Neler Yeni

Laptop için termal macun önerisi

Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
FERAMİZ KILIÇ
Screenshot_1.png

sıcaklıklar böyle laptop 2.5 3 yıllık hiç termal macun değiştirmedim baktım forumlara çoğu pump out yapıyormuş grizzly ve cooller master da yapıyormuş en iyisi onlar diye biliyorum

+ UZUN SÜRE GİDECEK BİR TERMAL MACUN İYİ OLUR YANİ ÇABUK KURUMAYAN 300 TL ÜSTÜ VERMEM

Huseyinatik

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
348
İsim
Hüseyin Atik
Alıntıyı görüntüle

sıcaklıklar böyle laptop 2.5 3 yıllık hiç termal macun değiştirmedim baktım forumlara çoğu pump out yapıyormuş grizzly ve cooller master da yapıyormuş en iyisi onlar diye biliyorum

+ UZUN SÜRE GİDECEK BİR TERMAL MACUN İYİ OLUR YANİ ÇABUK KURUMAYAN 300 TL ÜSTÜ VERMEM
MX4 Veya MX5 Alabilirsin. Ama bilindik yerden ve yorumu çok olan yerden al bi ara çakmalarını satıyorlardı.

YazılımKafa

80+ Silver
Alıntıyı görüntüle

Mx6 al. Hem viskozitesi yüksek hem kaliteli
MX4 Veya MX5 Alabilirsin. Ama bilindik yerden ve yorumu çok olan yerden al bi ara çakmalarını satıyorlardı.
Mx4 pump out yapıyor.

YazılımKafa

80+ Silver
İlk defa sizden duydum o ne oluyor hocam?
Termal macunların vizkozitesi önemli, yani akmaya karşı direnci. Viskozitesi düşük olan macunlar sürüldükten sonra kenarlara akıyor. Bu durumda pump out dediğimiz olayı oluşturuyor. Örneğin laptopa Viskozitesi düşük bir termal macun sürersen o macun bir süre sonra akar ve termal macun diye bir şey kalmaz. Yani sürmenin bir anlamı kalmaz. Mx4 akışkan bir macun bu yüzden özellikle laptoplarda sıkıntı, mx6 ise daha katı. O yüzden özellikle laptoplarda mx6 gibi daha katı ürünler tercih edilmeli

ConquerorXIV

80+ Gold
Alıntıyı görüntüle

mx6 veya tg kryonaut, ryzen controller ile performansı fazlaysa cpu watt sınırlandırması yapabilirsin

Huseyinatik

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
348
İsim
Hüseyin Atik
Termal macunların vizkozitesi önemli, yani akmaya karşı direnci. Viskozitesi düşük olan macunlar sürüldükten sonra kenarlara akıyor. Bu durumda pump out dediğimiz olayı oluşturuyor. Örneğin laptopa Viskozitesi düşük bir termal macun sürersen o macun bir süre sonra akar ve termal macun diye bir şey kalmaz. Yani sürmenin bir anlamı kalmaz. Mx4 akışkan bir macun bu yüzden özellikle laptoplarda sıkıntı, mx6 ise daha katı. O yüzden özellikle laptoplarda mx6 gibi daha katı ürünler tercih edilmeli
Birçok yer laptopta da mx4 öneriyor ama bilemedim. Ben hem laptop hem masaüstünde kullanıyorum ikisinden de memnunum ama laptopta masaüstüne göre 1 tık daha az performans gösterdiği. Dediğiniz şeyle alakası olabilir. Bilgi için teşekkür ederim.

YazılımKafa

80+ Silver
Birçok yer laptopta da mx4 öneriyor ama bilemedim. Ben hem laptop hem masaüstünde kullanıyorum ikisinden de memnunum ama laptopta masaüstüne göre 1 tık daha az performans gösterdiği. Dediğiniz şeyle alakası olabilir. Bilgi için teşekkür ederim.
Daha az performans olarak değil. Dediğim şey şu. Macun kenarlara aktığı için ömrü daha kısa oluyor. Normalde 6 ayda bir değiştirmen gerekiyorsa böyle macunlarda 2 3 ayda değiştirmen gerekiyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
FERAMİZ KILIÇ
Daha az performans olarak değil. Dediğim şey şu. Macun kenarlara aktığı için ömrü daha kısa oluyor. Normalde 6 ayda bir değiştirmen gerekiyorsa böyle macunlarda 2 3 ayda değiştirmen gerekiyor.
ben alıyım 1 2 sene değiştirmiyim diyorum uzun gidecek bir şey arıyorum

chade

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
284
İsim
Yiğit
ben alıyım 1 2 sene değiştirmiyim diyorum uzun gidecek bir şey arıyorum
termal macunlar senede bir değiştirilmeli hocam. zamanla kuruyan şeyler sonuç olarak. bir kez süreyim yıllarca bir şey olmadan kalsın diye bir şey yok.

Huseyinatik

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
348
İsim
Hüseyin Atik
Anladım vizkozitesi düşük olduğu için akma olayı daha fazla oluyor. Bu nedenle de kenarlara akarsa ısıyı işlemciden soğutucuya iyi aktaramayacağı için performans düşüşü de olur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
FERAMİZ KILIÇ
thermal grizzly kronaut alıyorum ozaman pump out hepsinde oluyo forumlara baktım

Top Bottom