Neler Yeni

Mekanik disk fren balatalar diske sürtüyor

Kemal Salih

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
267
İsim
Kemal Salih
Mekanik disk frenli bir bisiklet aldım. Ümit accure 2756 modeli. Öndeki diskten sürtme sesi geliyor tsssss diye. Ayar falan yapmaya çalıştım ama bir türlü duzeltemedim. Nedeni nedir nasıl düzeltilir yardımcı olursanız sevinirim.

Oneomous

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,467
İsim
Adem
Mekanik disk frenli bir bisiklet aldım. Ümit accure 2756 modeli. Öndeki diskten sürtme sesi geliyor tsssss diye. Ayar falan yapmaya çalıştım ama bir türlü duzeltemedim. Nedeni nedir nasıl düzeltilir yardımcı olursanız sevinirim.
Saçma olucak ama benim aracımda da aynı sorun var (senin bisiklet ama mekanik olarak aynı mantık olduğu için) frene basınca tıss diye ses geliyor internetten araştırdım asbest kullanıyorlarmıştı sesi engelliyormuştu yasaklanınca artık kullanmadıkları için hafiften ses geliyormuş gibisinden bir tık mantıklı geldi doğruluk payını bilmiyorum araç daha 16binde balatayı bitirdiysem helal olsun bana.

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,666
İsim
Hacı
Saçma olucak ama benim aracımda da aynı sorun var (senin bisiklet ama mekanik olarak aynı mantık olduğu için) frene basınca tıss diye ses geliyor internetten araştırdım asbest kullanıyorlarmıştı sesi engelliyormuştu yasaklanınca artık kullanmadıkları için hafiften ses geliyormuş gibisinden bir tık mantıklı geldi doğruluk payını bilmiyorum araç daha 16binde balatayı bitirdiysem helal olsun bana.
Ayarı yokmuymuş hocam??
Öyle saçmalık mı olur araç fren yaparak mı gitmeye çalışıyor?
Ayarı var ayar yapın.

Oneomous

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,467
İsim
Adem
Ayarı yokmuymuş hocam??

Ayarı var ayar yapın.
Siz demek istediğimi pek anlamadınız frene bastığım zaman geliyor konu sahibi frene bastığı zaman geliyor diye okudum yanlış anladıysam benim hatam :D

BurakBrllr

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Çok ince bir ayar gerekebilir büyük ihtimal. Eğer ayarla olmuyorsa disk yamuk olabilir.

LethaX

80+ Bronze
Emin olmamakla birlikte mekanik disk frenin çalışma prensibinden ötürü olabilir. Benimde mekanik disk frenli bisikletim var ondanda geliyor. Aynı şekilde hidrolik disk frenli bisikletimdende farklı bir ses geliyor. Frenler 0 ses ile çalışmıyor sonuçta 😄

Kemal Salih

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
267
İsim
Kemal Salih
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Emin olmamakla birlikte mekanik disk frenin çalışma prensibinden ötürü olabilir. Benimde mekanik disk frenli bisikletim var ondanda geliyor. Aynı şekilde hidrolik disk frenli bisikletimdende farklı bir ses geliyor. Frenler 0 ses ile çalışmıyor sonuçta 😄
Yok sürtünme var direkt arka tekerde çözdüm ama ön tekerde cozemedjm
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çok ince bir ayar gerekebilir büyük ihtimal. Eğer ayarla olmuyorsa disk yamuk olabilir.
Sıfır aldım bisikleti servisine götürcem bakım yaptirmaya o gune kadar kullanabileyim diye kendim ayarliyayim dedim

Ayarı yokmuymuş hocam??

Ayarı var ayar yapın.
Ayar yapmaya calistim da duzeltemedim

Bulkyapanobez

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,034
İsim
Yusuf Aras
İlgilendiği Kategoriler
Spor
Mekanik disk frenler de yağ oluyordu dolumu vs yapılı mı ?

BurakBrllr

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Yok sürtünme var direkt arka tekerde çözdüm ama ön tekerde cozemedjm

Sıfır aldım bisikleti servisine götürcem bakım yaptirmaya o gune kadar kullanabileyim diye kendim ayarliyayim dedim

Ayar yapmaya calistim da duzeltemedim
Disk sıfır olasada bazen yapabiliyor hocam. Servis çözer sorunu büyük ihtimalle.

Mekanik disk frenler de yağ oluyordu dolumu vs yapılı mı ?
Mekanikte yağ olmaz telle kullanılır. Yağ olan hidrolik.

_Zaur_

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,247
İsim
Zaur
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
Disk sıfır olasada bazen yapabiliyor hocam. Servis çözer sorunu büyük ihtimalle.

Mekanikte yağ olmaz telle kullanılır. Yağ olan hidrolik.
Mekanik frenin hem tel olanı var hem hidrolik olanı. :)

Konuyu açan arkadaşa önerim Balataları tutan Kaliperi boşalt. tekeri döndürerek Nasıl rahat duruyorsa öyle sık.
Eğer yine sürterse balatayı kendine çeken altıgen vida var onu açmalısın çok azcık. Böylece balatalar arasında mesafe büyüdüğünden diske sürtmez.

Disk ile balatalar arasında 1 mm boşluk bırak.

Kemal Salih

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
267
İsim
Kemal Salih
Mekanik frenin hem tel olanı var hem hidrolik olanı. :)

Konuyu açan arkadaşa önerim Balataları tutan Kaliperi boşalt. tekeri döndürerek Nasıl rahat duruyorsa öyle sık.
Eğer yine sürterse balatayı kendine çeken altıgen vida var onu açmalısın çok azcık. Böylece balatalar arasında mesafe büyüdüğünden diske sürtmez.

Disk ile balatalar arasında 1 mm boşluk bırak.
IMG_20220918_105202.jpg
hocam şu şey biraz dışarıda gibi sanki sıkmaya calisiyorum ama gitmiyor

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,627
İsim
Orkun
Başlığı okuyunca mekanik diski görünce HDD sandım dedim fren balata ne alaka :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
150
İsim
Deniz TAN
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar Donanımları FPS Oyunları Toplama Ve Hazır Sistemler
Instagram
thanskywalker
Discord
onlytheniz
Hocam Aynı Sorun Bende Var Kron XC100 Benim Bisiklet Yüksek İhtimal Diskin Yamuk Benimkide Yamuktu Diski Değşştirip Bayisine Bakıma Götürdüm Düzelttiler

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
915,385
Üyeler
141,969
Son üye
Cihan Özdemir
Top Bottom