Neler Yeni

Minidump Dosya Analizi

kahuna

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Özgür
Merhaba. Bilgisayarıma 2 gün önce format attım. Dün ve bugün ben başında değilken iki defa kendiliğinden reset atmış. Ama bir tane minidump dosyası oluşmuş. Olay görüntüleyicisinde gördüm bunu. Minidump dosyasına bakıp sorunun ne olduğunu söyleyebilir misiniz acaba ?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,512
İsim
Emre Zengin
Merhaba. Bilgisayarıma 2 gün önce format attım. Dün ve bugün ben başında değilken iki defa kendiliğinden reset atmış. Ama bir tane minidump dosyası oluşmuş. Olay görüntüleyicisinde gördüm bunu. Minidump dosyasına bakıp sorunun ne olduğunu söyleyebilir misiniz acaba ?

Anakartını öğrenebilir miyim?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,512
İsim
Emre Zengin

kahuna

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Özgür
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam Minidumpta gerekli veriler oluşmamış sistem bilgileri görünmüyor. BIOS'unu güncelledin mi hiç? Eğer güncellediysen buradan AMD Chipset Drivers yazanı indir. MSI Center'ı kaldır. https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am5/x670e
2 gün önce format attım. Ondan sonra bios güncellemesi yapmadım. Çünkü zaten en son güncel sürümde şuan. Beta versiyonu var sadece daha güncel. Beta olduğu için onu güncellemedim.
MSI center bilgisayarda yüklü. Onu kaldırayım mı?
Dediğiniz linkten indirmeyi yapacağım tamamdır. Aygıt yöneticisinde bir eksiklik gözükmüyor ama.

Son düzenleme:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,512
İsim
Emre Zengin
2 gün önce format attım. Ondan sonra bios güncellemesi yapmadım. Çünkü zaten en son güncel sürümde şuan. Beta versiyonu var sadece daha güncel. Beta olduğu için onu güncellemedim.
MSI center bilgisayarda yüklü. Onu kaldırayım mı?
Dediğiniz linkten indirmeyi yapacağım tamamdır. Aygıt yöneticisinde bir eksiklik gözükmüyor ama.
Eksiklik olmaması güncel olduğu anlamına gelmiyor hocam. Chipset sürücüsünü güncelle. MSI Center'ı kaldır bakalım. Eğer gene mavi ekran verirse gönder bakayım.

kahuna

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Özgür
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Eksiklik olmaması güncel olduğu anlamına gelmiyor hocam. Chipset sürücüsünü güncelle. MSI Center'ı kaldır bakalım. Eğer gene mavi ekran verirse gönder bakayım.
Bu mavi ekran mı olmuş oluyor? Aslında ben PC başında değildim ama pcnin reset atması, kapanıp yeniden başlaması mavi ekran mı oluyor?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,512
İsim
Emre Zengin
Bu mavi ekran mı olmuş oluyor? Aslında ben PC başında değildim ama pcnin reset atması, kapanıp yeniden başlaması mavi ekran mı oluyor?
Bilgisayar kendi kendine reset mi atıyor?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,512
İsim
Emre Zengin
Yani bu anlattığım iki olay sanıyorum öyle oldu. Minidump dosyası bundan dolayı oldu diye biliyorum. Mavi bir ekran görmedim.
Mavi ekran verince Minidump oluşuyor genelde. Bir de bilgisayar açılırken çat diye falan kapanır ya da reset atarsa o zaman Minidump dosyası oluşabiliyor. Onun dışında Minidump dosyası oluşumuyla karşılaşmadım.

kahuna

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Özgür
Mavi ekran verince Minidump oluşuyor genelde. Bir de bilgisayar açılırken çat diye falan kapanır ya da reset atarsa o zaman Minidump dosyası oluşabiliyor. Onun dışında Minidump dosyası oluşumuyla karşılaşmadım.
Haber ederim bir sorun oluştuğunda. Şimdilik takipteyim bilgisayarı bakalım. Teşekkür ediyorum ilginiz için. :)

kahuna

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Özgür
Kernel Power Olay Kimliği 41 Görev Kategorisi 63

"Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir."

Bu hatayı alıyorum. Minidump klasöründe dosya oluşmuyor.
Bilgisayarı kullanırken olmuyor. Fişleri takıyorum. Güç düğmesine basıyorum. Ondan sonraki bir arada oluyor anlamadığım şekilde. Yani masaüstü gelmeden bilgisayar reset atıyor gibi bir defa sanki. Ama bunu her zaman yapmıyor. Yani bilgisayarı her başlattığımda yapmıyor.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,512
İsim
Emre Zengin
Kernel Power Olay Kimliği 41 Görev Kategorisi 63

"Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir."

Bu hatayı alıyorum. Minidump klasöründe dosya oluşmuyor.
Bilgisayarı kullanırken olmuyor. Fişleri takıyorum. Güç düğmesine basıyorum. Ondan sonraki bir arada oluyor anlamadığım şekilde. Yani masaüstü gelmeden bilgisayar reset atıyor gibi bir defa sanki. Ama bunu her zaman yapmıyor. Yani bilgisayarı her başlattığımda yapmıyor.
OCCT adlı programı indirip Stability Test yazan kısma girip Power testini seçip başlatır mısın? 10-15 dakika yapman yeterlidir. Bir bak bakalım o ara da reset vb. bir şey olacak mı? Bir de çoklu priz kullanıyorsan kasayı direkt prize takıp çalıştırmayı dene bir de.

Top Bottom