Neler Yeni

Limitleri kaldırmanın bir yolu varmıdır ?

Blaskal

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Eyüp Can Uyanık
İyi günler "Donanım Arşivi Forum" üyeleri :)

Elimde Monster ABRA A5 V12.1 isim ve modelli bir laptopum var. Laptop da 2 tür sorunla karşılaşıyorum.

1- "Intel Core i5-7300HQ 2.50GHz Turbo Boost ile 3.50GHz" Laptop da bu işlemci var. İşlemci de bir video renderi alırken, oyun oynarken veya herhangi bir 3D uygulama kullanırken temel frekansta takılıp kalıyor.
Fotoğraf ile de gösteriyorum;
performans.jpg

*Oyun SSD'de kuruludur.

2- "nVidia GeForce GTX 1050 4GB" Laptop da bir bu ekran kartı var. Ekran kartında şöyle bir sorun mevcut. Msi Afterburner yazılımından limitlerine baktığımda "Voltage Limit" uyarısı görüyorum.

Yukarıda bahsetmiş olduğum sorunlar için yardımcı olursanız sevinirim. @Abdullah Hacıgül konuya bakabilirse ayrıca memnun olurum.

Cihaz özellikleri şunlardır;
  1. CPU: Intel Core i5-7300HQ 2.50GHz Turbo Boost ile 3.50GHz
  2. GPU: nVidia GeForce GTX1050 4GB
  3. RAM: A-Data 8 GB 2400MHz CL 17 RAM
  4. SSD: Samsung 500GB 860 EVO M.2 SATA
  5. HDD: Seagate Barracuda Pro 1TB 7200rpm

*Donanım sürücüleri, cihaz üreticisinin sağlamış olduğu (OEM) sürücülerdir. Üzerine ise "Windows Update" ile güncelleştirilmiştir. Bahsettiğim sorunlar sürücü kaynaklı değildir.

Son düzenleme:

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,420
İsim
Güray
Bahsettiğin şey tabi sürücü kaynaklı değil. Monster'ın bazı laptoplarında "monster ısınıyor" algısını kırmak için olsa gerek işlemci frekansları 70-75 dereceye çıktığı anda acayip şekilde kısılıyor. Böylece 90+ derece olacak olan işlemci 70 derece oluyor. Bunun için bir uygulama vardı, bios ayarlarını devre dışı bırakıp kullanıcının isterse turbo boostu sürekli açabildiği ama şuan hatırlayamadım, bilgisayara geçince yazacağım.

Blaskal

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Eyüp Can Uyanık
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
*Bahsettiğim şeyler tabii ki de sürücü kaynaklı değil. Konuya gelip direk "Sürücü Kaynaklı" diyenlere direk cevap vermek için eklediğim bir ibare.

BIOS ayarlarında maalesef ki CPU ile alaklı hiçbir ayar mevcut değil. O yüzden Turbo Boost'u kapatmak gibi bir şey söz konusu değil. "Turbo Boost'u sürekli açabildiği" program ile kastettiğiniz ThrottleStop gibi 3.parti yazılımlar ise kusura bakmayın, o tarz yazılımlar kullanmak istemiyorum.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
946,175
Üyeler
148,989
Son üye
perseuzzrs
Top Bottom