Neler Yeni

Laptopumun ramini yükselteceğim bunun hakkında bilgi için buraya yazmak istedim

Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Semih
Lenovo ideapad Gaming 3-15IMH05 Laptopumun ramini yükselteceğim bunun hakkında bilgi için buraya yazmak istedim
en fazla kaç gb yükseltebilirim acaba
bir yerde 3200 başka yerde 2933 diyor hangisi doğru
birde cl21 diyor ama satılan ramler cl22 bu sorun çıkartır mı

Ekler

• Ekran görüntüsü 2023-11-26 223651.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-26 223651.png
    72.8 KB · Hit: 23
  • Ekran görüntüsü 2023-11-25 141732.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-25 141732.png
    26.1 KB · Hit: 20
  • Ekran görüntüsü 2023-11-24 111846.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-24 111846.png
    122.8 KB · Hit: 22
  • Ekran görüntüsü 2023-11-24 104930.png
    Ekran görüntüsü 2023-11-24 104930.png
    101.9 KB · Hit: 26
En İyi Cevap
görmemişim pardon dalgınlıgıma geldi
Görmediğim için üzgünüm, simdi daha iyi yardımcı olabilirim.

Öncelikle lenovanın sitesine gidip laptobunuzu aratıp, seri numaranızı girdikten sonra uyumluluk menüsünde aradıgınız bilgileri rahatlıkla görebileceğinizi umuyorum.
Daha ayrıntılı bilgi için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz

Ekran görüntüsü 2023-11-27 020039.png

Ekran görüntüsü 2023-11-27 015826.png

Laptobunuz Lenovanın testleri sonucu ve kullanıcı kılavuzunda belirttiği üzere max 16 gb ram destekliyor .

Ama! max 16 gb ram kapasitesi lenovanın test ettiği max bellek miktari anlamına gelir. Ve Crucial in testlerine göre max 32gb a kadar çıkabilmekte bunun yanında lenovo...

Arsek

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
819
İsim
mehmet yahya kara
İlgilendiği Kategoriler
ISS önerilerinde, Driver ile ilgili konularda, Donanımsal herhangi bir arızada etiketlerseniz seve seve yardımcı olurum
Discord
.arsek
Dostum görev yöneticisindeki değer suan çalıstığı frekanslar. Biostan 3200 mhz e yükselt, bunun için farklı bir ayar olabilir bana laptobunun model bilgisini verirsen daha iyi yardımcı olabilirim.

CL (gecikme) değerinin farklı olması ramlerin çalışmaması için bir sebep değil, anakartın kendini yüksek cl değerine sahip olan rame göre uyarlar ve ikiside aynı, yüksek cl değerine sahip olan değerde çalısır.

kaynağa ulaşmak için tıklayınız.
Farklı CL değerleri olan RAM'leri birlikte çalıştırmak iyi bir fikir değil. CL değeri ne kadar düşük olursa o kadar iyi ama inan bana CL14 ve CL16 arasındaki performans farkını test programları ile bile zor ölçersin.

Sende CL 16 varmış. Daha uyumlu ve sorunsuz çalışması için CL 16 alman daha mantıklı. Birlikte çalışır mı evet birlikte çalışır. Bu tür değerler değişirse Çifr kanal çalışmaz Ram'ler benim önerim yine cl değeri 16 olan 2400mhz 8gb corsair vengeance al. ,İki Ram bire bir aynı olursa Dual channel olarak çalıştırabilirsin:

Attıgın 3. görselde uyumlu ramler zaten verilmiş ama bu rami önerebilirim.

Aıda64 uygulamasını indirerek kaç gb ram takabileceğini öğrenebilirsin. ( indirmek için tıklayınız. )

Aıda64 uygulaması hakkında bilgi almak ve nasıl kullanman gerektiğini öğrenmek için bu videoyu izleyebilirsin.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Semih
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum görev yöneticisindeki değer suan çalıstığı frekanslar. Biostan 3200 mhz e yükselt, bunun için farklı bir ayar olabilir bana laptobunun model bilgisini verirsen daha iyi yardımcı olabilirim.

CL (gecikme) değerinin farklı olması ramlerin çalışmaması için bir sebep değil, anakartın kendini yüksek cl değerine sahip olan rame göre uyarlar ve ikiside aynı, yüksek cl değerine sahip olan değerde çalısır.

kaynağa ulaşmak için tıklayınız.
Farklı CL değerleri olan RAM'leri birlikte çalıştırmak iyi bir fikir değil. CL değeri ne kadar düşük olursa o kadar iyi ama inan bana CL14 ve CL16 arasındaki performans farkını test programları ile bile zor ölçersin.

Sende CL 16 varmış. Daha uyumlu ve sorunsuz çalışması için CL 16 alman daha mantıklı. Birlikte çalışır mı evet birlikte çalışır. Bu tür değerler değişirse Çifr kanal çalışmaz Ram'ler benim önerim yine cl değeri 16 olan 2400mhz 8gb corsair vengeance al. ,İki Ram bire bir aynı olursa Dual channel olarak çalıştırabilirsin:

Attıgın 3. görselde uyumlu ramler zaten verilmiş ama bu rami önerebilirim.

Aıda64 uygulamasını indirerek kaç gb ram takabileceğini öğrenebilirsin. ( indirmek için tıklayınız. )

Aıda64 uygulaması hakkında bilgi almak ve nasıl kullanman gerektiğini öğrenmek için bu videoyu izleyebilirsin.
cidden çok teşekkür ederim yarın uygulamayı indirip bakacağım rame
biostan nasıl yükseltebilirim ona da bakayım
birde model bilgisi derken neyi kast etmiştiniz en başa yazmıştım onun dışında bir şey mi

Arsek

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
819
İsim
mehmet yahya kara
İlgilendiği Kategoriler
ISS önerilerinde, Driver ile ilgili konularda, Donanımsal herhangi bir arızada etiketlerseniz seve seve yardımcı olurum
Discord
.arsek
cidden çok teşekkür ederim yarın uygulamayı indirip bakacağım rame
biostan nasıl yükseltebilirim ona da bakayım
birde model bilgisi derken neyi kast etmiştiniz en başa yazmıştım onun dışında bir şey mi

Arsek

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
819
İsim
mehmet yahya kara
İlgilendiği Kategoriler
Discord
.arsek

Öncelikle lenovanın sitesine gidip laptobunuzu aratıp, seri numaranızı girdikten sonra uyumluluk menüsünde aradıgınız bilgileri rahatlıkla görebileceğinizi umuyorum.

Ekran görüntüsü 2023-11-27 020039.png

Ekran görüntüsü 2023-11-27 015826.png

Laptobunuz Lenovanın testleri sonucu ve kullanıcı kılavuzunda belirttiği üzere max 16 gb ram destekliyor .

Ama! max 16 gb ram kapasitesi lenovanın test ettiği max bellek miktari anlamına gelir. Ve Crucial in testlerine göre max 32gb a kadar çıkabilmekte bunun yanında lenovo formunun adminin de verdiği bilgiler ve son olarak lenovo formunda kullanıcının 32gb ram alıp kullandığına göre bilgisayarın 32 gb rame kadar çıkabileceğini söyliyebilirim. ( kullanıcı 32gb rame çıkmış fakat 2667 mhz çalıştığını farketmiş ve biosta gelişmiş ayarlarada erişemediğini söylemiş, bu durumda ram frekanslarınızı arttırmanın pek bir yolu yok gibi gözüküyor anakrtınız en fazla 2933 mhz destekliyor ama 3200 mhz ram almanızda bir sıkıntı yoktur. kullanabilirsiniz)

lenovo forum konusmaları için tılayınız.
Cricual test sonucu için tıklayınız.

Son olara laptobunuzu 32 gb ram e kadar yükseltebileceğinizi öngörebiliriz. Kesin sonuç almak isterseniz 16 gb a kadar yükselteminizi tavsiye ederim.

Ramin nasıl takılacağı ile ilgili bilgi sahibi olmak için bu videoyu izleyebilrisiniz.

Özetle;
Max ram kapasitesiTavsite edilen (2x8) 16 / max (2x16) 32
Bellek türüSO-DIMM / 260 pin
Cl değeri21, 22 çok değişen bir şey yok. istediğinizi tercih edebilrisiniz.
voltaj değeri1.2v
ECC ( Hata düzeltme )Hayır (NON ECC)

Aklınıza takılan herhangi bir şey olursa veya Bios ayarları için bir sorunuz olursa forumda yeni konu açıp " @Arsek " beni etiketlerseniz seve seve yardımcı olurum.

cevabım sorununuzu çözmüş ise " rapor et - en iyi cevap " şeklinde raporlarsanız sevinirim

İyi forumlar, akşamlar dilerim.

En İyi Cevap
Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Semih
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Ama! max 16 gb ram kapasitesi lenovanın test ettiği max bellek miktari anlamına gelir. Ve Crucial in testlerine göre max 32gb a kadar çıkabilmekte bunun yanında lenovo formunun adminin de verdiği bilgiler ve son olarak lenovo formunda kullanıcının 32gb ram alıp kullandığına göre bilgisayarın 32 gb rame kadar çıkabileceğini söyliyebilirim. ( kullanıcı 32gb rame çıkmış fakat 2667 mhz çalıştığını farketmiş ve biosta gelişmiş ayarlarada erişemediğini söylemiş, bu durumda ram frekanslarınızı arttırmanın pek bir yolu yok gibi gözüküyor anakrtınız en fazla 2933 mhz destekliyor ama 3200 mhz ram almanızda bir sıkıntı yoktur. kullanabilirsiniz)

lenovo forum konusmaları için tılayınız.
Cricual test sonucu için tıklayınız.

Son olara laptobunuzu 32 gb ram e kadar yükseltebileceğinizi öngörebiliriz. Kesin sonuç almak isterseniz 16 gb a kadar yükselteminizi tavsiye ederim.

Ramin nasıl takılacağı ile ilgili bilgi sahibi olmak için bu videoyu izleyebilrisiniz.

Özetle;
Max ram kapasitesiTavsite edilen (2x8) 16 / max (2x16) 32
Bellek türüSO-DIMM / 260 pin
Cl değeri21, 22 çok değişen bir şey yok. istediğinizi tercih edebilrisiniz.
voltaj değeri1.2v
ECC ( Hata düzeltme )Hayır (NON ECC)

Aklınıza takılan herhangi bir şey olursa veya Bios ayarları için bir sorunuz olursa forumda yeni konu açıp " @Arsek " beni etiketlerseniz seve seve yardımcı olurum.

cevabım sorununuzu çözmüş ise " rapor et - en iyi cevap " şeklinde raporlarsanız sevinirim

İyi forumlar, akşamlar dilerim.
cidden çok teşekkür ederim bütün sorularımı cevapladınız. rapor et kısmından da rapor ettim sağ olasınız iyi akşamlar dilerim

Arsek

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
819
İsim
mehmet yahya kara
İlgilendiği Kategoriler
Discord
.arsek
Top Bottom