Neler Yeni

Lise de elektrik, üniversite de Türk Dili ve Edebiyatı okumak ne kadar mantıklı

SaruHan35

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Sergen
Meslek lisesinden mezun oldum bölüm elektrik elektronik. 10 ay staj yaptım ve bu yaz 2 ay da fabrika da çalışacam ama şimdi anladım ki bana göre değil. Yks de kötü geçti 2 yıl elektrik okuyabilirim ama mühendislik için 4 yıllık kazanamam. 4 yıl Türk Dili ve Edebiyatı okuyup lise veya ortaokul da öğretmen olmak ne kadar mantıklı ? Üniversite seçimimi elektrik dışında yaparsam bazı ek puanlar işlemiyor sınav normalden 21 puan daha düşük olacak.

xTURANN

80+ Silver
Bana göre mantıksız. 2 Ay fabrikada çalış, parası tatlı gelirse devam et. Yaptığın işe göre tatlı gelmezse bırak.
Elektrik elektronikçisin bak, az da olsa anlıyorsun. Gir sanayiye, al paranı rahatına bak.

Öğretmenlerin aylık maaşını sanayide çıkartabilirsin. Hatta belki de daha fazlasını.

SaruHan35

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Sergen
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bana göre mantıksız. 2 Ay fabrikada çalış, parası tatlı gelirse devam et. Yaptığın işe göre tatlı gelmezse bırak.
Elektrik elektronikçisin bak, az da olsa anlıyorsun. Gir sanayiye, al paranı rahatına bak.

Öğretmenlerin aylık maaşını sanayide çıkartabilirsin. Hatta belki de daha fazlasını.
Usta ben pano içi montaj yapabiliyorum(çizimleri bakarak pano içindeki sigorta,kaçak,akım,güç kaynağı vb. Kablo bağlantıları) okulda onu gördüm staj da şans eseri öyle bir yerde çalıştım. Fabrikaya geçince işler değişti benim bildiğim bisey yok her elektrik işini yapıyorlar ve ben çok cahil kalıyorum elektrik işi yapacaksam staj yerindeki gibi yaparım ancak. Diğer türlü zor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca asgari ücret alıyorum hatta ayda 1100 TL yol parası cebimden çıkıyor.

Montofteam

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
685
İsim
Eren
Usta ben pano içi montaj yapabiliyorum(çizimleri bakarak pano içindeki sigorta,kaçak,akım,güç kaynağı vb. Kablo bağlantıları) okulda onu gördüm staj da şans eseri öyle bir yerde çalıştım. Fabrikaya geçince işler değişti benim bildiğim bisey yok her elektrik işini yapıyorlar ve ben çok cahil kalıyorum elektrik işi yapacaksam staj yerindeki gibi yaparım ancak. Diğer türlü zor.

Yaşın her türlü 20 den küçük o yüzden kendini o alanda geliştirmen daha mantıklı tabi hem üniversite hayatı hem öğretmenlik gözüne güzel ve rahat gözüküyordur ama emin ol 4 yıl universiteden çıktıktan sonra zaten gelen yeni düzenlemeyle atanma şanşında atandıktan sonra alacağın parada seni mutlu etmeyecek. 4 yıllık okuyabilseymişsin iyi olurmuş ama 2 yıllık hakkında bilgim yok. Üni için vaktin olması lazım bence 1 2 ay çalışmayı öğrenmeyi dene olmazsa unilere bakarsın.

xTURANN

80+ Silver

Pano içi montaj falan yapabiliyormuşsun bak, ne güzel. Kendini tecrübesiz, deneyimsizlerden bir tık ileriye taşımışsın. Sana tavsiyem o fabrikadan çıkmadan önce sanayide falan bi elektrik işi ara. Mutlaka bulursun. Sonra da yürür gidersin. Çoğu inşaatın önünde, "bu inşaatta elektrik işinde çalışacak eleman aranıyor" gibisinden şeyler yazar. Öyle denk gelirsen numarayı direkt ara. Mutlaka çok iyi paralara iş bulursun.

SaruHan35

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Sergen
Pano içi montaj falan yapabiliyormuşsun bak, ne güzel. Kendini tecrübesiz, deneyimsizlerden bir tık ileriye taşımışsın. Sana tavsiyem o fabrikadan çıkmadan önce sanayide falan bi elektrik işi ara. Mutlaka bulursun. Sonra da yürür gidersin. Çoğu inşaatın önünde, "bu inşaatta elektrik işinde çalışacak eleman aranıyor" gibisinden şeyler yazar. Öyle denk gelirsen numarayı direkt ara. Mutlaka çok iyi paralara iş bulursun.
Eyw usta şu yks puanları belli olsun belki puanım yeter de elektrik elektronik mühendisliği okurum olmazsa da yapacak bisey yok 2 yıllık elektrik okurum meslek yüksekolunda

xTURANN

80+ Silver
Eyw usta şu yks puanları belli olsun belki puanım yeter de elektrik elektronik mühendisliği okurum olmazsa da yapacak bisey yok 2 yıllık elektrik okurum meslek yüksekolunda
Şuan meslek yüksekokulunda makine okuyorum. Mekatronik çıkışlıyım. Sana tavsiyem okuma.
Lise mezunu ile 2 yıllık mezun neredeyse aynı parayı alıyor. Max 1 - 2k fazladır.
2 Yılını üniversiteye harcayacağına ( lise gibi imkanlar çok zor bulursun ! full teorik gider dersler ) gir bi işe emin ol yükselirsin, daha fazla para kazanırsın.

SaruHan35

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Sergen
Şuan meslek yüksekokulunda makine okuyorum. Mekatronik çıkışlıyım. Sana tavsiyem okuma.
Lise mezunu ile 2 yıllık mezun neredeyse aynı parayı alıyor. Max 1 - 2k fazladır.
2 Yılını üniversiteye harcayacağına ( lise gibi imkanlar çok zor bulursun ! full teorik gider dersler ) gir bi işe emin ol yükselirsin, daha fazla para kazanırsın.
Çok kişi öyle söyledi açıktan oku üniversiteyi diyorlar. Bilemedim ne yapacağımı

Top Bottom