Neler Yeni

MAVİ EKRAN HATASI ALIYORUM

berk031

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
berk akyıldız
Selamlar bilgisayarım uzun zamandır mavi ekran yiyor, tesadüf de olabilir ancak başlangıç olarak işlemciyi 12400f den 13400f e yükselttiğim zamandan beri yiyorum.(bios update de yaptım)Tam olarak işlemciyi değiştirdiğimden beri yiyorum diyemem ama ama aşağı yukarı o zamandan beri sürekli olay görüntüleyicisinde aynı hataları görüyorum ve mavi ekran yiyip kendini yeniden başlatıyor. Hata kodları şu şekilde oluyor:

Sanal makineler için CVE-2018-3646 için hiper yönetici tarafından yapılandırılan azaltmalar.
İşlemci etkilenmedi: true
İşlemci ailesi etkilenmedi: false
İşlemci önbellek temizlemeyi destekler: true
HyperThreading etkin: false
Üst hiper yönetici risk azaltmaları uygular: false
Bcdedit: false
Azaltmaları etkin: true
Önbellek temizleme gerekli: false

0 grubunda 0 işlemcisi, aşağıdaki güç yönetimi özelliklerini gösteriyor:
Boşta durumu türü: ACPI Boşta (C) Durumları (3 durum)
Performans durumu türü: ACPI Ortak İşlemci Performansı Denetimi
Nominal Frekans (MHz): 2500
En yüksek performans yüzdesi: 190
En düşük performans yüzdesi: 35
En düşük azaltma yüzdesi: 3

sonrasında 0 grubunda 2-3-4-...15 işlemcisi diye devam ediyor aynı hatadan 15 tane var yani format attım düzelmedi.
BİLGİSAYAR ÖZELLİKLERİM:
ASUS Radeon TUF RX 6800 GAMING OC 16GB GDDR6 256 Bit
İNTEL İ5-13400F
ASUS PRIME B660-PLUS D4 Intel B660 Soket 1700 DDR4 5066MHz (OC) M.2 Anakart
Adata XPG 8GB 3200MHz DDR4 Single Kit Ram AX4U32008G16A-SR30 x2
ASUS TUF GAMING 650B 650W 80+ Bronze PSU Güç Kaynağı

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
19
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,638
İsim
Emre Zengin
Selamlar bilgisayarım uzun zamandır mavi ekran yiyor, tesadüf de olabilir ancak başlangıç olarak işlemciyi 12400f den 13400f e yükselttiğim zamandan beri yiyorum.(bios update de yaptım)Tam olarak işlemciyi değiştirdiğimden beri yiyorum diyemem ama ama aşağı yukarı o zamandan beri sürekli olay görüntüleyicisinde aynı hataları görüyorum ve mavi ekran yiyip kendini yeniden başlatıyor. Hata kodları şu şekilde oluyor:

Sanal makineler için CVE-2018-3646 için hiper yönetici tarafından yapılandırılan azaltmalar.
İşlemci etkilenmedi: true
İşlemci ailesi etkilenmedi: false
İşlemci önbellek temizlemeyi destekler: true
HyperThreading etkin: false
Üst hiper yönetici risk azaltmaları uygular: false
Bcdedit: false
Azaltmaları etkin: true
Önbellek temizleme gerekli: false

0 grubunda 0 işlemcisi, aşağıdaki güç yönetimi özelliklerini gösteriyor:
Boşta durumu türü: ACPI Boşta (C) Durumları (3 durum)
Performans durumu türü: ACPI Ortak İşlemci Performansı Denetimi
Nominal Frekans (MHz): 2500
En yüksek performans yüzdesi: 190
En düşük performans yüzdesi: 35
En düşük azaltma yüzdesi: 3

sonrasında 0 grubunda 2-3-4-...15 işlemcisi diye devam ediyor aynı hatadan 15 tane var yani format attım düzelmedi.
BİLGİSAYAR ÖZELLİKLERİM:
ASUS Radeon TUF RX 6800 GAMING OC 16GB GDDR6 256 Bit
İNTEL İ5-13400F
ASUS PRIME B660-PLUS D4 Intel B660 Soket 1700 DDR4 5066MHz (OC) M.2 Anakart
Adata XPG 8GB 3200MHz DDR4 Single Kit Ram AX4U32008G16A-SR30 x2
ASUS TUF GAMING 650B 650W 80+ Bronze PSU Güç Kaynağı
Minidump dosyalarını paylaşır mısın? https://www.technopat.net/sosyal/konu/minidump-dosyalarini-paylasin.73053/

Şuan 2801 BIOS'u mu kurulu hocam? Eğer o kuruluysa Intel ME sürücünü günceller misin?
1) Öncelikle sırasıyla Chipset sekmesinden bu dediğim sürücüleri sırasıyla indirip kur.
Intel Chipset Driver V10.1.19600.8418 For Windows 11 64-bit.
Intel SerialIO Software V30.100.2237.26 for Windows 10 64-bit & Win11 64-bit---(WHQL).
Intel Management Engine Interface V2336.5.2.0 For Windows 10/11 64-bit
Hepsini kurduktan sonra bilgisayarı yeniden başlat.
2) Intel ME'yi güncelle. (https://www.asus.com/tr/motherboard...4/helpdesk_bios?model2Name=PRIME-B660-PLUS-D4) Bu linkten aşağı doğru sayfayı indir Intel ME göreceksin çıkan en son sürüm 16.0.15.1735V1.1_S sürümünü indir.
3) İndirdikten sonra klasöre çıkart. Klasöre çıkarttıktan sonra MEUpdateTool.exe'yi çalıştır. Çalıştırdıktan sonra (arka planda açık uygulama olmasın) Yes (evet) tuşuna basın ve bitirdikten sonra OK (tamam) tuşuna basarak bilgisayarı yeniden başlatın, güncellediğinden emin olmak için Delete tuşu ile BIOS'a girip F7 tuşu ile Advanced Mod'a geçip Main menüsünden ME FW Versionunu kontrol edebilirsin.
Not: Bu işlemi yapmadan BIOS'u en son sürüme güncelleme!

berk031

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
berk akyıldız
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Şuan kurulu BIOS a baktım sanırım şu yazan BIOS sürümüm oluyor: BIOS Ver.2611
dediğiniz tüm kurulumları aynen yaptım
bu da mavi ekranlar:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
19
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,638
İsim
Emre Zengin
Şuan kurulu BIOS a baktım sanırım şu yazan BIOS sürümüm oluyor: BIOS Ver.2611
dediğiniz tüm kurulumları aynen yaptım
bu da mavi ekranlar:
Şuanlık dediklerimi yapman yeterli hocam. Sürücü kaynaklı sorunlar görünüyor. Intel ME kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorum. Aygıt Yöneticisinde ünlemli görünen bir aygıt var mı kontrol edebilir misin?

berk031

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
berk akyıldız
formattan sonra çok vardı ama hepsini sizin attığınız o driver bölümünden indirerek bitirmiştim sorun size ne olarak gözüktü fikriniz işlemci driverı mı

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
19
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,638
İsim
Emre Zengin
formattan sonra çok vardı ama hepsini sizin attığınız o driver bölümünden indirerek bitirmiştim sorun size ne olarak gözüktü fikriniz işlemci driverı mı
Sürücü kaynaklı olarak görünüyor hocam ayrıntılarda. Bu zamana kadar Intel ME'yi hiç güncelledin mi ben demeden önce?

berk031

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
berk akyıldız
Sürücü kaynaklı olarak görünüyor hocam ayrıntılarda. Bu zamana kadar Intel ME'yi hiç güncelledin mi ben demeden önce?
evet hatta attığınızı indirirken kaldırmak mı istiyorsun onarmak mı diye sordu zaten kurulu olduğu için onarımı seçip devam ettim

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
19
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,638
İsim
Emre Zengin
evet hatta attığınızı indirirken kaldırmak mı istiyorsun onarmak mı diye sordu zaten kurulu olduğu için onarımı seçip devam ettim
Bilgisayarına USB sürücüsü olarak hangi aygıtlar bağlı hocam. Ben Intel ME'den şüphelendim dediğim gibi.

berk031

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
berk akyıldız
evet açıkcası ben de ondan şüphelendim steelseries arctis 7 kulaklık ve adaptörü steelseries rival 600 mouse asus tuf gaming klavye bunlarda sorun olduğunu düşünmüyorum ancak eski bir logitech 2+1 hoporlor seti ve aşırı dandik bir kamera takılı.Daha önce tesadüfen olduğunu düşündüğüm bir olay olmuştu discordda kamera açtığım gibi mavi ekran yemiştim ve kamera açık olduğuında şuan pek işe yaramıyor sürekli donuyor. Onunla alakalı olabilir mi?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
19
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,638
İsim
Emre Zengin
evet açıkcası ben de ondan şüphelendim steelseries arctis 7 kulaklık ve adaptörü steelseries rival 600 mouse asus tuf gaming klavye bunlarda sorun olduğunu düşünmüyorum ancak eski bir logitech 2+1 hoporlor seti ve aşırı dandik bir kamera takılı.Daha önce tesadüfen olduğunu düşündüğüm bir olay olmuştu discordda kamera açtığım gibi mavi ekran yemiştim ve kamera açık olduğuında şuan pek işe yaramıyor sürekli donuyor. Onunla alakalı olabilir mi?
USBVideo diye uyarı var. Hepsinde ortak olarak görülmemiş ama bazı Minidumplarda onun hatası var. O kamerayı söker misin?

berk031

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
berk akyıldız
söktüm bir daha takmamak üzere format atmama gerek var mı yoksa söksem ve takmasam yeterli mi? ayrıca o usbvideo uyarısını nerede gördünüz yalnış anlamayın öğrenmek için soruyorum

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
19
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,638
İsim
Emre Zengin
söktüm bir daha takmamak üzere format atmama gerek var mı yoksa söksem ve takmasam yeterli mi? ayrıca o usbvideo uyarısını nerede gördünüz yalnış anlamayın öğrenmek için soruyorum
WinDBG üstünden inceliyorum hocam. Ayrıntılara indiğim zaman usbvideo.sys, MSKSSRV.sys gibi hatalarla daha çok karşılaştım. O yüzden onlar üstünden konuşuyorum. MSKSSRV daha çok Chipset sürücüsü, Intel ME sürücüsü, LAN sürücüsü, Ses sürücüsünde sorun olduğu zaman hata veriyor. Genellikle Chipset kaynaklı oluyor. Şimdilik böyle kalsın sistemin hocam. 1 hafta mavi ekran verip vermeyeceğini gözlemle eğer vermezse sorun çözülmüştür.

berk031

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
berk akyıldız
WinDBG üstünden inceliyorum hocam. Ayrıntılara indiğim zaman usbvideo.sys, MSKSSRV.sys gibi hatalarla daha çok karşılaştım. O yüzden onlar üstünden konuşuyorum. MSKSSRV daha çok Chipset sürücüsü, Intel ME sürücüsü, LAN sürücüsü, Ses sürücüsünde sorun olduğu zaman hata veriyor. Genellikle Chipset kaynaklı oluyor. Şimdilik böyle kalsın sistemin hocam. 1 hafta mavi ekran verip vermeyeceğini gözlemle eğer vermezse sorun çözülmüştür.
cok tesekkur ederim eğer ekstra bi durum olursa tekrardan yazarım

Top Bottom