Neler Yeni

M2 Slotum Dolu. M2 SSD Dönüştürücü İle Nasıl Kullanırım? Anakartım Uyumlu mu?

Kerem Hot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
298
İsim
Kerem Hot
Merhaba.
Yeni aldığım sistemin Anakartı; ASUS PRIME H610M-K
2 adet M.2 SSD mevcut elimde. Anakartımda 1 adet M.2 slot yuvası var. Dönüştürücü ile ikinci M.2 SSD'mi kullanılabileceğini öğrendim.

Bu anakartım uyumlu mu? Elimde 2000mb okuma/1600mb yazma değeri olan sıfır M.2 SSD var.
Uyumlu ise ne kadar bir okuma ve yazma değeri alırım?
Uyumlu ise nasıl bir çevirici önerirsiniz?

Ve bu işlemi yapmak zor mu kendim evde yapabilir miyim?

Arelchovv

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Arda
Pek emin değilim dönüştürücüler 1-2 k arasında onun yerine iyi bir sata samsung al m2 de elinde dursun ne olur ne olmaz

Kerem Hot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
298
İsim
Kerem Hot
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Pek emin değilim dönüştürücüler 1-2 k arasında onun yerine iyi bir sata samsung al m2 de elinde dursun ne olur ne olmaz
İnternetten baktığımda fiyatları dediğiniz gibi değil :) 50-200TL arasında. Siz beni yanlış anlamış olmayasınız?

Miragess

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
284
İsim
Onur Tk
dostum abartma o kadar değiller yahu yeni ssd mi alıyorsun sen

Kerem Hot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
298
İsim
Kerem Hot
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Miragess

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
284
İsim
Onur Tk

cdrcdpnd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
65
İsim
ZS
pcie 3.0x1 yuvaya genişletme yapabilirsin fakat pcie 3.0x1 yuvası max 985mb/s hızla çalışıyor, bir daha çeviriciyle uğraşmadan elindeki m2 ssd yi satıp sata ssd alarak daha fazla verim alırsın bence.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,958
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
3.0 X4 yuvası olsa hız kaybın olmuyor. Fakat X1 yuvasında kayıp var.

Miragess

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
284
İsim
Onur Tk
pcie 3.0x1 yuvaya genişletme yapabilirsin fakat pcie 3.0x1 yuvası max 985mb/s hızla çalışıyor, bir daha çeviriciyle uğraşmadan elindeki m2 ssd yi satıp sata ssd alarak daha fazla verim alırsın bence.
x1 yuvası sata ssd den daha hızlı data transferi yapıyor nasıl satadan fazla verim alsın ki

Kerem Hot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
298
İsim
Kerem Hot
kasaya daha sabit tutunuyor farkı bu ekran kartı slotundan sabitliyorsun zaten senin bilgin var anlatmaya gerek yok benim attığım da ısınma durumlarında sarkma yapabilir seninki uzun vadede daha sağlıklı olur diye düşünüyorum
Aslında bir bilgim yoktu. Sadece youtube'dan bir kaç video izleyerek ufak tefek bilgiler edindim ama tam olarak aydınlandığım söylenemez :)
Şimdi benim anakartımda hangi yuvaya takacağım ve senin göndermiş olduğun aparat ile benim göndermiş olduğum aparattan hangisini kullanabilirim. Eğer ikisini de kullanabiliyorsam benim alacağım daha mı mantıklı? Bir de PCIe 3.0 ve 2.0 da okuma ve yazma değerleri farkı oluyormuş? Benim kartım hangisini destekliyor? Ve okuma yazma hızlarımda hangi değerleri alırım?
Mesaj otomatik birleştirildi:

3.0 X4 yuvası olsa hız kaybın olmuyor. Fakat X1 yuvasında kayıp var.
Peki bir videoda gördüm orada şöyle bir şeyden bahsediyor. Bu söylediğiniz yuvayı ekran kartı da kullanıyormuş sanırım. Onun değerlerinde düşme oluyor demişti. Ne kadar doğru? Tam anlatamamışta olabilirim şu an.

Aynı düşüncedeydim fakat sata SSD ler 550mb okuma ve yazma değerleriyle sınırlıymış. Oysa M.2 SSD 1GB'a kadar okuma ve yazma değerine sahip olabiliyormuş bu şekilde. Aynı paraya neden satıp sata SSD alayım ve kasamda ekstradan hem kablo hem öyle bir yer kaplayayım...

cdrcdpnd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
65
İsim
ZS
x1 yuvası sata ssd den daha hızlı data transferi yapıyor nasıl satadan fazla verim alsın ki
piyasadaki dönüştürücüler genelde çok kaliteli malzemeden yapılmıyor bu sebeple illaki hızda kayıplar olacak ve uzun kullanımda stabilite vs gibi başka sorunlarla uğraşması gerekebilir.

Miragess

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
284
İsim
Onur Tk
Aslında bir bilgim yoktu. Sadece youtube'dan bir kaç video izleyerek ufak tefek bilgiler edindim ama tam olarak aydınlandığım söylenemez :)
Şimdi benim anakartımda hangi yuvaya takacağım ve senin göndermiş olduğun aparat ile benim göndermiş olduğum aparattan hangisini kullanabilirim. Eğer ikisini de kullanabiliyorsam benim alacağım daha mı mantıklı? Bir de PCIe 3.0 ve 2.0 da okuma ve yazma değerleri farkı oluyormuş? Benim kartım hangisini destekliyor? Ve okuma yazma hızlarımda hangi değerleri alırım?

şu yuvaya takıyorsun, evet seninkisi daha mantıklı bence!! ikisini de destekliyor, hız olarak max 1gb/Sn alabilirsin ama sata ssdlerden 2 kat daha hızlı bu halde bile

Ekler

• hfh.PNG
    hfh.PNG
    295 KB · Hit: 33
Top Bottom