Neler Yeni

Yardım monitörden pat diye ses geldi ve ekran gitti

nafrican

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
irfan
Selamlar video izlerken patlama tarzı çok yüksek olmayan bir sesten 5 10 saniye sonra görüntü gitti. Ekran gittikten sonra kulakliktan videoyu hala duyabiliyordum. Monitörün tuşundan kapatıp açarken yarım saniyeliğine görüntü geliyor ve geri siyah ekrana dönüyor. Tamirciye götüreceğim fakat sorunu bilen veya yaşamış birileri varsa nedenini ve olası çözüm yolunu yazarsa sevinirim.

GELİŞME
Tamirciye götürdüm ledlerinde sıkıntı olduğunu söyledi. Ekranı açmanın zaten zor olduğunu curved olduğu için ekstra riskli ve zor olduğunu söyledi. Garanti vermeyerek 1000tl ücret çıkardı. Şuan değerlendiriyorum ama başka çarem yok gibi sizce ne yapılabilir?

Son düzenleme:

MuhammedKazan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
231
İsim
Muhammed Kazan
İlgilendiği Kategoriler
bılgısayar ve bılgısayar bıleşenlerı toplama ve bılgı verme (Bende Olmayan Bılgısyar)
Selamlar video izlerken patlama tarzı çok yüksek olmayan bir sesten 5 10 saniye sonra görüntü gitti. Ekran gittikten sonra kulakliktan videoyu hala duyabiliyordum. Monitörün tuşundan kapatıp açarken yarım saniyeliğine görüntü geliyor ve geri siyah ekrana dönüyor. Tamirciye götüreceğim fakat sorunu bilen veya yaşamış birileri varsa nedenini ve olası çözüm yolunu yazarsa sevinirim.
Monitörlerden pek anlamam ama bence kesinlikle elektirik akımı ile alakalı bi durum. Büyük ihtimal bobin patlamıştır. tamircin yapabilirse akım korumalı priz almayı unutma.

TRecoN

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
248
İsim
Aytaç Şükrü YALÇIN
Benzer sorunu yaşadım. Olay şöyle oldu.

Bilgisayar da OCCT de power testi yapıyordum kasa en fazla elektrik gücünü çekiyordu. Ekran kartı işlemci ne varsa tam yukteydi yani. Yemek yemeye gitmiştim mutfağa yarım saat sonra geldim bir baktım ekran yok. 🤣🤣

Kasa ve monitör aynı üçlü prize bağlı olduğundan kasa çok fazla elektrik çektiğinde aynı prizde olduklarindan o fazla yük korumasız monitöre gidince anakartı yanmış.

Panel sağlam olduğundan sıfır anakart değişti sadece 800tl masraf oluştu. Ve ilk günkü gibi kullanmaya devam ediyorum.

AOC 24G2U 144HZ 1MS IPS FLAT

Aykut D.

80+ Gold
Monitörün beslemesi patlamış gibi .

nafrican

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
irfan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Monitörlerden pek anlamam ama bence kesinlikle elektirik akımı ile alakalı bi durum. Büyük ihtimal bobin patlamıştır. tamircin yapabilirse akım korumalı priz almayı unutma.
akım korumalı priz kullanıyodum zaten acaba anakart ile alakali mi diye dusunuyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Monitörün beslemesi patlamış gibi .
o ne demek oluyor açıklar mısınız

Benzer sorunu yaşadım. Olay şöyle oldu.

Bilgisayar da OCCT de power testi yapıyordum kasa en fazla elektrik gücünü çekiyordu. Ekran kartı işlemci ne varsa tam yukteydi yani. Yemek yemeye gitmiştim mutfağa yarım saat sonra geldim bir baktım ekran yok. 🤣🤣

Kasa ve monitör aynı üçlü prize bağlı olduğundan kasa çok fazla elektrik çektiğinde aynı prizde olduklarindan o fazla yük korumasız monitöre gidince anakartı yanmış.

Panel sağlam olduğundan sıfır anakart değişti sadece 800tl masraf oluştu. Ve ilk günkü gibi kullanmaya devam ediyorum.

AOC 24G2U 144HZ 1MS

Aykut D.

80+ Gold
akım korumalı priz kullanıyodum zaten acaba anakart ile alakali mi diye dusunuyorum

Besleme yani monitörün psu su arızalanmış . Yanık kokusu v.b varmı ?

nafrican

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
irfan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

anakart değişimi 800tl ye oluyor mu ya ben daha fazla diye düşünmüştüm

Besleme yani monitörün psu su arızalanmış . Yanık kokusu v.b varmı ?
her yerde yanık kokusu olur vs diye okudum defalarca kontrol ettim ama koku vs yoktu ve hala yok

Aykut D.

80+ Gold
anakart değişimi 800tl ye oluyor mu ya ben daha fazla diye düşünmüştüm

her yerde yanık kokusu olur vs diye okudum defalarca kontrol ettim ama koku vs yoktu ve hala yok
Peki monitörun sorunu nedir ne oluyor tam açıklarmısın?

nafrican

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
irfan
Peki monitörun sorunu nedir ne oluyor tam açıklarmısın?
ekran yok, monitörün açma kapama tuşundan bilgisayar açıkken kapatıp açınca yarım saniye gorüntü geliyor sonra yine ekran gidiyor. sorun anakartta vs olsaydı ilk ekran gittiğinde videoyu hala duyabilir miydim acaba biliyor musunuz öyle bir şey.

oğuzhan18

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,463
İsim
oğuzhan ege
Bende pcyi kapattığımda 2.monitör tak diye joystick kısmından ses geliyor ama hiç sorun olmadı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
168
İsim
Ghost Rilley
Kondansatör patlamış olabilir.

Kondansatör ve üzerindeki dirençleri ölçmek gerekir

Top Bottom