Neler Yeni

MASA İÇİN RGB LED AYDINLATMA ÖNERİSİ

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Umut Ekin Güneş
Bütçe
200
İLK DEFA MASAÜSTÜ SİSTEM TOPLUYORUM MASAM GENİŞ VE LED TAKMAYA MÜSAİT ŞERİT RGB KALİTELİ Bİ LED ÖNERİR MİSİNİZ

HCG56

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Harun Can
Cata marka rgb ledleri öneririm bende kullanmaktayım bendeki dış mekan rgb led olarak geçiyor ledin üstünde slikon var sıvı temasına karşı önlüyor cata kaliteli bir markadır
Ledleri çalıştırmak için
1 adet trafoya 12v 5amper veya 12v 10 amper
Lediniz kaç metre ise ona göre seçmen lazım trafoyu

1 adet rgb led kontrol cihazına

1 adet de normal fişli kabloya ihtiyacınız olacak
3×1.5 ttr kablo yeterli olacaktır

Bendeki led bu
Tavsiye ederim
Rgb ledi elektrikçilerde metre olarak veya 5mt top halinde satın alabilirsiniz kesmek isterseniz üzerinde makas veya çizgi ile gösterilmiş yerler mevcuttur sorunuz olursa yazın cevaplayayım

Ekler

• Screenshot_20231201-023736_Samsung Notes.jpg
    Screenshot_20231201-023736_Samsung Notes.jpg
    119.2 KB · Hit: 60

Kuajsu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Volkan Korkmaz
Cata marka rgb ledleri öneririm bende kullanmaktayım bendeki dış mekan rgb led olarak geçiyor ledin üstünde slikon var sıvı temasına karşı önlüyor cata kaliteli bir markadır
Ledleri çalıştırmak için
1 adet trafoya 12v 5amper veya 12v 10 amper
Lediniz kaç metre ise ona göre seçmen lazım trafoyu

1 adet rgb led kontrol cihazına

1 adet de normal fişli kabloya ihtiyacınız olacak
3×1.5 ttr kablo yeterli olacaktır

Bendeki led bu
Tavsiye ederim
Rgb ledi elektrikçilerde metre olarak veya 5mt top halinde satın alabilirsiniz kesmek isterseniz üzerinde makas veya çizgi ile gösterilmiş yerler mevcuttur sorunuz olursa yazın cevaplayayım
Hocam kusura bakmayın biraz hortlatıyorum, evim için 5 metre rgb led almak istiyorum fakat trafoyu nasıl seçeceğimi bilmiyorum neye göre almam gerekiyor, birde bu led kontrol cihazları nasıl oluyor acaba toplu link atabilme şansınız olur mu

HCG56

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Harun Can
Hocam kusura bakmayın biraz hortlatıyorum, evim için 5 metre rgb led almak istiyorum fakat trafoyu nasıl seçeceğimi bilmiyorum neye göre almam gerekiyor, birde bu led kontrol cihazları nasıl oluyor acaba toplu link atabilme şansınız olur mu
Selamün Aleyküm

RGB şerit led olarak Cata markasını öneririm

İç mekan var birde dış mekan

İç mekan normal şerit led

Dış mekanda ledin üzerinde slikon benzeri bir yapı var ledi koruyor su benzeri sıvılara karşı

Bendeki model bu

Ben elektrikçiden almıştım İç mekan 3 çipli rgb şerit led olarak geçiyor

Şerit led ler ve rgb ledler 12 volt ile çalışır daha yüksek voltajlar verirseniz ledi yakarsınız daha az verirseniz ise led düzgün çalışmaz bu yüzden 12 volt trafo üretilmiştir.

Aldığınız ledin üzerinde her metrede kaç amper ve kaç watt çektiği yazar

size yazdığım ledde 1 metrede 10 watt elektrik tüketiyor

Cata trafo konusunda kalitelidir eğer tek seferlik alıyorsanız ve 5 metre kullanacaksınız 12 Volt 5 Amper yeterli Olacaktır. Toplam 60 watt tekabül eder
eğer diyorsanız ben 5mt şimdi kullanırım ilerde 10 metreye kadar başka led kullanicam ozmn 10 amperlik trafo alın ilerde 10 metreye kadar led bağlayabilirsiniz 12 volt 10 amper trafo oluyor 120 watt

5amperlik trafo 1 ile 5mt led için

10 amperlik trafo 1 ile 10 metre için

Led kontrol cihazı olarak farklı bir sürü model var fiyatı arttıkça kumanda daha iyi oluyor malzeme kalitesi olarakta artıyor ve aynı şekilde metreye görede değişiyor

5mt led için

10 metre led için

Benim kullandığım

Başka sorunuz olursa yazabilirsiniz

Kuajsu

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Volkan Korkmaz
Selamün Aleyküm

RGB şerit led olarak Cata markasını öneririm

İç mekan var birde dış mekan

İç mekan normal şerit led

Dış mekanda ledin üzerinde slikon benzeri bir yapı var ledi koruyor su benzeri sıvılara karşı

Bendeki model bu

Ben elektrikçiden almıştım İç mekan 3 çipli rgb şerit led olarak geçiyor

Şerit led ler ve rgb ledler 12 volt ile çalışır daha yüksek voltajlar verirseniz ledi yakarsınız daha az verirseniz ise led düzgün çalışmaz bu yüzden 12 volt trafo üretilmiştir.

Aldığınız ledin üzerinde her metrede kaç amper ve kaç watt çektiği yazar

size yazdığım ledde 1 metrede 10 watt elektrik tüketiyor

Cata trafo konusunda kalitelidir eğer tek seferlik alıyorsanız ve 5 metre kullanacaksınız 12 Volt 5 Amper yeterli Olacaktır. Toplam 60 watt tekabül eder
eğer diyorsanız ben 5mt şimdi kullanırım ilerde 10 metreye kadar başka led kullanicam ozmn 10 amperlik trafo alın ilerde 10 metreye kadar led bağlayabilirsiniz 12 volt 10 amper trafo oluyor 120 watt

5amperlik trafo 1 ile 5mt led için

10 amperlik trafo 1 ile 10 metre için

Led kontrol cihazı olarak farklı bir sürü model var fiyatı arttıkça kumanda daha iyi oluyor malzeme kalitesi olarakta artıyor ve aynı şekilde metreye görede değişiyor

5mt led için

10 metre led için

Benim kullandığım

Başka sorunuz olursa yazabilirsiniz
Valla harikasınız hocam neredeyse tüm sorularıma cevap olmuşsunuz, bağlama işini nasıl yapıyoruz o konuda da kısa bir bilgi verebilir misiniz, ledleri trafoya bağlayıp trafoyu da kontrolcüye mi bağlıyoruz. Birde bu attığınız şerit ledin açıklamasında minumum 6A kullanmanız gerekmektedir yazıyor, 5 amper trafo tercih edersem parlaklıkta kaybım olur mu, sizin için şuan parlaklık nasıl güçlü mü, fotoğraf atabilme şansınız olur mu acaba?
Son bir sorum olacak, mesela elimde 12v 20 amperlik bir trafo var diyelim, 5 metrelik lede bağlarsam ne gibi sorunlar olur, sadece elektrik kaybı mı yaşanır yoksa lede de zararı olur mu?

HCG56

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Harun Can
Valla harikasınız hocam neredeyse tüm sorularıma cevap olmuşsunuz, bağlama işini nasıl yapıyoruz o konuda da kısa bir bilgi verebilir misiniz, ledleri trafoya bağlayıp trafoyu da kontrolcüye mi bağlıyoruz. Birde bu attığınız şerit ledin açıklamasında minumum 6A kullanmanız gerekmektedir yazıyor, 5 amper trafo tercih edersem parlaklıkta kaybım olur mu, sizin için şuan parlaklık nasıl güçlü mü, fotoğraf atabilme şansınız olur mu acaba?
Son bir sorum olacak, mesela elimde 12v 20 amperlik bir trafo var diyelim, 5 metrelik lede bağlarsam ne gibi sorunlar olur, sadece elektrik kaybı mı yaşanır yoksa lede de zararı olur mu?
Sana Destek olabildiysem ne güzel

Bağlama işi şöyle

Malzemeler :
1 adet topraklı fiş
3 Çarpı 1.5 kablo
2 çarpı 1.5 kablo
Led trafosu
RGB led
LED Kontrol cihazı

İlk olarak 3 çarpı 1.5 kabloyu açıyoruz biraz

içinden 3 tane kablo çıkacak kahverengi, mavi ve sarı olmak üzere

Kahverengi = Faz demek Elektrik ordan geliyor
Mavi = Nötr
Sarı ( bazı kablolarda sarı - yeşil oluyor ) Toprak oluyor

sonra topraklı fişimizide açıyoruz

onunda 3 tane Giriş yeri var solda 1 tane,
ortada 1 tane ve sağ da bir tane olmak üzere 3 taneler

kablonun içinden çıkan sarı kabloyu (bazen sarı ve yeşil renklide oluyor ) toprak oluyor

kablonun ucunu açıyoruz bakır kısmını Orta kısma takıyoruz fişimizin
onu sıkıca tornavida ile sıkıyoruzki çıkmasın

Sonra kahverengi kablomuzu alıyoruz yani fazı

Onuda ucuna açıyoruz yeri farketmiyor isterseniz sağ tarafa isterseniz sol tarafa bağlayabiliyorsunuz diyelimki biz sağa bağladık ve tornavida ile güzelce sıktık

Kablo elektriğe bağlı olmasın eğer kablo elektriğe bağlıysa 220 volt ile çarpılırsınız

Son olarak Mavi kabloyu yani nötr kablosunu da sola bağlıyoruz ve güzelce sıkıyoruz ve fiş kısmı hazır

Sonra kablonun diğer boş ucunu açıyoruz yine uçları Çıkartıyoruz kahve, sarı Mavi olarak

Trafomuzun üzerinde AC İNPUT Yazan bir yer olacak altında 3 tane Giriş olur

L = faz dır yani kahverengi kabloyu oraya bağlıyoruz kablo Elektrikte olmasın ama

N = Nötr Mavi kabloyu oraya takıyoruz

Birde toprak = toprağın şekli ni fotoda gösterdim toprak kablosunuda son olarak toprak kısmına bağlıyoruz sarı kablo

Giriş kısmı bitti bitti

Trafomuzun diğer tarafında

V+ ve V- kısımları bulunmakta
bu sefer 2çarpı 1.5 kabloyu alıyoruz açıyoruz ve bu sefer 2 tane kablo çıkıyor içinden
mavi (Nötr ) ve kahverengi (faz )
kablolarımızdan kahveyi V+ kısmına
Mavi kabloyu V - kısmına bağlıyoruz

Sonra o iki kabloyu toplamda 6 tane girişi olan led kontrolcüsüne bağlayacağız ( benim kullandığım led kontrolcüsüne göre anlatmaktayım)

Led kontrolcümüzün üzerinde 6 tane Giriş bulunmakta

R, G, B, V+

V+, V- olmak üzere 6 adet

Çıkış yani output kısmındaki
R = kırmızı
G = yeşil
B = mavi
V+

Bunların dışında 2 tane yan yana

İnput yani giriş olan yer var

V+ kısmına trafomuzdan gelen V+ yı bağlıyoruz
V- kısmınada yine trafomuza gelen V - kısmına bağlıyoruz bu sayede led kontrolcümüze elektrik gidiyor ve cihaz çalışır duruma geliyor.

RGB Ledimizin üzerindede toplam 4 tane kablo olması lazım kırmızı, yeşil, mavi,

Beyaz veya siyah bir kablo daha oluyor o değişiyor bazıları beyaz renk yapıyor o kabloyu bazıları siyah ama sadece renkten ibaret geri kalan her şey aynı

Ledimizin R G B V+ kısımlarını karşılıklı olarak led kontrolcümüzün R G B V+ Kısımlarına bağlıyoruz ve işlem tamamlanmış oluyor led kumandasını arkasında bazen ince bir plastik olur onu çekin kumanda çalışacaktır

Kullandığım vakit boyunca hiç sıkıntı çıkmadı
Ledler canlı ve parlaktı

Açıklama kısmında örnek olarak verilmiş ama içiniz rahat etmeyecekse 5 amper ve üzeri trafoda kullanabilirsiniz sıkıntı yaratmaz ve başka led bağlamak isterseniz de ilerde farklı bir trafo almanıza gerek kalmaz

12 volt 20 amper trafonuz içinde şunu söyleyeyim
lediniz kaç ampere ihtiyaç duyarsa ona göre akım çeker bir sıkıntı çıkmaması lazım

Mesela trafonuz 12 volt 40 amper olsun
Ledinizin çektiği akım 18 amper olsun cihaz ledinize 18 amper verir, fazla veya düşük amper vermez

Başka sorunuz varsa yazın cevaplayayım
Ekteki resim örnek tir

Ekler

• IMG_20240131_165834.jpg
    IMG_20240131_165834.jpg
    94.1 KB · Hit: 26
Son düzenleme:
Top Bottom