani. R5 1600 biraz da eski bir işlemci yani işlemci yükseltmesi yapman daha iyi RTX2060 da var hem.

freygasm

80+ Gold
İşlemcinin ram kontrolcüsünde sorun var gibi, bu da pinlerle alakalı olabilir. Başka ramlerle denendi mi?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
928,083
Üyeler
145,104
Son üye
tuna4
Top Bottom