Neler Yeni

Rehber M2 ssd'ler nedir ve m2 ssd önerileri

Öncelikle M.2 SSD nedir onu tanıyalım:

M.2 NVMe SSD, bir tip bilgisayar sabit sürücüsüdür ve M.2 bellek çıkışı kullanılarak tasarlanmıştır. NVMe (Non-Volatile Memory Express) sabit sürücüler ve diğer depolama cihazları için tasarlanmıştır. Ayrıca, NVMe daha hızlı veri transfer hızları sağlamak için PCI Express (PCIe) yolunu kullanır.

PCIe, bir bilgisayar anakartı üzerinde yer alan bir veri transfer yoludur ve birçok farklı cihazı (örneğin, ekran kartları, ses kartları ve depolama cihazları) bir bilgisayara bağlamaya yardımcı olur. PCIe 4.0, en son ve en hızlı PCIe sürümüdür ve daha yüksek veri transfer hızları sağlar.

1672692114006.png

M.2 NVMe SSD'ler, daha hızlı veri okuma ve yazma hızlarına sahip olması nedeniyle diğer sabit sürücülerden daha performanslıdır. Bu nedenle, M.2 NVMe SSD'ler genellikle yüksek performanslı bilgisayarlar için tercih edilir.

M.2 SSD Alırken nelere dikkat etmeliyiz:

1)M.2 slot uyumluluğu:

1672692102097.png

Öncelikle, M.2 SSD'nizin Anakartınızdaki bulunan M.2 slotu ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. M.2 slotları, genişliklerine göre farklılık gösterir ve bu nedenle M.2 SSD'nizin genişliği ile M.2 slotunuzun genişliği uyumlu olmalıdır.

2)Veri transfer hızı:

M.2 SSDler, SATA ve PCI-Express bağlantısına göre değişen veri transfer hızlarına sahip olabilirler. SATA bağlantısı olan M.2 SSDler, daha yavaş veri transfer hızlarına sahip olabilirken, PCI-Express bağlantısı olan M.2 SSDler daha hızlı veri transfer hızlarına sahip olabilir. Örneğin:

Bir M.2 PCI-Express 4.0 SSD de okuma yazma hızı:
m.2ssd veri okuma hızı.png

Bir 2.5” SATA 3.0 SSD de okuma yazma hızı:

sata ssd okuma hızı.png

Artık burada seçim size kalmıştır. Bütçenize göre en iyi okuma-yazma hızını veren SSD yi seçin derim.

3)Kapasite:

M.2 SSD ler, farklı kapasitelerde mevcuttur. İhtiyaç duyduğunuz depolama kapasitesine göre bir seçim yapılmalıdır. Daha fazla depolama kapasitesi isteyen kullanıcılar ise 1TB lik M.2 SSDleri tercih edilebilirler.

4)Fiyat:

M.2 SSDlerin fiyatları, yukarıda belirttiğim gibi kapasite, veri transfer hızı ve diğer özelliklerine göre değişir. Önceliklerinize göre bir fiyat aralığı belirleyip M.2 SSD seçmeniz sizin için ideal olacaktır.

5)Marka:

Genellikle Popüler markaların M.2 SSDleri genellikle daha güvenilir ve kalitelidir. Ancak, daha az bilinen markaların da iyi performans gösterebilen M.2 SSDleri piyasada bulunabilir. Bu nedenle, marka seçiminde dikkatli araştırma yapmanızı öneririm.

Ve gelelim benim önerebileceğim SSD lere:

1)Kingston 1TB KC3000 M.2 PCI-Express 4.0 SSD:
Okuma yazma hızı olarak 7000 MB/s- 6000 MB/s değerlere sahip. Bu SSD nin yazma hızı Samsung 1TB 980 PRO M.2 PCI-Express 4.0 SSD den biraz daha fazla. Ve fiyat olarak Samsung 1TB 980 PRO M.2 PCI-Express 4.0 SSD den daha ucuz. Alınabilecek SSD ler listesinde benim için 1. Sırada.

1672692024019.png

2) Samsung 1 TB 980 PRO M.2 PCI-Express 4.0 SSD:

Okuma- yazma hızı olarak 7000 MB/s- 5100 MB/s değerlere sahip üst sınıf SSD dir. Ayrıca oyun, veri analizi gibi görevler için bizlere yüksek performans sunuyor.

1672691902376.png

3) MLD 500GB M300 M.2 PCI-Express 3.0 SSD:

Bütçe dostu olan bir SSD. Kalitesi tartışılır. Rehberi hazırlarken karşıma çıktı koyayım dedim. 670 Tl lik bir SSD den fazla bir beklenti içinde olmamamız gerek zaten. Ama okuma yazma hızına baktığımda 3300 MB/s- 3100 MB/s gibi bir değere sahip Listede 3. Sıraya koydum çünkü PNY CS2130 dan daha iyi gözüküyor (tabii test etmek lazım net bir şey diyemem.)

1672691847003.png

4) PNY 1 TB CS2130 M.2 PCI-Express 3.0 SSD:

Okuma-yazma hızı 3500 MB/s- 1800 MB/s değerlere sahip. Depolama olarak kullanılacaksa alınabilir ama işletim sistemi için önermem.
1672691832996.png

Okuyan ve reaksiyon atan herkese şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,515
İsim
Emre Zengin
Öncelikle M.2 SSD nedir onu tanıyalım:

M.2 NVMe SSD, bir tip bilgisayar sabit sürücüsüdür ve M.2 bellek çıkışı kullanılarak tasarlanmıştır. NVMe (Non-Volatile Memory Express) sabit sürücüler ve diğer depolama cihazları için tasarlanmıştır. Ayrıca, NVMe daha hızlı veri transfer hızları sağlamak için PCI Express (PCIe) yolunu kullanır.

PCIe, bir bilgisayar anakartı üzerinde yer alan bir veri transfer yoludur ve birçok farklı cihazı (örneğin, ekran kartları, ses kartları ve depolama cihazları) bir bilgisayara bağlamaya yardımcı olur. PCIe 4.0, en son ve en hızlı PCIe sürümüdür ve daha yüksek veri transfer hızları sağlar.

Alıntıyı görüntüle

M.2 NVMe SSD'ler, daha hızlı veri okuma ve yazma hızlarına sahip olması nedeniyle diğer sabit sürücülerden daha performanslıdır. Bu nedenle, M.2 NVMe SSD'ler genellikle yüksek performanslı bilgisayarlar için tercih edilir.

M.2 SSD Alırken nelere dikkat etmeliyiz:

1)M.2 slot uyumluluğu:

Alıntıyı görüntüle

Öncelikle, M.2 SSD'nizin Anakartınızdaki bulunan M.2 slotu ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir. M.2 slotları, genişliklerine göre farklılık gösterir ve bu nedenle M.2 SSD'nizin genişliği ile M.2 slotunuzun genişliği uyumlu olmalıdır.

2)Veri transfer hızı:

M.2 SSDler, SATA ve PCI-Express bağlantısına göre değişen veri transfer hızlarına sahip olabilirler. SATA bağlantısı olan M.2 SSDler, daha yavaş veri transfer hızlarına sahip olabilirken, PCI-Express bağlantısı olan M.2 SSDler daha hızlı veri transfer hızlarına sahip olabilir. Örneğin:

Bir M.2 PCI-Express 4.0 SSD de okuma yazma hızı:
Alıntıyı görüntüle

Bir 2.5” SATA 3.0 SSD de okuma yazma hızı:

Alıntıyı görüntüle
Artık burada seçim size kalmıştır. Bütçenize göre en iyi okuma-yazma hızını veren SSD yi seçin derim.

3)Kapasite:

M.2 SSD ler, farklı kapasitelerde mevcuttur. İhtiyaç duyduğunuz depolama kapasitesine göre bir seçim yapılmalıdır. Daha fazla depolama kapasitesi isteyen kullanıcılar ise 1TB lik M.2 SSDleri tercih edilebilirler.

4)Fiyat:

M.2 SSDlerin fiyatları, yukarıda belirttiğim gibi kapasite, veri transfer hızı ve diğer özelliklerine göre değişir. Önceliklerinize göre bir fiyat aralığı belirleyip M.2 SSD seçmeniz sizin için ideal olacaktır.

5)Marka:

Genellikle Popüler markaların M.2 SSDleri genellikle daha güvenilir ve kalitelidir. Ancak, daha az bilinen markaların da iyi performans gösterebilen M.2 SSDleri piyasada bulunabilir. Bu nedenle, marka seçiminde dikkatli araştırma yapmanızı öneririm.

Ve gelelim benim önerebileceğim SSD lere:

1)Kingston 1TB KC3000 M.2 PCI-Express 4.0 SSD:
Okuma yazma hızı olarak 7000 MB/s- 6000 MB/s değerlere sahip. Bu SSD nin yazma hızı Samsung 1TB 980 PRO M.2 PCI-Express 4.0 SSD den biraz daha fazla. Ve fiyat olarak Samsung 1TB 980 PRO M.2 PCI-Express 4.0 SSD den daha ucuz. Alınabilecek SSD ler listesinde benim için 1. Sırada.

Alıntıyı görüntüle

2) Samsung 1 TB 980 PRO M.2 PCI-Express 4.0 SSD:

Okuma- yazma hızı olarak 7000 MB/s- 5100 MB/s değerlere sahip üst sınıf SSD dir. Ayrıca oyun, veri analizi gibi görevler için bizlere yüksek performans sunuyor.

Alıntıyı görüntüle

3) MLD 500GB M300 M.2 PCI-Express 3.0 SSD:

Bütçe dostu olan bir SSD. Kalitesi tartışılır. Rehberi hazırlarken karşıma çıktı koyayım dedim. 670 TL lik bir SSD den fazla bir beklenti içinde olmamamız gerek zaten. Ama okuma yazma hızına baktığımda 3300 MB/s- 3100 MB/s gibi bir değere sahip Listede 3. Sıraya koydum çünkü PNY CS2130 dan daha iyi gözüküyor (tabii test etmek lazım net bir şey diyemem.)

Alıntıyı görüntüle

4) PNY 1 TB CS2130 M.2 PCI-Express 3.0 SSD:

Okuma-yazma hızı 3500 MB/s- 1800 MB/s değerlere sahip. Depolama olarak kullanılacaksa alınabilir ama işletim sistemi için önermem.
Alıntıyı görüntüle

Okuyan ve reaksiyon atan herkese şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.
Elinize sağlık hocam bu aralar MLD M2 SSD epey fazla öneriliyor.

Fatih Sultan Terim

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,245
İsim
Oozdmrsm
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Elinize sağlık hocam bu aralar MLD M2 SSD epey fazla öneriliyor.
dediğim gibi bu ssd hakkında fazla bilgim yok bene okuma yazma hızından yola çıkarak koydum listeye

montenegro98

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
443
İsim
burak karadağ
faydalı teşekkürler
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam sizce pci 3.0 da oyun ağırlıklı pc de samsung 970 evo modelimi samsung 980 modelinimi önerirsiniz? 970 evo dramli 980 dramsiz

Fatih Sultan Terim

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,245
İsim
Oozdmrsm
MLD önerilecek bir ssd değil ihtiyaç halinde ve tek sanş oysa alınabilecek bir ssd. Okuma yazma değerleri düşük çıkıyor.
Kalitesi tartışılır. Rehberi hazırlarken karşıma çıktı koyayım dedim. 670 TL lik bir SSD den fazla bir beklenti içinde olmamamız gerek zaten. Ama okuma yazma hızına baktığımda 3300 MB/s- 3100 MB/s gibi bir değere sahip Listede 3. Sıraya koydum çünkü PNY CS2130 dan daha iyi gözüküyor (tabii test etmek lazım net bir şey diyemem.)
burada zaten test etmeden bilemeyeceğimi söyledim. yorumun için teşekkürler.

Fatih Sultan Terim

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,245
İsim
Oozdmrsm
MLD E13T kontrolcü var, 2130'un tek kötü yanı QLC olması.
Dram ve diğer donanımlarda 2130 daha iyi, ayrıca MLD öyle güven vermiyor.

Top Bottom