Neler Yeni

KENDİ TOPLADIGIM PCDE AGIRLAŞMA VAR VE HIZLI AÇILMIYOR.

SİSTEM SİZCE NASIL BU ARADA

• İYİ

Oylar: 7 77.8%
  • KÖTÜ

Oylar: 2 22.2%

• Oy kullanan toplam üye
    9
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Neşet AKSAN
ÖNCELİKLE MERHABA DONANIM ARŞİV ÜYELERİ. ŞİMDİ SİSTEMİ TANITAYIM ÖNCE
1-MSI B550 ANAKART GAMİNG EDGE WİFİ MODELİ
2-Ryzen 5 5600G apu işlemci
3- BALLİSTİX 3600MHZ 4x8GB RAM
4-SAMSUNG EVO M.2 500GB SSD SN 7000 okuma yapandan
5-SON OLARAK YENİ BUGUN ALDIGIM BİR EKRAN KARTI MSI RX 6600 XT MECH 2x OC modeli ekran kartı HEPSİ 0 ürün olarak alındı

FAKAT ÇOK HIZLI AÇILAN BİLGİSAYARIM ŞUAN YAVAŞ AÇILIYOR VE ÜZERİ 2 KEZ FORMAT ATMAMA RAGMEN YAVAŞLAMA DEVAM EDİYOR. VE BEN RAMLERİ DEĞİŞTİRDİM BU MODELDEN ÖNCE CRUSCİAL VARDI 3000mhz. Sizce sebebi nedir DAHA ÖNCE BAŞINA BU OLAY GELİPTE SORUNUNU CÖZEN VARMI.

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
İbrahim
Dostum bios güncellemesi yaptınmı. Tam bilmiyorum ama ondan dolayı olabilir.

LethaX

80+ Bronze
5-SON OLARAK YENİ BUGUN ALDIGIM BİR EKRAN KARTI MSI RX 6600 XT MECH 2x OC modeli ekran kartı HEPSİ 0 ürün olarak alındı

FAKAT ÇOK HIZLI AÇILAN BİLGİSAYARIM ŞUAN YAVAŞ AÇILIYOR VE ÜZERİ 2 KEZ FORMAT ATMAMA RAGMEN YAVAŞLAMA DEVAM EDİYOR. VE BEN RAMLERİ DEĞİŞTİRDİM BU MODELDEN ÖNCE CRUSCİAL VARDI 3000mhz. Sizce sebebi nedir DAHA ÖNCE BAŞINA BU OLAY GELİPTE SORUNUNU CÖZEN VARMI.
Yani gözümden kaçmış olabilir lâkin hiçbir unsur göremiyorum yavaşlamaya sebep olacak.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Neşet AKSAN
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum bios güncellemesi yaptınmı. Tam bilmiyorum ama ondan dolayı olabilir.
Hiç yapmadım ve bilmiyorumda ve hata yaparsam gg olmasından korkuyorum anakartın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yani gözümden kaçmış olabilir lâkin hiçbir unsur göremiyorum yavaşlamaya sebep olacak.
İşte bende zamanında roket gibi diye maşşallah bile demedim nazar ettik sisteme götürdügün bilgisayarcı adama 2 kere düzgünce söylememe ragmen format attıp düzelme yapamadı bu soruna

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
İbrahim
Hiç yapmadım ve bilmiyorumda ve hata yaparsam gg olmasından korkuyorum anakartın.

İşte bende zamanında roket gibi diye maşşallah bile demedim nazar ettik sisteme götürdügün bilgisayarcı adama 2 kere düzgünce söylememe ragmen format attıp düzelme yapamadı bu soruna
ibrahim[18]#4237 discordan ekle bios için yardımcı olayım

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,261
İsim
Emre Zengin

BIOS güncellemek için:
1) Öncelikle elinde bir tane 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun. Flash belleği FAT32 olarak biçimlendir,
2) Biçimlendirdikten sonra https://www.msi.com/Motherboard/MPG-B550-GAMING-EDGE-WIFI/support buradan 7C91v1B BIOS'unu indir. İndirdikten sonra klasöre çıkart ve içindeki E7C91AMS.1B0 dosyasını flash belleğinin içine at.
3) Flash belleğinin içine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlat ve delete tuşuna durmadan bas, BİOS ekranı gelicek, ekran geldikten sonra sol alt tarafta M-Flash modunu göreceksin ona tıkla. Tıkladıktan sonra sistem M-Flash ekranını açıcak, açtıktan sonra E7C91AMS.1B0 adlı dosyayı seçip BIOS'u güncelleyeceksin.
Not: BIOS güncellemesi sırasında elektriğin kesilmemesi gerek ve güncelleme esnasında kesinlikle flash bellek yerin çıkarılmamalı.
Şöyle bir video çekmiştim belki yardımcı olur:

-Bu işlemden sonra tekrardan BIOS'a gir. F7 tuşu ile Advanced Moda geç, oradan sol taraftaki Settings butonuna tıkla, tıkladıktan sonra ekrana 5 tane menü gelecek. Orada Boot yazana bas ve gelen ekranda Fast Boot özelliğin aktif olup olmadığını kontrol et, eğer Disabled konumdaysa onu Enabled yap. Sonra gene Settings butonuna tıklayıp Exit menüsüne tıklayıp gelen ekranda Save and Reboot yapıp BIOS'tan çıkabilirsin.

Bu yazdıklarım sistemin açılışını hızlandırmak için yapılan ayarlardı.

Sistemin Performansını arttırmak için: (Bu ayarların önceden yapsan bile BIOS güncelleştirdikten sonra BIOS ayarları Fabrika Ayarlarına dönüyor.)
1) BIOS'tan XMP ayarı aktif değilse onu XMP 1 olarak aktif et.

2) BIOS'tan F7 tuşu ile Advanced Moda geç. Geçtikten sonra gene sol taraftaki Settings butonuna tıkla. Gelen seçeneklerde Advanced olacak ona girin. Girdikten sonra PCI Subsystem Settings yazana tıklayın ve gelen ekranda Above 4G ve Smart Access Memory (SAM) olacak. Onlar Disabled ise Enabled yapın. Sonra gene Settings butonuna tıklayıp Exit menüsüne tıklayıp gelen ekranda Save and Reboot yapıp BIOS'tan çıkabilirsin.

3) Windows güç seçeneklerinden bilgisayarı yüksek performans moduna alın.

4) Chipset ve ekran kartı sürücünü güncellemeyi unutma!
Chipset: https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b550 AMD Chipset Drivers yazan.
Ekran kartı: https://www.amd.com/en/support/grap.../amd-radeon-6600-series/amd-radeon-rx-6600-xt 22.11.2 Recommended (WHQL) yazan sürücüyü indir kur.
Not: AMD ekran kartlarında Recommended (WHQL) sürücülerini kurmanı tavsiye ederim, daha stabil oluyorlar.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Neşet AKSAN
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
BIOS güncellemek için:
1) Öncelikle elinde bir tane 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun. Flash belleği FAT32 olarak biçimlendir,
2) Biçimlendirdikten sonra https://www.msi.com/Motherboard/MPG-B550-GAMING-EDGE-WIFI/support buradan 7C91v1B BIOS'unu indir. İndirdikten sonra klasöre çıkart ve içindeki E7C91AMS.1B0 dosyasını flash belleğinin içine at.
3) Flash belleğinin içine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlat ve delete tuşuna durmadan bas, BİOS ekranı gelicek, ekran geldikten sonra sol alt tarafta M-Flash modunu göreceksin ona tıkla. Tıkladıktan sonra sistem M-Flash ekranını açıcak, açtıktan sonra E7C91AMS.1B0 adlı dosyayı seçip BIOS'u güncelleyeceksin.
Not: BIOS güncellemesi sırasında elektriğin kesilmemesi gerek ve güncelleme esnasında kesinlikle flash bellek yerin çıkarılmamalı.
Şöyle bir video çekmiştim belki yardımcı olur:

-Bu işlemden sonra tekrardan BIOS'a gir. F7 tuşu ile Advanced Moda geç, oradan sol taraftaki Settings butonuna tıkla, tıkladıktan sonra ekrana 5 tane menü gelecek. Orada Boot yazana bas ve gelen ekranda Fast Boot özelliğin aktif olup olmadığını kontrol et, eğer Disabled konumdaysa onu Enabled yap. Sonra gene Settings butonuna tıklayıp Exit menüsüne tıklayıp gelen ekranda Save and Reboot yapıp BIOS'tan çıkabilirsin.

Bu yazdıklarımın sistemin açılışını hızlandırmak için yapılan ayarlardı.

Sistemin Performansını arttırmak için: (Bu ayarların önceden yapsan bile BIOS güncelleştirdikten sonra BIOS ayarları Fabrika Ayarlarına dönüyor.)
1) BIOS'tan XMP ayarı aktif değilse onu XMP 1 olarak aktif et.

2) BIOS'tan F7 tuşu ile Advanced Moda geç. Geçtikten sonra gene sol taraftaki Settings butonuna tıkla. Gelen seçeneklerde Advanced olacak ona girin. Girdikten sonra PCI Subsystem Settings yazana tıklayın ve gelen ekranda Above 4G ve Resize Bar olacak. Onlar Disabled ise Enabled yapın. Sonra gene Settings butonuna tıklayıp Exit menüsüne tıklayıp gelen ekranda Save and Reboot yapıp BIOS'tan çıkabilirsin.

3) Windows güç seçeneklerinden bilgisayarı yüksek performans moduna alın.

4) Chipset ve ekran kartı sürücünü güncellemeyi unutma!
Chipset: https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b550 AMD Chipset Drivers yazan.
Ekran kartı: https://www.amd.com/en/support/grap.../amd-radeon-6600-series/amd-radeon-rx-6600-xt 22.11.2 Recommended (WHQL) yazan sürücüyü indir kur.
Not: AMD ekran kartlarında Recommended (WHQL) sürücülerini kurmanı tavsiye ederim, daha stabil oluyorlar.
Akşam eve giderken usb alıp gidip yapmaya çalışacagım çok uzun süren bir sorun degildir umarım

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,261
İsim
Emre Zengin

Kaan ÇABUK

80+ Titanium
En İyi Cevap
1

kendi format atıp denermisin

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
916,812
Üyeler
142,177
Son üye
xBEORN
Top Bottom