Neler Yeni

Linux Serisi #2: Özgür Yazılım Nedir? Neden Önemlidir? | RMS

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Günümüzde iki ihtimal vardır. Ya kullanıcı programı kontrol ediyordur ya da program kullanıcıyı kontrol ediyordur. İlk yazdığım özgür yazılım oluyor. Kullanıcıların özgür sayılabilmeleri için belli şeylerin sağlanması gerekiyor. Bunlar sağlanırsa eğer ancak kullanıcı özgür olabillir. Fakat bu özgürlüklerden biri bile olmazsa özgürlükten bahsedemeyiz ve bu sebeple kullanıcı programı kontrol edemez. Program kullanıcıyı kontrol eder. Tabi bu programları kontrol eden sahipleri vardır. Yani kullanıcıların yani sizin yani bizim sahiplerimiz vardır. Örneğin Microsoftİ Windows. Bundan ötürü kullanıcılar üzerinde güç hakimiyeti kurabilirler. Verileri istediğiyle paylaşmak gibi. Özgür olmayan yazılım bu yüzden kötüdür.

Eğer bilgisayarları kendinizin kontrol etmeye hakkınız olduğunu düşünüyorsanız özgür yazılıma geçmeniz gerekiyor. Bilgisayarlarınız sadece birine bağlı kalmak zorunda değil. Sizin sahibinizin olması zorunluluk değil. Bir programın içini görmeyi hak ediyoruz. Onu istediğimiz gibi şekillendirmeyi hak ediyoruz. Özgür yazılım bunu savunur.

Okullarda, kurumlarda her yerde özgür yazılım kullanılmasını teşvik etmemiz gerekiyor. Çünkü okulda bile özgür olmayan yazılım olursa bu çocuğa sigara bağımlılığı öğretmek gibi bir bağımlılık öğretmektir. Çocuğu bir firmaya, markaya, sahibe bağımlı olması öğretiliyor. Özgür yazılımın düşmanı bu sahiplerdir ve özgür yazılımın dağılmasını istemezler.
Özgür yazılım bu kadar mühim bir meseledir. Ben bunu bir türlü anlayamamıştım. Ama artık kavrayabiliyorum.

Özgür yazılım felsefesini kaynağından öğrenmek için:

Son düzenleme:
Top Bottom