Neler Yeni

Kasayı mesh yapmak ve sogutma problemi

Monster24

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Kaan
Sistemimde XFX 5700 XT gpu ve R5 3600X cpu mevcut. Kasam Gamepower Horizon. Kasayi begenerek tercih ettim. Ancak iki modeli vardi mesh olanin stoklarin bitince önü cam olani almak zorunda kaldim.
1-)Maksimum 74 dereceyi gordum kasada. Herkes normal diyor . Ancak ön taraftaki cami cikartinca bu deger 65 dereceyi gecmiyor. Neredeyse 10 derece fark mevcut. Bu sekildede toz acisindan saglikli olmuyor. Bende camin olcusunu aldim ve 3d yazicidan ici bos bi cerceve uretmeye karar verdim . Bos olan kısmınida toz filtresiyle kapatmak ve kenarlarina serit miknatis cekmek istedim. Ancak toz filtresi bulamiyorum bir turlu. Bunun yerine sineklik tarzi kucuk delikli birsey bulsam olur mu sizce yada varmi bildiginiz kasalar icin toz filtresi ? Tek fan halinde olanlar mevcut ama ben tamamen kapaticam filtre ile ön tarafi.
2-) bir adette islemci sogutucu almayi dusunuyorum. Stok amd fani mevcut suan. Sivi sogutmalar cok pahali durumda. Karar veremedim o yuzden sizlerin tavsiyeleri nedir ?
3-) kasamin ust kisminda 2 adet 120 lik fan takabilecegim yer mevcut burayida doldurmayi planliyordum ancak bir arkadasim " 3 on taraftan 2 adet ust taraftan hava girisi fazla olur tek egzoz fan var hava iceride bogulur yukariye takacagin 2 fanin birini ters tak egzoz olsun " dedi bu doğru mudur?

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Sistemimde XFX 5700 XT gpu ve R5 3600X cpu mevcut. Kasam Gamepower Horizon. Kasayi begenerek tercih ettim. Ancak iki modeli vardi mesh olanin stoklarin bitince önü cam olani almak zorunda kaldim.
1-)Maksimum 74 dereceyi gordum kasada. Herkes normal diyor . Ancak ön taraftaki cami cikartinca bu deger 65 dereceyi gecmiyor. Neredeyse 10 derece fark mevcut. Bu sekildede toz acisindan saglikli olmuyor. Bende camin olcusunu aldim ve 3d yazicidan ici bos bi cerceve uretmeye karar verdim . Bos olan kısmınida toz filtresiyle kapatmak ve kenarlarina serit miknatis cekmek istedim. Ancak toz filtresi bulamiyorum bir turlu. Bunun yerine sineklik tarzi kucuk delikli birsey bulsam olur mu sizce yada varmi bildiginiz kasalar icin toz filtresi ? Tek fan halinde olanlar mevcut ama ben tamamen kapaticam filtre ile ön tarafi.
2-) bir adette islemci sogutucu almayi dusunuyorum. Stok amd fani mevcut suan. Sivi sogutmalar cok pahali durumda. Karar veremedim o yuzden sizlerin tavsiyeleri nedir ?
3-) kasamin ust kisminda 2 adet 120 lik fan takabilecegim yer mevcut burayida doldurmayi planliyordum ancak bir arkadasim " 3 on taraftan 2 adet ust taraftan hava girisi fazla olur tek egzoz fan var hava iceride bogulur yukariye takacagin 2 fanin birini ters tak egzoz olsun " dedi bu doğru mudur?

e8383be2d740ca2080b34e58de41ca27.jpg

3Dprinter var ise ön tarafa böyle delikli bir tasarımı olan bir şey yap, toz konusunda zaten belli bi seviyede engel olamıyorsun bendede mesh kasa var üst üste 2 tane filtresi olmasına rağmen için bolca tozlanıyor, tozu bezle temizlersin arada dert değil.

.EXE

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
259
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
No Text
Arkadaşının söylediği yanlış. Benim testlerimde en iyi performansı şöyle aldım ;

Önden 2 fan içeriye havayı basıyor. Yukardaki sıvı soğutucunun fanları ve egzoz fanı içerideki havayı dışarı basıyor.

Arkadaşının söylediği gibi yaparsan yan yana duran fanlar hava sirkülasyonunu bozacaktır.

Sıcak hava daima yukarı çıkar serin hava sürekli aşağılarda kalır. Ön panelden giren soğuk hava doğrudan ekran kartına vuracağı için sürekli serin kalacaktır.

Monster24

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Kaan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşının söylediği yanlış. Benim testlerimde en iyi performansı şöyle aldım ;

Önden 2 fan içeriye havayı basıyor. Yukardaki sıvı soğutucunun fanları ve egzoz fanı içerideki havayı dışarı basıyor.

Arkadaşının söylediği gibi yaparsan yan yana duran fanlar hava sirkülasyonunu bozacaktır.

Sıcak hava daima yukarı çıkar serin hava sürekli aşağılarda kalır. Ön panelden giren soğuk hava doğrudan ekran kartına vuracağı için sürekli serin kalacaktır.
Kasamın ön kısmında 3 adet fan var. kasayı mesh yapacağım hava girişi iyi olacak artık. yani şuanda 3 hava girişi 1 çıkış mevcut. 2 adet fan ekleyebileceğim mesh bir yapı var kasamın üstünde. sıvı soğutma almayı düşündüm ancak 240lık sıvı soğutucular 900 tlden başlıyor. ona ayıracak bir bütçem yok şuan. ben yukarıya 2 adet içeriye soğuk hava üfleyecek şekilde taksam problem olmaz mı yani ? 5 giriş 1 çıkış olacak bu şekilde. Full amd sistem olduğu için soğutma konusuna biraz önem vermek istiyorum. şuanda 400 tl gibi bir bütçem var. kule tipi ve yukarı kısıma 2 adet fan takmayı planlıyorum

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Kasamın ön kısmında 3 adet fan var. kasayı mesh yapacağım hava girişi iyi olacak artık. yani şuanda 3 hava girişi 1 çıkış mevcut. 2 adet fan ekleyebileceğim mesh bir yapı var kasamın üstünde. sıvı soğutma almayı düşündüm ancak 240lık sıvı soğutucular 900 tlden başlıyor. ona ayıracak bir bütçem yok şuan. ben yukarıya 2 adet içeriye soğuk hava üfleyecek şekilde taksam problem olmaz mı yani ? 5 giriş 1 çıkış olacak bu şekilde. Full amd sistem olduğu için soğutma konusuna biraz önem vermek istiyorum. şuanda 400 TL gibi bir bütçem var. kule tipi ve yukarı kısıma 2 adet fan takmayı planlıyorum

Sıcak hava yükselir soğuk hava aşağıda kalır o yüzden üstteki iki fan dışarı hava üflemeli yoksa hava akışını bozarsınız.

.EXE

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
259
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
No Text
Kasamın ön kısmında 3 adet fan var. kasayı mesh yapacağım hava girişi iyi olacak artık. yani şuanda 3 hava girişi 1 çıkış mevcut. 2 adet fan ekleyebileceğim mesh bir yapı var kasamın üstünde. sıvı soğutma almayı düşündüm ancak 240lık sıvı soğutucular 900 tlden başlıyor. ona ayıracak bir bütçem yok şuan. ben yukarıya 2 adet içeriye soğuk hava üfleyecek şekilde taksam problem olmaz mı yani ? 5 giriş 1 çıkış olacak bu şekilde. Full amd sistem olduğu için soğutma konusuna biraz önem vermek istiyorum. şuanda 400 TL gibi bir bütçem var. kule tipi ve yukarı kısıma 2 adet fan takmayı planlıyorum
Dostum kasanın ön kısmındaki fanları içeri hava verecek şekilde ayarlıyorsun.
Üstteki 2 fan ekleyebileceğin yere ise dışarı verecek şekilde fan takıyorsun.
Egzoz fanı aynı dursun dışarıya versin.
Benim kasamı en çok böyle ferahlatabildim şahsen.

Monster24

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Kaan
Alıntıyı görüntüle

3Dprinter var ise ön tarafa böyle delikli bir tasarımı olan bir şey yap, toz konusunda zaten belli bi seviyede engel olamıyorsun bendede mesh kasa var üst üste 2 tane filtresi olmasına rağmen için bolca tozlanıyor, tozu bezle temizlersin arada dert değil.
yani böylede olabilir dediğin gibi. toz her türlü içeri giriyor doğru. ama maksat tozdan daha büyük parçaçıklar girmesin. o yüzden bende çift katlı sineklik kullanıpta yaparım. senin dediğin gibi belirli periyotlarda temizlerim artık.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sıcak hava yükselir soğuk hava aşağıda kalır o yüzden üstteki iki fan dışarı hava üflemeli yoksa hava akışını bozarsınız.
Dostum kasanın ön kısmındaki fanları içeri hava verecek şekilde ayarlıyorsun.
Üstteki 2 fan ekleyebileceğin yere ise dışarı verecek şekilde fan takıyorsun.
Egzoz fanı aynı dursun dışarıya versin.
Benim kasamı en çok böyle ferahlatabildim şahsen.
tamamdır teşekkür ederim arkadaşlar. onlarıda dışarıya hava verecek şekilde bağlayacağım. ben 4 adet model kaydetmiştim. bu fanlardan hangisini alsam daha iyi olur sizce?
https://www.hepsiburada.com/snowman...2-cm-p-HBV00000KU2TY?magaza=PeraElektromarket
https://www.teknobiyotik.com/donani...ani-dark-diamond-pro-yedek-fani-dkcf126f.html
https://www.teknobiyotik.com/donani...fani-3pin-argb-anakart-yuvasi-baglantili.html
https://www.teknobiyotik.com/donani...-molex-baglantili-kasa-fani-ae-cfspctr12.html
birde kule tipi soğutucu ekleyeceğim gerek var mı bilmiyorum ona ama amd işlemci kullanan kimi dinlediysem hepsi stok fanı at çöpe diyor. o yüzden bir adet kule tipi düşünüyorum. tavsiyeleriniz var mı bu konuda da acaba?

Son düzenleme:

.EXE

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
259
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
No Text

Monster24

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Kaan
Rampage 4C-120S 120*120*25mm Gökkuşağı Renkli Kasa Fanı
Arkadaşıma bundan kullanmıştım kasasına.
Gayet şık ve soft duruyordu. Tavsiye ederim.
peki bu fanları kasanın rgb kumandasından veya kasa üzerindeki tuşundan kontrol edebiliyoruz dimi ? bazen ledlerini kapatıyorum da gece bir şey indirirken vs.
Mesaj otomatik birleştirildi:

peki bu fanları kasanın rgb kumandasından veya kasa üzerindeki tuşundan kontrol edebiliyoruz dimi ? bazen ledlerini kapatıyorum da gece bir şey indirirken vs.
attığınız fanın yeni modelide varmış. forumda sormuş birisi daha yeni modeli demişler bu ürün için.
https://www.vatanbilgisayar.com/ram...e-ring-6-renk-ledli-fan.html#urun-ozellikleri

.EXE

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
259
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
No Text
Bu fanları kapatamassın. Kapatman için Fan kontrol modülü olan bir fan seti alman gerek.

Monster24

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Kaan
Bu fanları kapatamassın. Kapatman için Fan kontrol modülü olan bir fan seti alman gerek.
benim kasam hazır sistemdi. gamepower rgb kontrolcü var içerisinde 3 adet fan bağlı ona şuanda. ama toplamda kaç fan takılabiliyor bilmiyorum. bu fanları o kontrolcüye bağlasam kontrol edebilir miyim ? birde diyelim ki 3 adet fan takılabiliyor bu kontrolcüye. fan çoklayıcılar gördüm bunlarla düzgün çalışır mı?

.EXE

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
259
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
No Text
benim kasam hazır sistemdi. gamepower rgb kontrolcü var içerisinde 3 adet fan bağlı ona şuanda. ama toplamda kaç fan takılabiliyor bilmiyorum. bu fanları o kontrolcüye bağlasam kontrol edebilir miyim ? birde diyelim ki 3 adet fan takılabiliyor bu kontrolcüye. fan çoklayıcılar gördüm bunlarla düzgün çalışır mı?
Her kasanın kendine ait fan kontrolcüsü var neredeyse hepsi farklı farklı , görmeden bir şey diyemem dostum. Fotoğrafı varsa gönderirsen daha iyi olur.

Monster24

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
30
İsim
Kaan
Her kasanın kendine ait fan kontrolcüsü var neredeyse hepsi farklı farklı , görmeden bir şey diyemem dostum. Fotoğrafı varsa gönderirsen daha iyi olur.
IMG20210324202530.jpg

Kasamda 8 fan baglayabildigim gamepower markasina ait bir kontrol cihazi varmis suanda.

Top Bottom